Na Walizkach

  • Wiadomości
  • Loty
  • Miejsca
  • Porady
  • Ludzie
  • Sprawdzony nocleg
  • Gadżety
  • Top 10
  • Krótkie wypady
Miejsca

Zero waste w turystyce, czyli jak podróżować bardziej eko?

12 grudnia, 2019

Ruch zero waste i proekologiczne postawy zyskują coraz większą popularność, stając się niejako nowym stylem życia. W dobie wszechobecnej troski o środowisko również w turystyce podejmowane są liczne inicjatywy mające ograniczyć wpływ na ekosystem. Trend podbił już Stany Zjednoczone i prężnie rozwija się w Europie. Jak ma się w Polsce? Serwis rezerwacyjny Travelist podpowiada, gdzie znaleźć ekologiczny hotel oraz zdradza praktyczne wskazówki na podróżowanie w stylu eko.

Pojęcie zrównoważonej turystyki zostało zdefiniowane już w 1995 r. podczas światowej konferencji dotyczącej wpływu podróżowania na ekosystem w tzw. Karcie Turystyki Zrównoważonej. Najważniejszy element tej koncepcji to utrzymanie równowagi pomiędzy potrzebami turystów, środowiska naturalnego oraz lokalnych społeczności*. Idea ta jest szczególnie aktualna dzisiaj, w dobie ogromnej popularności podróżowania i braku niemal jakichkolwiek ograniczeń. Turystyka to obecnie jedna z najdynamiczniej rozwijających się branż – w samej Unii Europejskiej działają już niemal 2 miliony podmiotów turystycznych*, a według statystyk w 2020 r. po świecie będzie podróżowało około 1,6 miliarda ludzi, czyli ponad 1/4 światowej populacji.

Świadome i przyjazne środowisku podróżowanie dotyczy wielu różnych aspektów: od środków transportu pozwalających dotrzeć do celu podróży, przez wybór miejsca zakwaterowania, po zachowania i zwyczaje urlopowe. Jak więc chronić środowisko i podróżować bardziej odpowiedzialnie?

Eko-hotele

Najlepiej zacząć od wyboru odpowiedniego miejsca zakwaterowania, respektującego zasady zrównoważonego rozwoju. Nie tylko na świecie, ale i w Polsce coraz więcej hoteli podejmuje zielone inicjatywy mające na celu ograniczenie wpływu na środowisko. Do najczęstszych praktyk należą m.in. rozwiązania energo- i wodooszczędne, eliminacja plastikowych naczyń i słomek w hotelowych barach i restauracjach czy oferowanie dań na bazie naturalnych produktów od lokalnych producentów żywności. Niektórzy podejmują nawet działania w kwestii designu, stosując ekologiczne elementy wyposażenia wnętrz.

Na rodzimym rynku przykładem dobrych praktyk może być hotel Aquarius w Kołobrzegu, który stosuje specjalny system oszczędzania energii i wody, polegający na odzyskiwaniu ciepła z klimatyzacji, w której do chłodzenia zamiast szkodliwego freonu stosowana jest nieinwazyjna woda lodowa.

Ciekawe rozwiązania w tym obszarze stosuje również Dębowy Hotel & Spa. Położony u podnóża Gór Sowich obiekt krok po kroku dąży do osiągnięcia standardu bio hotelu. Jego wizytówką jest biostaw, w którym naturalną funkcję uzdatniającą pełnią rośliny. W zabiegach spa wykorzystywane są produkty organiczne, w tym lokalne miody, a także np. fusy kawowe. Te ostatnie pozwalają minimalizować odpady w duchu filozofii zero waste, podobnie jak polityka nieuzupełniania śniadaniowego bufetu na pół godziny przed jego zamknięciem. W kuchni wykorzystywane są owoce, warzywa i zioła rosnące w przyhotelowym ogrodzie.

Z kolei hotel Radisson Blu w Zakopanem wspiera inicjatywę Czyste Tatry ekoMałopolska, angażującą miłośników przyrody z całej Polski w największe sprzątanie polskich gór.*  Za to Hotel Notera SPA, aby być bardziej przyjaznym dla środowiska, stosuje nowoczesne rozwiązania takie, jak pompa ciepła, odzysk wody deszczowej i ciepła z wód basenowych. Uzupełnienie stanowią prostsze, lecz równie ważne proekologiczne metody  – hotel korzysta z własnej szklarni, w każdym pokoju znajduje się kosz do segregacji śmieci, a słomki na wyposażeniu są papierowe. Podobnych inicjatyw jest coraz więcej i pod względem standardów ekologicznych polskie obiekty hotelowe w niczym nie ustępują tym zagranicznym.

W ostatnich latach kwestia ochrony środowiska stała się kluczowym zagadnieniem dla społeczeństwa. Konsumenci są coraz bardziej świadomi w tym zakresie i oczekują proekologicznych rozwiązań. Naturalnie przekłada się to również na turystykę. Bardzo się cieszymy, widząc, jak kolejne polskie hotele stają się coraz bardziej zrównoważone, a zauważając rosnące zainteresowanie podróżujących problemami środowiskowymi, staramy się w Travelist konsekwentnie poszerzać naszą ofertę o tego typu obiekty – mówi Agata Prosińska Director of Sales & Planning w Travelist.

