Kraina Miniatur to jedyne miejsce we Wrocławiu, gdzie zobaczyć można repliki zabytkowych budowli z całej Polski. Na terenie 6500 mkw zlokalizowanych jest 11 miniatur zgodnych z oryginałami co do najmniejszych detali – tylko 25 razy
mniejszych, m.in. Kościół Mariacki w Krakowie, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej i Dworzec Wrocław Główny. Pomimo swojej nazwy, miniatury wcale nie są małe – najwyższy model ma prawie 3,5 metra.
Wizyta w Krainie Miniatur to okazja, by poznać historię, legendy, ciekawostki i aktualne wydarzenia związane z zaprezentowanymi zabytkami i regionami ich pochodzenia. O wartość edukacyjną zadbają profesjonalni przewodnicy, którzy przygotowani są do realizacji różnych ścieżek dydaktycznych dostosowanych do profilu gości, m.in. szkolnej i dla rodzin z dziećmi. Wycieczka po parku może odbywać się w języku polskim, niemieckim, angielskim i włoskim. Atutem Krainy Miniatur jest dogodna lokalizacja obok wrocławskiego ZOO i Hali Stulecia.
Oprócz miniatur w Krainie znajduje się mnóstwo dodatkowych atrakcji – lunety, krzesła i buty Guliwera, kuny do zakuwania, maska Frankensteina, 40-metrowa kolejka górska i wulkan. Można też usłyszeć hejnał krakowski, muzykę cerkiewną, obrady sejmu oraz ryczące lwy. Wizytę w parku umili plaża z leżakami, oczko wodne i dużo zieleni.
O miniaturach
Wrocławskie miniatury wyróżnia niezwykła precyzja wykonania, pozwalająca odwzorować oryginalne budowle co do najmniejszych detali. W replikach można zobaczyć wykonane z mistrzowską precyzją okna, dachówki, kolumny, płaskorzeźby etc. Wszystkie elementy miniatur zostały wykonane ręcznie, dlatego są niepowtarzalne i same w sobie stanowią małe dzieła sztuki. Modele zostały zaprojektowane w skali 1:25, co pozwala na porównywanie rozmiarów poszczególnych zabytków podczas zwiedzania parku.
w Krainie Miniatur znajdują się modele następujących zabytków:
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
W odrodzonej Polsce Sejm Rzeczypospolitej otrzymał siedzibę w Warszawie przy ul. Wiejskiej. Na ten cel w 1918 r. zaadaptowano budynek Instytutu Aleksandryjsko-Maryjskiego Wychowania Panien, czyli dawnej żeńskiej szkoły średniej. 10.02.1919 r. odbyło się w nim pierwsze posiedzenie Sejmu II Rzeczypospolitej, którego obrady rozpoczął sam Józef Piłsudski. Właśnie tutaj parę dni później uchwalono tak zwaną Małą Konstytucję i przyznano Józefowi Piłsudskiemu tytuł Naczelnika Państwa. Najważniejsze i największe pomieszczenia w sejmie to Sala Posiedzeń i Sala Kolumnowa.
Dworzec Główny, Wrocław
Dworzec Wrocław Główny jest jednym z największych dworców kolejowych w Polsce oraz jednym z nielicznych, który ma ok. 180-metrową halę peronową. Imponująca, neogotycka budowla została wzniesiona według projektu Wilhelma Grapowa w 1857 r. w stylu angielskiego neogotyku epoki Tudorów. 22 maja 1842 otwarto pierwszą linię kolejową na obecnym terenie Polski i właśnie z Wrocławia pierwszym oddanym odcinkiem uroczyście odjechał pociąg. Dworzec przeszedł generalny remont przed Euro 2012.
Latarnia morska, Kołobrzeg
Historia latarni morskiej w Kołobrzegu sięga XVII wieku. Latarnia była wielokrotnie przebudowywana, a w 1945 r. została wysadzona przez niemieckich saperów podczas walk o Kołobrzeg. Odbudowana latarnia morska ma 26 metrów wysokości, a jej zasięg to 29,6 km. Światło latarni emitowane jest przez dwadzieścia 200-watowych żarówek, które wspólnie wykonują dwa obroty na minutę. Do dziś latarnia w Kołobrzegu pełni funkcję nawigacyjną. Oprócz tego stanowi punkt widokowy, pomnik ku czci poległych o wyzwolenie miasta, w jednej z sal mieści się tawerna, a w podziemiach znajduje się muzeum minerałów.
