Linia lotniczy TAP Air Portugal obchodzi 10. rocznicę otwarcia połączenia Lizbona-Warszawa. 10 lat później linia zdołała ponad 3-krotnie zwiększyć liczbę pasażerów przewiezionych między stolicą Portugalii a stolicą Polski. W 2009 TAP przewiózł 28 tysięcy pasażerów, zaś w 2018 liczba ta wzrosła do 102 tysięcy.
Wraz ze wzrostem przewozu ilości pasażerów zwiększały się wpływy z rynku polskiego, by zaledwie w ciągu ostatnich dwóch lat wzrosnąć o 36%.
W pierwszych czterech miesiącach 2019 przychody ze sprzedaży z polskiego rynku wzrosły o 37% w porównaniu do analogicznego okresu w zaszłym roku. Wzrosły również wpływy TAP ze sprzedaży biletów z Polski do Brazylii i USA. Było to rezultatem promocji nowego A330neo w barwach TAP oraz otwarcia w tym roku nowych kierunków do USA (Chicago, San Fransisco i Waszyngton).
TAP jest obecnie jedyną linią lotniczą na świecie mającą we flocie wszystkie maszyny pochodzące z nowej generacji Airbusy NEO, nowoczesne, zużywające mniej paliwa, bardziej przyjazne dla środowiska i bardziej wygodne. Do 2025 linia otrzyma 71 nowych samolotów przeprowadzając w ten sposób całkowite odmłodzenie swojej floty, która stanie się jedną z najbardziej wydajnych i najnowoczesniejszych w świecie.
W 2009 TAP zainaugurował połącznie do Warszawy z 5 rejsami tygodniowo. Obecnie linia wykonuje 9 rejsów tygodniowo do dwóch miast.
PIERWSZY RAZ W 74-LETNIEJ HISTORII TAP MA 100 SAMOLOTÓW
– TAP otrzymał kolejnego Airbusa A330neo będącego setną maszyną we flocie przewoźnika.
– Nowy samolot umożliwi linii osiągnąć rekordowy wzrost przewozów na trasach do USA. W ciągu ostatnich czterech lat TAP był najszybciej rozwijającą połączenia do USA linią europejską.
– Każdy nowy samolot TAP-u przynosi średnio gospodarce Portugalii 28 milionów euro rocznie i stwarza ponad 750 nowych miejsc pracy w Portugalii.
Historycznym dniem w 74-letniej historii TAP-u jest pojawienie się kolejnego Airbusa A330neo – CS-TUI, któremu nadano imię króla Alfonsa Henryka. Wraz z nowym samolotem ilość maszyn we flocie przewoźnika wzrosła do 100. Głównym założeniem strategii rozwoju TAP-u jest modernizacja floty, która do 2025 ma się wzbogacić o 71 nowych maszyn.
Nowa flota pozwoli linii rozszerzyć siatkę połączeń. Obecnie TAP rozwija połączenia na trasach brazylijskich. Jest to rynek, na którym dzierży prymat jeśli chodzi o połączenia z Europy i gdzie w latach 2015-2018 linia odnotowała 22,8% wzrost liczby pasażerów. W tym samym okresie wzrost liczby pasażerów na trasach do Ameryki Płn. wyniósł 176,5% zaś ilość miejsc oferowanych przez TAP wzrosła czterokrotnie.
TAP odnotowuje największy wśród linii europejskich wzrost przewozów na trasach do USA oferując 245 tys. miejsc więcej niż w 2015.
Nowa flota daje również poważny wkład do gospodarki kraju przynosząc rocznie 28 mln euro w podatkach i innych zobowiązaniach oraz stwarzając ponad 750 nowych miejsc pracy.
W ciagu ostatnich czterech lat TAP osiągnął rekordowy wzrost o 21%, zaś średni wzrost zanotowany przez linie europejskie to według danych Flight Global 13%.
W tym samych okresie ilość przewiezionych przez TAP pasażerów wzrosła o 39%, w porównaniu do 19% wzrostu odnotowanego przez inne linie europejskie.
W 2019 TAP otrzyma kolejne nowe maszyny. Na ten rok zaplanowane jest też otwarcie nowych kierunków do USA – w czerwcu do Chicago, San Francisco i Waszyngtonu, co powinno przynieść wzrost liczby turystów odwiedzających Portugalię. W 2018 dzięki TAP-owi Portugalię odwiedziły 4 mln turystów wzbogacając gospodarkę kraju o 5,5 mln euro.