Lublana, Zielona Stolica Europy 2016, jest centrum kultury w Słowenii. Sztuka i historia przenikają się tu wzajemnie, a niezliczoną liczbę muzeów i galerii dzielą niewielkie odległości, w sam raz na przyjemny spacer.
TOP 5: MUZEA
Muzeum Narodowe Słowenii, Lublana
Wystawa “Skarby Prehistorii” przybliża niezwykłe archeologiczne odkrycia z czasów prehistorycznych: najstarszy flet na świecie, rytualne naczynia używane przez mieszkańców bagien, słoweńskie artefakty ze złota i brązu.
Słoweńskie Muzeum Etnograficzne, Lublana
Stała wystawa “Między naturą i kulturą” zawiera ponad 3000 przedmiotów codziennego użytku zarówno słoweńskich, jak i spoza Europy. Przybliża informacje dotyczące dawnego i współczesnego życia w Słowenii, jej sztuki ludowej, wierzeń, zwyczajów i tradycji.
Muzeum Historii Współczesnej Słowenii, Lublana
Wystawa “Słoweńcy w XX wieku” ukazuje jeden z najbardziej burzliwych okresów w historii Słowenii i pozwala na podróż w czasie od I poprzez II wojnę światową, do czasów jugosławiańskiego socjalizmu, aż po czasy niepodległości państwa.
Muzeum Techniki Słowenii Bistra, Bistra
Muzealne zbiory w dawnym klasztorze Kartuzów dotyczą tradycyjnych metod obróbki drewna, kołodziejstwa, młynarstwa, włókiennictwa i elektrotechniki. To doskonałe miejsce, aby poznać bogate dziedzictwo słoweńskiej techniki. Można tu zobaczyć również kolekcję 15 samochodów używanych przez byłego prezydenta Jugosławii, Tito.
Muzea regionalne w Słowenii
Podczas wakacji w Słowenii warto odwiedzić lokalne muzea i dowiedzieć się więcej o historii i kulturze poszczególnych regionów kraju. Wśród nich należy wymienić: Regionalne Muzeum w Mariborze, Muzeum Gorenjska w Kranj, Muzeum Regionalne Kočevje, Muzeum Posawskie w Brežicach, Muzeum Bela Krajina w Metlice, Muzeum w Murskiej Sobocie, Muzeum Regionalne Koroška.
TOP 5: GALERIE
Galeria Narodowa Słowenii, Lublana
Największa kolekcja dzieł sztuki w Słowenii gromadzi prace z czasów gotyckich fresków po złote ołtarze barokowe, od motywów neoklasycystycznych po romantyczne, oraz dorobek realizmu i impresjonizmu. To szansa, aby poznać twórczość największej słoweńskiej malarki, Ivany Kobilcy, oraz ulubieńca XX-wiecznych europejskich elit, Zorana Mušiča.
Galeria Sztuki Nowoczesnej, Lublana
Stała wystawa obejmuje wszystkie nurty sztuki, polityki i życia w XX wieku, od awangardy, sztuki rewolucyjnej, rzeźb, po kolektyw artystyczny Neue Slowenische Kunst.
Laureaci nagrody Prešerena w Galerii Sztuk Pięknych, Kranj
Stała kolekcja umożliwia przegląd stylów i wpływów, które uformowały słoweńską sztukę współczesną. Są tu prace zdobywców nagrody Prešerena, najwyższego wyróżnienia państwowego przyznawanego na cześć poety i twórcy hymnu narodowego Słowenii.
Galeria Božidara Jakaca, Kostanjevica na Krki
Jedna z największych galerii w Słowenii mieści się w dawnym opactwie Cystersów z XIII wieku. Utrzymany obecnie w barokowym stylu klasztor został zaadaptowany tak, aby służyć słoweńskim ekspresjonistom jako miejsce prezentacji ich twórczości. Nieopodal galerii można obejrzeć wystawę drewnianych rzeźb z całego świata – Forma Viva.
Galeria Sztuk Pięknych Koroška, Slovenj Gradec
To regionalne muzeum nowoczesnych sztuk wizualnych, w którym odbyło się dotychczas wiele wystaw pod patronatem ONZ.
ZABYTKI KULTURALNE I MUZEA WOJENNE
Dramatyczną historię Doliny Soča z czasów I wojny światowej i 12 sławetnych bitew nad rzeką Isonzo można poznać w Muzeum Kobarid. Ważnym zabytkiem jest kościół w Javorcy, upamiętniający wszystkie narody walczące na froncie. Zainteresowani historią wojskową oraz drogą Słowenii do niepodległości powinni wziąć udział w festiwalu historii wojennej, który odbywa się w Parku Historii Wojskowej Pivka.
SŁOWEŃSKIE MUZEA GÓRNICZE
Dawne kopalnie i miasteczka górnicze są jedną z większych atrakcji turystycznych Słowenii. Dużym popularnością cieszy się wpisana na listę UNESCO kopalnia rtęci w Idriji. Jej podziemne tunele służyły górnikom przez ponad pięć wieków. Po przeciwległej stronie kraju znajduje się Słoweńskie Muzeum Górnictwa Węglowego. W pobliżu jest także podziemna kopalnia i muzeum, gdzie odwiedzający mogą jeździć na rowerze i pływać kajakiem po dawnych tunelach górniczych.