Warmia to kraina z wielowiekową historią, bogatymi tradycjami i niepowtarzalną przyrodą. Ze względu na swoje walory przyrodnicze, Warmia cieszy się opinią jednego z najpiękniejszych miejsc w Polsce. Wyjątkowości natury nie ustępuje dziedzictwo kulturowe. Wiele zabytków Warmii należy do unikatowych w Polsce.
Pejzaż Warmii tworzą łagodne wzgórza, niewielkie jeziora, doliny rzek, wsie i miasteczka z bryłą kościoła. Jej granice rozpoczynają się wraz z pojawieniem się starych przydrożnych kapliczek i krzyży – wspaniałego świadectwa bogatej kultury ludowej Warmii.
Miejscowości leżące w granicach historycznej Warmii odznaczają się długimi dziejami, a co za tym idzie pochwalić się mogą wspaniałymi zabytkami. Najstarszą zachowaną budowlą na Warmii i Mazurach jest Wieża Bramna dawnego zamku biskupiego w Braniewie – pierwszej stolicy Warmii. To ostatnia pozostałość po zbudowanym w ostatnim ćwierćwieczu XIII w. zamku biskupim z czasów biskupa Henryka I Fleminga. Zamek do roku 1340 był siedzibą biskupów warmińskich, którzy przez kolejnych 9 lat rezydowali w Ornecie, a następnie do 1795 roku w Lidzbarku Warmińskim.
Niezwykłość Warmii podkreślają także ślady wielkich osobowości. Wśród nich Mikołaj Kopernik, który na Warmii spędził 40 lat. To tutaj rozwijał swoje zainteresowania naukowe, w tym astronomiczne, a także ekonomiczne, kartograficzne i medyczne. Mieszkał w Olsztynie, Fromborku i Lidzbarku Warmińskim. Szlak Kopernikowski jest jednym z najbardziej znanych szlaków polskich. Przebiega przez tereny, które były miejscem pracy tego wybitnego astronoma i administratora dóbr kapituły warmińskiej.
Warmia kusi bogactwem kulturowym, pięknem przyrody, zdrowym powietrzem oraz licznymi atrakcjami zaspokajającymi różne preferencje odwiedzających nas turystów.
Znajdziemy tu miejsca do relaksu, wypoczynku i spacerów, ciszę i spokój, domową regionalną kuchnię i przyjaznych ludzi – pasjonatów swojego regionu i miejscowości, w których mieszkają.
Miłośnicy aktywnego wypoczynku także znajdą coś dla siebie, bo Warmia ze względu na liczne szlaki rowerowe i kajakowe, to miejsce przyjazne rowerzystom i kajakarzom. Królowa Warmii – Łyna, należy do najpiękniejszych i niezwykle urozmaiconych szlaków kajakowych. Płynie spokojnie pośród malowniczych łąk i leśnych pagórków, wpadając co jakiś czas do jezior, ale daje się także poznać jako rzeka o charakterze górskim. Szybkim nurtem płynie pomiędzy jeziorem Ustrych, a wsią Ruś oraz na terenie lasu miejskiego w Olsztynie. Rzeka biegnie przez krainę Pojezierza Olsztyńskiego w kierunku północnym, przepływa przez stolicę Warmii – Olsztyn, następnie mija po drodze Dobre Miasto, Lidzbark Warmiński – dawną siedzibę biskupów warmińskich, a także Bartoszyce i Sępopol. Spływy kajakowe Łyną to aktywny, pełen pozytywnych emocji wypoczynek oraz niesamowita okazja do obcowania z naturą. Rzeka daje także możliwość poznania miejsc ważnych w historii regionu. Trasa od Olsztyna nazywana jest szlakiem gotyckich zamków i kościołów. Naszą uwagę z pewnością przykuje Zamek Kapituły Warmińskiej, fragmenty murów obronnych z końca XIV wieku w Olsztynie; gotycki kompleks kolegiacki z XIV wieku oraz Baszta Bociania z muzeum w Dobrym Mieście; kościół farny św. Piotra i Pawła oraz czternastowieczny gotycki zamek oraz w Lidzbarku Warmińskim. Zamek Biskupów w Lidzbarku Warmińskim otrzymał w 2018 r. tytuł Pomnik Historii, tym samym dołączył do prestiżowej listy 81 zabytków nieruchomych o szczególnym znaczeniu dla kultury naszego kraju.
Zapraszamy na Warmię do odkrywania jej piękna i historii, tu każdy znajdzie coś dla siebie. Warmia jest po prostu wyjątkowa, bajkowa.