Od 19 do 26 listopada w Warszawie odbywa się 20. edycja Dni Belgijskich. Jak co roku, przedsięwzięcie organizowane przez Belgijską Izbę Gospodarczą, które obfituje w szereg wydarzeń kulturalno–biznesowych, ma na celu umocnienie dobrych i przyjaznych stosunków pomiędzy Polską a Belgią. Z okazji uroczystej inauguracji Dni, w dniu dzisiejszym na Lotnisku Chopina w Warszawie pojawił się należący do Brussels Airlines samolot AEROSMURF, uwieczniający pochodzące z Belgii charakterystyczne niebieskie stworki – Smerfy.
Dni Belgijskie 2018 rozpoczynają się w poniedziałek, 19 listopada, od pojawienia się po raz pierwszy w Polsce na lotnisku im. Fryderyka Chopina, wyjątkowego samolotu linii Brussels Airlines. Airbus A320 AEROSMURF to jedna z 5 maszyn przewoźnika w malowaniu nawiązującym do ikon belgijskich. Samolot jest w pełni dedykowany ukochanym małym niebieskim Smerfom. Świat stworzony przez rysownika Peyo podbija serca dzieci i dorosłych już od 60 lat. Nazwa Aerosmurf wywodzi się od tytułu jednego z komiksów o Smerfach, który opowiada historię małego Smerfa marzącego o lataniu. Teraz, dzięki Brussels Airlines Smerfy szybują po całym świecie.
Dla pasażerów lecących tym samolotem zewnętrzne malowanie maszyny to tylko początek przygody. Drobne ślady skrzatów na dywanach prowadzą gości AEROSMURF’A na swoje miejsca, a film o przygodach niebieskich stworków oraz dostosowana muzyka na pokładzie dopełniają smerfastyczne wrażenia. Malowanie AEROSMURF’a to projekt autorstwa Marty Mascellani, który zwyciężył w konkursie przeprowadzonym przez przewoźnika. Ciekawostką jest fakt, że oprócz 19 Smerfów znajdujących się na malowaniu samolotu, posiada on także dwóch pasażerów „na gapę” – Gargamela i kota Klakiera, którzy znajdują się na spodzie maszyny, jako gratka dla spotterów.
Cykl spotkań kulturalno-biznesowych, odbywających się w ramach Dni Belgijskich, otwiera wydarzenie kulinarno-networkingowe „Tastes of Belgium”. To unikalna okazja spróbowania belgijskich specjałów, takich jak małże, frytki, belgijska czekolada czy światowej sławy piwo warzone w Belgii. Jedną z atrakcji wieczoru będą warsztaty kulinarne prowadzone przez wybitnego szefa kuchni – Mikołaja Reya, którego pokochali widzowie programu MasterChef. Co więcej, spotkanie będzie odbywać się w wyjątkowej przestrzeni Smolna 8 Studio z fantastycznym widokiem na panoramę Warszawy.
Z kolei w środę, 21 listopada, już po raz czwarty odbędzie się Construction and Real Estate Day. Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest „Droga do sukcesu na polskim rynku”. Celem CRED jest zachęcenie belgijskich producentów materiałów budowlanych, a także deweloperów i pracowni architektonicznych do nawiązania relacji biznesowych z polskimi przedsiębiorcami. Podczas wydarzenia odbędzie się dyskusja panelowa, w której udział wezmą m. in. przedstawiciele takich firm jak: BNP Paribas Real Estate, CFE, Immobel, Ghelamco, ILD oraz Reynaers Polska. Wydarzenie zakończy się otwartym spotkaniem networkingowym z przedstawicielami polskiego i belgijskiego rynku budowlanego oraz deweloperskiego w przestrzeniach SEN Warsaw.
Środowe obchody Dni Belgijskich uwieńczy uroczysty koncert polsko-belgijski, zorganizowany we współpracy z Fundacją Bielecki Art i Politechniką Warszawską. Jest to część cyklu koncertów „Wielka muzyka w małej Auli”. Podczas koncertu zagrane zostaną utwory słynnych kompozytorów europejskich: Janusza Bieleckiego, Carla Maria von Webbera, Augusta de Boecka, Wolfganga Amadeusza Mozarta czy Edvarda Griega. Kompozycje wykona Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, jeden z czołowych polskich zespołów symfonicznych młodego pokolenia, wraz z klarnecistą Eddym Vanoosthuyse, pod batutą wybitnego flamandzkiego dyrygenta Hermana Engelsa. Koncert odbędzie się w gmachu Politechniki Warszawskiej.
W czwartek 22 listopada, w rezydencji Ambasadora Królestwa Belgii, Jego Ekscelencji Luca Jacobsa odbędzie się coroczne CEO Forum. Jest to spotkanie prezesów i przedstawicieli wysokiego szczebla belgijskich i polskich firm. Celem wydarzenia jest wymiana wiedzy, doświadczeń i dobrych praktyk między przedsiębiorcami działającymi zarówno na rynku belgijskim, jak i polskim. Spotkaniu towarzyszyć będzie wręczenie nagrody Belgian Business Chamber Award 2018.
Z kolei w piątek, 23 listopada, odbędzie się Startup Meeting. Spotkanie to skupia firmy członkowskie Belgijskiej Izby Gospodarczej i start-upy działające na rynku belgijskim i polskim. Ideą tego nowoczesnego spotkania biznesowego jest połączenie belgijskich i polskich startupów z międzynarodowymi firmami.
„Jestem bardzo zadowolony, że już od 26 lat Belgijska Izba Gospodarcza przybliża do siebie świat biznesu z Polski i Belgii. Tegoroczny program jubileuszowych Dni Belgijskich, obfitujący w szeroki wachlarz wydarzeń biznesowych, kulturalnych i networkingowych to idealna okazja do dyskusji, podzielenia się wiedzą, doświadczeniami i miłego spędzenia czasu. Celem Dni jest promocja Belgii w Polsce oraz umocnienie dobrych i przyjaznych stosunków pomiędzy oboma krajami”- mówi Bruno Lambrecht, Prezes Belgijskiej Izby Gospodarczej.
Wydarzeniem wieńczącym obchody Dni Belgijskich jest seminarium na temat Brukseli jako europejskiej stolicy lobbingu i arbitrażu, organizowane przez HUB Brussels i Pracodawców RP. Gośćmi specjalnymi wydarzenia będą Ambasador Królestwa Belgii Jego Ekscelencja Pan Luc Jacobs, Dirk Demeulemeester, prezes CEPANI (Belgijskiego Centrum ds. Arbitrażu i Mediacji) oraz Philippe Vlaemminck z Pharmumlegal Brussels. Spotkanie odbędzie się 26 listopada w siedzibie Pracodawców RP.
W ramach obchodów Dni Belgijskich Belgijska Izba Gospodarcza objęła swoim patronatem również Konferencję Strategii Lean, która odbędzie się 20 listopada w Airport Hotel Okęcie Warsaw.
Dni Belgijskie 2018 odbywają się pod Honorowym Patronatem Ambasady Królestwa Belgii oraz Prezydenta miasta stołecznego Warszawy.
Złotymi i srebrnymi sponsorami tegorocznych obchodów Dni Belgijskich 2018 są firmy: CFE Polska, Ghelamco, BGŻ BNP Paribas, Brussels Airlines oraz BPI.
Więcej informacji oraz możliwość zgłoszenia udziału w wydarzeniach Dni Belgijskich 2018 pod adresem http://www.belgium.pl/belgian-days-2018