Pałac Marianny Orańskiej, Kamieniec Ząbkowicki, woj. dolnośląskie
Neogotycki pałac z Kamieńca pochodzi z XIX w. Fundatorką pałacu była Marianna Orańska, żona króla Prus Albrechta von Hohenzollerna. Pałac jest ostatnim i najokazalszym dziełem Karola Schinkla – posiada cztery kondygnacje, imponujący kompleks parkowo-ogrodowy, nowoczesną pompownię wody, własną gazownię, a nawet windę. Stylizowany na zamek obiekt jak na swoje czasy był bardzo śmiały architektonicznie. Inwestycja kosztowała równowartość trzech ton złota.
Pałac króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III | Mysłakowice, woj. dolnośląskie Pałac z Mysłakowic pochodzi z I poł. XVIII w. Znany jest przede wszystkim z malowniczego umiejscowienia u podnóży Karkonoszy oraz neogotyckiej architektury. W XIX w. pałac należał do pruskiej dynastii Hohenzollernów, a jego ostatnim właścicielem był Fryderyk Wilhelm IV. On też zlecił całkowitą przebudowę pałacu w stylu neogotyckim wraz z dobudową 30-metrowej wieży. W pałacu mieści się sala balowa wybudowana na kształt parostatku. Od 1953 r. mieści się tu szkoła podstawowa, a obok pałacu znajduje się zabytkowy park o powierzchni ponad 13 hektarów.
Kościół Mariacki
Kościół Mariacki to jeden z najbardziej znanych zabytków w Polsce. Obecna budowla powstała w XIV/XV wieku, częściowo na fundamentach zniszczonego kościoła romańskiego. W kościele znajdują się dzieła sztuki takie jak ołtarz główny Wita Stwosza, polichromia Jana Matejki i witraże Stanisława Wyspiańskiego. Kościół Mariacki posiada dwie strzeliste wieże – niższa mierzy 69 metrów, wyższa (mariacka) ma 82 metry i codziennie grany jest z niej Hejnał Mariacki.
Jak głosi legenda, w 1240 r. strażnik ostrzegający hejnałem przed zbliżającymi się Tatarami został ugodzony strzałą w szyję nie dokończywszy utworu. Na pamiątkę bohaterskiej postawy strażnika melodia Hejnału Mariackiego urywa się w połowie taktu. Przy wejściu do kościoła zamontowane są kuny, w które dawniej zakuwano grzeszników i drobnych przestępców, wystawiając ich na publiczne drwiny.
Brama Paczkowska, Ziębice, woj. dolnośląskie
W XV w. Ziębice w całości otoczone były murami obronnymi wraz z pięcioma bramami strzegącymi wjazdu do miasta. Do dziś z umocnień fortyfikacyjnych zachowały się jedynie fragmenty murów oraz jedna z pięciu bram – brama Paczkowska. Jej nazwa wywodzi się od kierunku na miasto Paczków, w którym została wybudowana. Na szczycie bramy znajduje się fi gura lwa, który według legendy ocalił miasto przed najazdem Tatarów. Z miastem związana jest XX-wieczna historia kryminalna kanibala Karla Denke, który przerabiał swoje ofiary na peklowane mięso, sprzedawane potem w Hali Targowej we Wrocławiu.
Krzywa Wieża, Ząbkowice Śląskie, woj. dolnośląskie
Niewiele osób wie, że na Dolnym Śląsku mamy własną krzywą wieżę. 70 km od Wrocławia, w Ząbkowicach Śląskich, znajduje się odchylona od pionu o ponad 2 metry budowla. Najprawdopodobniej przyczyną odchylenia były wstrząsy tektoniczne, ale legenda głosi, że wieża mogła od początku zostać wybudowana krzywo. Średniowieczna budowla ma 34 metry wysokości, a jej mury są grube na ponad 4 metry.
Jedna z wersji mówi, że wieża w Ząbkowicach jest pozostałością dawnego zamku, pochodzącego jeszcze sprzed lokacji miasta. Dziś wieża stanowi punkt widokowy, a jej pochylenie pogłębia się. Z samym miastem związana jest afera grabarzy z Frankenstein (dawna nazwa Ząbkowic) z 1606 r., która prawdopodobnie była inspiracją pisarki M.Shelley do stworzenia opowieści o doktorze Frankensteinie.