Podróżuj odpowiedzialnie

Oprócz wyboru miejsca zakwaterowania, które zapewni odpowiednie standardy ekologiczne,  również samemu można skutecznie zadbać o środowisko podczas podróży. Małe kroki niewiele kosztują, a mogą wiele zmienić. Kąpiąc się w czystej wodzie górskiego jeziora czy podziwiając piękne krajobrazy, pamiętajmy, że przede wszystkim od nas zależy czy kolejne pokolenia będą mogły również zaznać tych przyjemności. Chcąc wypoczywać w zgodzie z naturą, warto pamiętać o tych kilku prostych zasadach:

1. Zwiedzaj okolicę rowerem lub pieszo.
To najlepsze, co możesz zrobić, aby zminimalizować ślad węglowy. Jeśli jednak potrzebujesz transportu – wybierz komunikację publiczną.

2. W dalszą podróż wybierz się pociągiem.
To najbardziej ekologiczny środek transportu.

3. Poproś obsługę hotelu, by nie wymieniała pościeli i ręczników każdego dnia.
Codzienne pranie pościeli oraz ręczników to luksus, który sporo kosztuje nasze środowisko.

4. Wykorzystuj w pełni lub zabieraj ze sobą napoczęte mini-kosmetyki.
Każde napoczęte opakowanie ląduje w koszu przed przyjazdem kolejnego gościa.

5. Wychodząc z pokoju, wyłącz urządzenia elektryczne.
Choć nie płacisz za rachunek, pamiętaj, że koszty poniesiemy wspólnie.

6. Noś ze sobą szklaną lub metalową butelkę na wodę i ekologiczną torbę na zakupy.
Unikaj jednorazowych, plastikowych butelek i reklamówek.

7. Odmawiaj używania słomek i plastikowych sztućców.
Jeśli jesteś w restauracji poproś, aby obsługa nie podawała Ci napoju ze słomką lub spytaj, czy lokal posiada biodegradowalne.

8. Kupuj i korzystaj z usług lokalnych mieszkańców.
Unikaj kupna pamiątek produkowanych przez duże koncerny w Chinach. Wspieraj miejscowych artystów i właścicieli lokali gastronomicznych.

9. Nie korzystaj z atrakcji, które opierają się na wykorzystywaniu zwierząt.
Przejażdżka na słoniu brzmi fajnie, ale jeśli zależy Ci na losie zwierząt, powstrzymaj się od wspierania takiej działalności swoimi pieniędzmi.

10. Respektuj miejscowe obyczaje i tradycje.
Często pomijany aspekt, ale bardzo istotny. Podróżujemy by poznać inne kultury – dbaj o to, by Twoje zachowanie nie miało na nie negatywnego wpływu.

Autor: redakcja

Comments

comments

Tags | ekologia, Travelist, zero waste
 0
Share Now

You Might Also Like

Loty

Kup bilet i posadź drzewo

18 lutego, 2019
Dzieje się, Loty, Transport, Wiadomości

Finnair lata do Nowego Jorku na „spożywczym” paliwie

23 września, 2014
Top 10

Morsowanie na fali. TOP 5 miejsc na zimową kąpiel

28 stycznia, 2021
Gdzie spać, Polska

Agroturystyka: Dworek Łukowiska okrzyknięty miejscem z klimatem

17 września, 2012
Previous Post LOT najlepszą linią w Europie Wschodniej
Next Post Bożonarodzeniowy klimat podczas lotu liniami Emirates

Video

Zapisz się do naszego Newslettera

Dwa razy w miesiącu będziesz otrzymywać wybrane promocje, ciekawe porady i dedykowane oferty.

    Hand Picked Posts

    • Afryka, Atrakcje, Kierunki, Miejsca, Porady, Relacje / Blogi, W podróży

      Casablanka i Rabat – nowoczesna strona Maroka!

      22 września, 2024
    • Marrakesz – co warto zobaczyć?

      6 września, 2024

    Tagi

    Air France atrakcje Azja bilet Boże Narodzenie cena Chopin Czechy Dubaj Emirates Finnair Gdańsk hotel jedzenie KLM konkurs Kraków lato Londyn lot lotnisko Lufthansa Modlin narty nocleg obniżka okazja pasażer PLL LOT podróż polska Poznań połączenie Praga promocja Ryanair samolot tani urlop wakacje Warszawa Wizz Air wyjazd wyprzedaż zima




    Obserwuj nas na Facebooku

    Archiwum

    meta

    • Zaloguj się
    • Kanał wpisów
    • Kanał komentarzy
    • WordPress.org

    strony

    • Cookie Policy
    • Nowa odsłona serwisu NaWalizkach
    • O nas
    • Regulamin
    • Reklama

    © 2020 Na Walizkach. All Rights Reserved. Designed by 022studio.pl