Czeskie zamki, pałace i inne zabytkowe obiekty będące pod opieką Narodowego Instytutu Zabytków (NPU) szykują się do otwarcia pierwszego po dwóch latach sezonu bez obostrzeń covidowych.
Na turystów czeka wiele nowości. W pałacu Uherčice nieopodal Znojma od końca kwietnia zostanie udostępniona nowa trasa zwiedzania, w ramach której goście po raz pierwszy od otwarcia obiektu w latach 90. XX wieku zobaczą odrestaurowane pomieszczenia w północnym skrzydle.
Nowe trasy czekają na gości w pałacu Opočno (30 km od Kudowy-Zdroju), należącym do najpiękniejszych renesansowych budowli w Czechach. Goście zwiedzą eleganckie sale reprezentacyjne, galerię obrazów, kolekcję broni, egzotycznych eksponatów etnograficznych i trofeów myśliwskich z Afryki i Ameryki, pochodzących ze zbiorów ostatnich właścicieli pałacu, rodziny Colloredo-Mannsfeldów.
Pałac Náměšť nad Oslavou (około 50 km na zachód od Brna) szykuje nową, dłuższą trasę zwiedzania i wystawę wielkowymiarowych gobelinów z czasów od renesansu do XIX wieku. Pierwotnie gotycki zamek został przebudowany w stylu renesansowym. Był siedzibą rodów Žerotínów, następnie Werdenbergów, Kuffsteinów i Haugwitzów. Na turystów czekają bogato wyposażone wnętrza kaplicy pałacowej, biblioteki, salonów reprezentacyjnych i prywatnych apartamentów właścicieli pałacu.
Na początku sezonu w pałacu Červené Poříčí (30 km na południe od Pilzna) zostanie otwarta nowa wystawa poświęcona wychowaniu młodych szlachciców w XIX wieku. Pałac został zbudowany w 1611 roku na miejscu pierwotnej twierdzy. Należy do najpiękniejszych renesansowych budowli regionu pilzneńskiego.
W nadchodzącym sezonie na turystów czeka odrestaurowany teren zamku Šternberk (nieopodal Ołomuńca), włącznie z parkiem. Pod koniec 2022 roku planowane jest zakończenie prac restauratorskich na zamku Karlštejn. Zakończona zostanie również renowacja wspaniałej sali teatralnej w pałacu Jezeří (północno-zachodnie Czechy), w której koncertowali Beethoven i Haydn.
Karlstejn. fot. Libor Sváček