W Muzeum Narodowym w Warszawie można wybrać się w malowniczą podróż do Ameryki Południowej. Wystawa „Sztuka Wicekrólestwa Peru” w MNW jest opowieścią o spotkaniu dwóch odległych światów – chrześcijaństwa i kultury inkaskiej – dzięki któremu powstały wyjątkowe dzieła malarstwa i złotnictwa. To pierwsza w Polsce tak bogata prezentacja artystycznego dziedzictwa Peru okresu Wicekrólestwa. Wystawa trwa do 20 maja.
Obrazy Matki Boskiej, wizerunki świętych, sceny religijne, a także malarstwo świeckie i przedmioty codziennego użytku, pochodzące z kolekcji Barbosa-Stern, przybliżają widzom oryginalną kulturę Wicekrólestwa Peru – odmienną i egzotyczną, a jednocześnie bliską kulturze europejskiej. Prezentowane eksponaty powstały na przestrzeni ponad 300 lat – czasów Wicekrólestwa i pierwszych dekad Republiki założonej w 1821 roku.
Przedstawienia religijne pełniły ważną rolę w chrystianizacji, objaśniały dogmaty i treści nowej wiary. Wraz z konkwistą – za pośrednictwem rycin – do Ameryki Południowej docierały wpływy sztuki Starego Kontynentu, przede wszystkim włoskiego i niderlandzkiego renesansu oraz manieryzmu. Lokalni twórcy czerpali z tych wzorów, wzbogacając je żywą, indiańską tradycją, zakorzenioną w wyobraźni mieszkańców Wicekrólestwa.
Na wystawie można zobaczyć przykłady nowej ikonografii, np. Archanioła z arkebuzem oraz cudowne wizerunki, takie jak: Matka Boska z Pomaty, Chrystus Wybawiciel od trzęsień ziemi i Święty Józef z Dzieciątkiem Jezus.
Wyroby ze srebra o oryginalnych, wyszukanych formach, świadczące o wybitnym kunszcie miejscowych złotników, przybliżają obyczaje i kulturę życia codziennego. Tradycje tego rzemiosła sięgają w Peru czasów sprzed konkwisty. Na uwagę zasługuje piękna kadzielnica w formie pancernika.
Od 1966 roku w kolekcji Barbosa-Stern gromadzono zabytki pochodzące z okresu Wicekrólestwa i początków Republiki Peru. Ten wyjątkowy zbiór to efekt wieloletnich starań, ofiarności i pasji; pokazywany był dotychczas na ponad stu wystawach na całym świecie.
Wystawa odbywa się w ramach obchodów 95-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Peru.