Co roku 25 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Pingwinów. Święto zostało ustanowione po trwających 7 lat obserwacjach kolonii pingwinów Adeli przez naukowców. Po spędzeniu długich miesięcy na morzu, właśnie tego dnia ptaki wracały na Antarktydę do swoich terenów lęgowych. To idealny moment, aby zwrócić uwagę, że dzisiaj aż 10 gatunków tych ptaków uznanych jest za zagrożone, w tym 4 z nich za bliskie zagrożenia.
Zdaniem Bena Lascelles (Global Marine IBA Officer, BirdLife) w ciągu ostatnich kilku lat populacja niektórych pingwinów spadła nawet o 80%. Największym zagrożeniem jest człowiek i jego działalność wpływająca negatywnie na środowisko naturalne. Do tego pojawiają się takie czynniki, jak brak pokarmu zmuszający zwierzęta do dalekich podróży oraz zanieczyszczenie środowiska w postaci wycieków ropy.
Dlatego ochrona pingwinów jest dzisiaj priorytetem. Doskonale wiedzą o tym pracownicy wrocławskiego ogrodu zoologicznego, którzy od lat aktywnie angażują się w ratowanie zagrożonych gatunków w ich naturalnym środowisku. Między innymi właśnie w tym celu, 15 czerwca 2016 roku, powstała Fundacja Zoo Wrocław DODO, której misją jest wspieranie ochrony gatunków ginących i zagrożonych wyginięciem w Polsce i na świecie w środowiskach ich naturalnego występowania oraz w hodowli zachowawczej. Jednym z działań wrocławskiego Zoo jest wspieranie południowoafrykańskiej fundacji SANCCOB, która opiekuje się ptakami morskimi, w tym jedynym gatunkiem pingwinów afrykańskich – przylądkowych zw. tońcami.
– Dzięki wsparciu finansowemu otrzymywanemu, dobroci serc oraz szerokiej działalności informacyjnej dziennikarzy, do tej pory nasz ogród adoptował aż 41 pingwinów i wiemy, że na tym nie skończą się nasze działania – mówi Radosław Ratajszczak, Prezes wrocławskiego ogrodu zoologicznego. Zebrane fundusze są przeznaczane na działania w RPA. Tam przede wszystkim pożytkuje się je na inkubację jaj porzuconych na plaży oraz na odchowanie porzuconych
i niedożywionych piskląt, które potem są wypuszczane na wolność.
Wrocławskie Zoo nie bez powodu angażuje się w tak intensywne działania na rzecz pingwinów. Obecnie w ogrodzie znajduje się bowiem aż 85 pingwinów przylądkowych. Po trzymiesięcznym okresie kwarantanny, wypuszczone ponownie na wybieg ptaki złożyły już 15 jaj. Niebawem wyklują się z nich kolejni mali lokatorzy.
Tegoroczne obchody Światowego Dnia Pingwina we Wrocławiu przybiorą niecodzienną formę. Ogród szykuje niespodziankę i zaprasza wszystkich fanów pingwinów do zabawy i nadawania imion pięciu nowym lokatorom, którzy przyszli na świat jesienią. Ta działalność będzie połączona z charytatywną zbiórką, mającą na celu zasilenie działań fundacji SANCCOB. Tym samym małe pingwiny z Wrocławia przyczynią się do pomocy swoim afrykańskim braciom.