Dla wielu osób ten kraj to przede wszystkim piękne plaże oraz modne, tętniące życiem kurorty. Dla innych to wspaniałe miasta, pełne zabytkowych meczetów i pięknych twierdz. Są jednak i tacy, dla których Maroko to przede wszystkim wspaniałe góry i doliny, w których ukryły się przed wielkim światem malownicze wioski Berberów.
Maroko: kraj pełen kontrastów
Z jednej strony Maroko to modne kurorty i miasta, które mogą zaskoczyć „europejskim” charakterem. Na terenach pustynnych ujrzeć można z kolei skromne osady berberyjskie, w których czas jakby się zatrzymał. Zwiedzanie Maroka np. z Rainbow Tours, może dostarczyć wielu wrażeń i obalić wiele stereotypów związanych z tym krajem. Wielu turystów jest zaskoczonych tym, jak wiele możliwości aktywnego wypoczynku oferują górskie zakątki tego kraju. Czym Atlas może oczarować turystów?
W Atlasie Wysokim: wyprawa na Toubkal
Malownicze doliny, potężne szczyty oraz wioski, w których mieszkańcy żyją z dala od problemów współczesnego świata, są głównymi walorami tego pasma. Atlas Wysoki zachwyca, a bliskość Marrakeszu oraz szereg ciekawych tras trekkingowych zachęca aktywnych turystów do wypraw na jego teren. Nie brak tu również ośrodków narciarskich oraz tras wspinaczkowych. Berberowie coraz chętniej oferują w swych wioskach miejsca noclegowe, chętnie też pomagają w organizacji górskich wycieczek. Ich pomoc może się okazać bezcenna w chwili, gdy celem wyprawy jest Jebel Toubkal.
Liczący aż 4167 m n.p.m. wysokości szczyt jest najwyższym szczytem Maroka i Atlasu Wysokiego. Nazywany „Dachem Afryki Północnej” nie wymaga umiejętności wspinaczkowych, jednak dobra kondycja i przygotowanie do dłuższego trekkingu są tu niezbędne. Wędrówka na szczyt zajmuje około 2 dni, zatem niezbędne jest zabranie ze sobą większego bagażu, pozwalającego na spędzenie nocy w górach. Przenocować można zarówno we własnym namiocie, jak i w górskim schronisku. Warto też pamiętać o rakach, które przydatne okazują się przy podejściu na sam szczyt.