W Slavkovie koło Brna (na świecie znanym jako Austerlitz) rozegrała się jedna z najsłynniejszych bitew. 2 grudnia 1805 roku wojska napoleońskie pokonały połączone siły austriacko-rosyjskie. W 212 rocznicę bitwy trzech cesarzy, w dniach od 1 do 3 grudnia w Slavkovie i okolicach odbędą się uroczystości upamiętniające ówczesne wydarzenia.
Najważniejszym punktem programu będzie sobotnia rekonstrukcja bitwy pod wzgórzem Santon w gminie Tvarožná, z udziałem 1089 uczestników z 16 krajów (526 z Czech, 159 z Polski, 106 z Włoch, 77 z Niemiec, 45 z Węgier, 36 z Rosji, 24 z Belgii, 24 ze Słowacji, 23 z Francji, 22 z Austrii, 20 z Białorusi, 11 z Litwy, 7 z Rumunii, 6 z Malty, 1 z Wielkiej Brytanii, 2 ze Stanów Zjednoczonych).
Patronat nad imprezą przejęli minister obrony Republiki Czeskiej Martin Stropnický oraz minister rozwoju regionalnego Republiki Czeskiej Karla Šlechtová. Partnerem wydarzenia jest CzechTourism.
Widzowie będą mieli także okazję odwiedzić targi militariów i zajrzeć do obozu polowego. Program zakończy wielki pokaz sztucznych ogni. W niedzielę odbędą się uroczystości przy Mogile Pokoju, upamiętniające ofiary bitwy.
Wydarzenia z roku 1805 z okolic Slavkova przypominają nie tylko obchody rocznicowe. Stanowiska poszczególnych armii i plac bojów łączy ścieżka edukacyjna bitwy trzech cesarzy. Tablice informacyjne rozmieszczone wzdłuż trasy przedstawiają schematy głównych operacji wojskowych oraz najznakomitszych przywódców.
Bitwie pod Slavkovem poświęcona jest także stała wystawa Bitwa Trzech Cesarzy Slavkov/Austerlitz 1805, którą w Miejscu Pamięci Mogiła Pokoju przygotowało Muzeum Ziemi Brneńskiej. Warto odwiedzić także pałac w Slavkovie, gdzie zobaczymy ekspozycję Wirtualna Bitwa 1805, przybliżającą dawne wydarzenia za pomocą nowoczesnej technologii 3D.
Więcej informacji: www.austerlitz.org