Słowenia urzeka różnorodnością krajobrazu. Położenie na styku trzech światów, alpejskiego, panońskiego i śródziemnomorskiego, nie pozostaje bez wpływu na smaki lokalnej kuchni. Mimo niewielkich rozmiarów, kraj może pochwalić się aż 24 gastronomicznymi regionami i trzema obszarami winnymi z 14 okręgami uprawy winorośli. Potrzeba roku, żeby każdego dnia spróbować czegoś innego z najbardziej popularnych potraw i napojów ze wszystkich regionów.
Słoweńska kuchnia to przede wszystkim lokalnie produkowane składniki w rękach najlepszych słoweńskich szefów kuchni, którzy wykorzystują je przygotowując swoje kulinarne arcydzieła. Ze względu na feerię smaków i wysoką jakość składników, a także bogactwo kulinarnych perełek oraz zaangażowanie na rzecz zrównoważonego rozwoju, Słowenia została Europejskim Regionem Gastronomii 2021. W marcu 2020 roku w Słowenii odbędzie się Europejski Szczyt Żywności (European Food Summit) – spotkanie przedstawicieli branży gastronomicznej, artystycznej i mediów.
Smak słoweńskiej tradycji
Większość Słoweńców zapytana o typowy niedzielny obiad odpowie: zupa gulaszowa, pieczone ziemniaki i wołowina z zupy. Z okazji świąt, takich jak Wielkanoc, Dzień Świętego Marcina, Boże Narodzenie, na stole są ustawiane różne inne potrawy, a słoweński deser, potica jest obowiązkowy. Każdego dnia w roku można cieszyć się typowymi smakami słoweńskiej kuchni począwszy od wielu rodzajów serów, mięsa, miodu, olejów i soli po tradycyjne potrawy charakterystyczne dla poszczególnych regionów kraju. Niektóre z nich są zastrzeżone w związku z położeniem geograficznym i pochodzeniem.
Na zdrowie!
Kieliszek wybornego wina idealnie komponuje się z typowymi słoweńskimi potrawami. Każdy słoweński region i okręg uprawy ma swoje charakterystyczne wina – uprawia się tu 52 rodzajów szczepów winorośli. Rubinowy Karst Teran i Cviček z Dolenjskiej są najbardziej znane i uważane za najlepsze. W dolinie Vipavy rosną wyjątkowe odmiany winorośli – Zelén, Pinela i Klarnica. W Mariborze jest 450-letnia Žametovka lub Modra Kavčina, najstarsze winorośle na świecie! W Słowenii warto również wypić kufel piwa. Najlepiej smakuje z pierwszej na świecie piwnej fontanny, która znajduje się w miejscowości Žalec. Słowenia to również kraina zdrowych wód, dlatego woda z kranu doskonale nadaje się do spożycia. Bogate wody mineralne mają wyjątkowe właściwości.
Talerz świeżego i domowego jedzenia
Zaletą słoweńskiej kuchni jest lokalność większości składników. Można skosztować oryginalnych, domowych i świeżych produktów lub kupić je w gospodarstwach turystycznych, na targach we wszystkich większych słoweńskich miastach, w górskich chatach i specjalistycznych sklepach. Najlepsi słoweńscy szefowie kuchni również wybierają lokalne składniki. Różnorodne smaki Słowenii i nie tylko warto poznać podczas licznych imprez i festiwali kulinarnych. Zwykły lunch lub kolacja mogą stać się niezapomnianym doznaniem dla podniebienia.
Skarby nowoczesnej słoweńskiej kuchni
Ludziom, którzy szukają połączenia lokalnych składników i nowoczesnej kreatywności, z pewnością przypadnie do gustu restauracja polecana przez przewodnik kulinarny Galut&Millau. Najwiekszą popularnością cieszą się Hiša Franko, gdzie swoje dzieła tworzy Ana Roš, najlepsza szefowa kuchni w 2017 roku i Gostilna pri Lojzetu w zamku Zemono pod skrzydłami Tomaža Kavčiča, najbardziej innowacyjnego szefa kuchni w Europie w 2017 roku. Galut&Millau wyróżnił restaurację Strelec w zamku w Lublanie z Igorem Jagodicem, Szefem Kuchni 2019. Ponadto David Vračko z restauracji Mak w Mariborze zdobył tytuł Szefa Przyszłości. Na uwagę według żółtego przewodnika zasługują także Hiša Denk (Zgornja Kungota) i Oštarija Debeluh (Brežice).
Smakosze z przyjemnością odwiedzą restaurację JB w Lublanie, która znajduje się na liście 100 najlepszych na świecie restauracji według rankingu San Pellegrino. Można tam skosztować arcydzieł szefa kuchni Janeza Bratovža. Słowenia szczyci się również szefem kuchni, który zdobył gwiazdkę Michelin. To Andrej Kuhar, który komponuje pyszne dania w Villi Herbertstein w Velenje.