Sobór św. Trójcy, Hajnówka, woj. podlaskie
Początek budowy soboru w Hajnówce przypada na 1973 r. To druga pod względem wielkości cerkiew w Polsce – posiada 7 ołtarzy i może pomieścić 5 tysięcy wiernych. Budowla zaprojektowana została specjalnie z myślą o koncertach muzycznych, stąd jej oryginalny kształt – sklepienia i kopuły mają za zadanie wyważać głos i eliminować pogłos. Wewnątrz Soboru św. Trójcy znajdują się polichromie wykonane przez greckiego artystę Dymitriosa Andonopulosa. Cerkiew znana jest z organizacji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej, na który co roku przyjeżdżają chóry z całego świata m.in USA, Indii, Korei czy Kenii.
Dom Tyrolski, Mysłakowice, woj. dolnośląskie
Dom Tyrolski z Mysłakowic, w Kotlinie Jeleniogórskiej, pochodzi z XIX w. Jest to jeden z około 50 domów wybudowanych w okolicy przez tyrolskich osadników, prześladowanych w Austrii za protestantyzm i przesiedlonych do Mysłakowic. Wzorcowe gospodarstwo tyrolskie składało się z jednego jedno- lub dwupiętrowego budynku na planie prostokąta, mieszczącego jednocześnie część mieszkalną, stajnię i stodołę. Centralne miejsce w części mieszkalnej zajmował murowany piec. Domy tyrolskie wyróżniają drewniane, bogato zdobione – najczęściej motywami roślinnymi – balkony.
Podziemne miasto Osówka, Głuszyca, woj. dolnośląskie
Podziemne miasto Osówka to ostatni projekt III Rzeszy, do dziś pozostający jedną z jej największych tajemnic. Budowę podziemnego kompleksu “Riese” (Olbrzym) rozpoczęto w 1943 r., ale nigdy nie udało się go ukończyć. Podziemny system betonowych korytarzy i hal ciągnie się na 2 km, część naziemna jest również imponujących rozmiarów. Na zboczach góry Osówki widoczne są pozostałości po kolejce wąskotorowej oraz fundamenty siłowni oraz baraków więziennych. Sztolnie pod Osówką to drugie pod względem wielkości podziemne przedsięwzięcie o niewiadomym zastosowaniu ulokowane w Górach Sowich. Cel budowy kompleksu do dziś nie jest znany, jedni twierdzą, że miała to być tajna kwatera Adolfa Hitlera, inni, że hale miały służyć na podziemne fabryki produkujące tajną broń. Na budowie pracowali więźniowie z obozu koncentracyjnego Gross-Rosen.
Kraina Miniatur w liczbach:
– wszystkie repliki wykonane są w skali 1:25
– 11 miniatur wykonanych z dbałością o każdy szczegół
– najwyższa miniatura Kościół Mariacki mierzy 3,28 m
– najszersza miniatura Pałac Marianny Orańskiej ma 3,10 m
– do budowy Krainy zużyto 500 ton ziemi, 250 ton materiałów budowlanych i 60 ton kamieni
– w Krainie zostało posadzonych kilkaset drzewek i krzewów
– koszt stworzenia jednej miniatury to równowartość średniej klasy nowego samochodu osobowego
– przygotowanie wszystkich miniatur zajęło modelarzom ponad 3 lata
– gdyby jedną miniaturę budował jeden modelarz zajęło by mu to ponad rok codziennej pracy
– wizyta w Krainie to 45-60 minutowa podróż po różnych rejonach Polski
– w projekt zaangażowano ponad 60 osób
cennik
bilet normalny 9 zł
bilet ulgowy 7 zł
w cenę wliczony jest przewodnik i fotografowanie
godziny otwarcia:
od poniedziałku do niedzieli w godzinach 10:00-18:00
adres:
Kraina Miniatur – Park Miniatur we Wrocławiu
ul. Wróblewskiego 9
51-627 Wrocław
obok ZOO i Hali Stulecia
dojazd tramwajami: T1, T2, T4 w kierunku Biskupina
przystanek: Tramwajowa