W głębokich zakamarkach południowych Włoch, ukryte pomiędzy skalnymi formacjami, leży miasto, które kradnie serca każdego, kto je odwiedzi. Matera przyciąga podróżników swoją niezwykłą historią i unikalnym charakterem. Wciąż niedoceniane i uciekające uwadze wielu turystów miasto, zachwyca swoim pięknem i bogatą przeszłością. Postaramy się przybliżyć Ci jego wspaniałą historię oraz obecne atrakcje.
Historia w kamieniu
Matera jest według historyków jednym z najstarszych miast na świecie oraz jednym z najważniejszych przykładów osadnictwa jaskiniowego w Europie. Jego korzenie sięgają pradawnych czasów, a pierwsze ślady osadnictwa datowane są na epokę kamienia łupanego. Miasto ewoluowało na przestrzeni wieków, a budynki wyróżniają się charakterystycznymi, wykutymi w skale jaskiniami, które służyły jako domy, kościoły, a nawet stajnie. Spacerując wąskimi, labiryntowymi uliczkami Matera, odnosi się wrażenie, że czas zatrzymał się w miejscu. Kamienne budynki zachwycają swoją prostotą i autentycznym urokiem. Jednym z najbardziej znanych zabytków jest Sassi di Matera – kompleks skalnych „budynków”, które w 1993 roku zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To mistyczne miejsce, gdzie przenika się przeszłość z teraźniejszością, tworząc niepowtarzalny klimat.
Piękno odkryte na nowo
W ostatnich latach Matera przeszła prawdziwą transformację. Z miasta zaniedbanego i opuszczonego, stała się symbolem kultury i sztuki. Do lat 50. XX wieku mówiono, że Matera to miasto zapomniane przez ludzi i Boga. Panowała tam straszliwa bieda a po II wojnie światowej ludzie wciąż żyli tam w jaskiniach! Na szczęście dzięki wielu produkcjom filmowym miasto zostało ponownie zauważone. To tu w 2019 roku odbyła się Europejska Stolica Kultury, co przyciągnęło uwagę artystów, twórców i turystów. Współcześnie Matera to miejsce licznych festiwali, koncertów i wystaw, które podkreślają jej rolę w dziedzictwie kulturowym. Chociaż leży ona w regionie Basilicata, czyli tym uznawanym za najbiedniejszy we Włoszech, to cieszy się naprawdę dużym powodzeniem wśród turystów.
Warto wiedzieć
Należy zacząć od tego, że historyczne centrum Matery (Sassi) podzielone jest na dwie części:
- Sasso Caveoso (starsza część) – tutaj zabudowa pomimo upływu lat nadal przypomina jaskinie.
- Sasso Barisano (nowsza część) – bardziej współczesna zabudowa; jaskinie elementami głownie rozbudowanych domów.
Najważniejsze atrakcje
Piazza Vittorio Veneto – centralny plac tętniący życiem niezależnie od pogody; sąsiaduje z kościołem San Domenico i Klasztorem Kaznodziejów; znajduje się przy nim też punkt widokowy dający idealne spojrzenie na Materę,
Casa Grotta – czyli po prostu dom w skale, udostępniony do zwiedzania; warto skorzystać z takiej niepowtarzalnej okazji i poznać jak wyglądały warunki mieszkalne mieszkańców Matery przed rokiem 1952,
Kościół Santa Maria di Idris – Kościół Najświętszej Maryi Panny z Idrisu, który również został wykuty w skale; pochodzi on z XII wieku i znajduje się na szczycie Sasso Caveoso; w Kościele zachowały się nawet freski z XVII wieku!
Palombro Lungo – znajduje się dokładnie pod placem Vittorio Veneto; jest to największa cysterna na wodę w Materze (18 metrów wysokości i 50 metrów szerokości) wykorzystywana aż do 1920 roku
Palazzo Lanfranchi – pałac biskupi powstały w latach 1668-1672; pełnił funkcję seminarium, a obecnie jest siedzibą Narodowego Muzeum Sztuki Średniowiecznej i Współczesnej Basilicata
Katedra Madonna della Bruna i Sant’Eustachio – najwyższy kościół w Materze wybudowany w 1270 roku; składa się z 12 ołtarzy oraz podziwiać możemy w niej freski z XIII wieku.
Matera to miejsce, które nie tylko zachwyca swoim pięknem, ale również pozwala nam przenieść się w przeszłości ludzkiej historii. Od prehistorycznych czasów po współczesność, to miasto kontynuowało swoją podróż przez wieki, pozostawiając ślad w kamieniu i sercach tych, którzy je odwiedzili. Matera to zaproszenie do odkrywania tajemnic przeszłości i celebracji dziedzictwa kulturowego, które wciąż żyje wśród jego uliczek, świątyń i domów wykutych w skale.
Po więcej podróżniczych ciekawostek sprawdź nawalizkach.com