W trakcie prac remontowych w rezydencji w Kozłówce odkryto kilkanaście butelek wina pochodzących z czasów pierwszego ordynata.
W Kozłówce niedaleko Lublina podczas prac remontowych w jednej z piwnic oficyny pałacowej odkryto kilkanaście butelek wina. Wśród znalezionych 15 butelek są wina czerwone i białe pochodzące z różnych francuskich winnic. Na podstawie zachowanych na butelkach kapturków do tej pory udało się ustalić trzy winnice: Château Pontet-Canet, Château Branaire-Ducru i Cantenac Médoc.
Na znalezisko natrafiono w trakcie pogłębiania fundamentów w jednej z piwnic oficyny. Miejsce odkrycia wskazuje na to, że wina pochodzą sprzed 100 lat, czyli z czasów Konstantego Zamoyskiego, I ordynata kozłowieckiego.
Po wstępnym oczyszczeniu, butelki zostały zabezpieczone i obecnie są przechowywane w podobnych warunkach, w jakich przetrwały przez te wszystkie lata – obsypane piaskiem, w niskiej temperaturze i bez dostępu światła. Trwają również konsultacje ze specjalistami w sprawie wieku, pochodzenia i wartości znaleziska. Po zakończeniu remontu muzeum planuje prezentowanie cennego znaleziska w nowo powstałych ekspozycjach.
To już kolejne odkrycie pamiątek z przeszłości podczas wielkiego remontu w Kozłówce. Na początku roku odkopano piec z początku XX w. będący częścią systemu ogrzewania kaplicy pałacowej.
Muzeum Zamoyskich w Kozłówce koło Lublina mieści się w późnobarokowej rezydencji magnackiej, dawnej siedzibie arystokratycznego rodu Zamoyskich. Obecnie jest to jeden z najlepiej zachowanych zespołów pałacowych w Europie z autentycznym wyposażeniem z przełomu XIX i XX wieku w stylu Drugiego Cesarstwa.
Prace remontowe w zespole pałacowym w Kozłówce odbywają się w ramach projektu „Przebudowa, rewitalizacja i konserwacja budynków zespołu pałacowo-parkowego w Kozłówce (dwie oficyny, stajnia, teatralnia) z adaptacją na cele kulturowe i turystyczne”, dofinansowanego z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020”. Ze zmodernizowanych obiektów będzie można korzystać już na początku 2021 roku.