Emigracja emerytów w Polsce jest zjawiskiem stosunkowo nowym, w przeciwieństwie do Skandynawii, USA czy Wielkiej Brytanii, w której od lat ma się bardzo dobrze.
Niektórzy po raz pierwszy z tematem zetknęli się dopiero po obejrzeniu brytyjskiej komedii „Hotel Marigold”, której bohaterowie jesień życia postanawiają spędzić w Indiach. Za raj dla polskiego emeryta można by uznać kraj, w którym polska emerytura w pełni by wystarczyła na komfortowe życie i w którym dopisuje pogoda. Ważne jest też, aby był on bezpieczny, miał służbę zdrowia na dobrym poziomie i był gościnny dla przyjezdnych z zagranicy. Skyscanner sprawdził, które miejsca na świecie zbliżają się do tej definicji i spełniają powyższe kryteria.
Za najlepsze miejsca na emeryturę, światowe rankingi określają Hiszpanię i Niemcy. Koszty życia są tam jednak zbyt wysokie na polskie warunki, dlatego polski emeryt, który chciałby spędzić jesień życia w „ciepłych krajach” powinien raczej spojrzeć na Azję czy Amerykę Południową. Wyjazd na stałe w tak odległe miejsce jest bardzo trudną decyzją – nowa kultura i bycie z daleka od rodziny może być przygnębiające. Z drugiej strony, taka podróż może okazać się przygodą życia i zapewnić bardziej komfortowe warunki niż Polska. Skyscanner proponuje aby wziąć pod uwagę następujące państwa:
- Czarnogóra
To jedno z nielicznych europejskich państw, w których jest cieplej niż w Polsce, a jednocześnie koszty życia i utrzymania są znacznie niższe, począwszy od wynajęcią domu czy mieszkania poprzez służbę zdrowia czy koszt zakupu leków. Co ważne, osoby chcące osiedlić się w tym malowniczym kraju nie będą miały problemu z otrzymaniem statusu rezydenta – tutaj to niezwykle proste, a procedura znacznie mniej skomplikowana niż w krajach UE. Wybrzeże Morza Adriatyckiego to przyjemne miejsce na odpoczynek na emeryturze, łagodny ciepły I stabilny klimat, a bałkańska gościnność i doskonała kuchnia to kolejne mocne argumenty za rozważeniem tego kierunku.
- Tajlandia
Choć Tajlandia to już mocno wyeksploatowany pod względem turystycznym kierunek, koszty życia podobnie jak w Kambodży, Wietnamie czy Indiach są tu nadal dużo niższe niż w Polsce. Popularność Tajlandii ma swoje zalety – mieszkańcy są przyzwyczajeni do podróżnych spoza Azji i przyjaźnie do nich nastawieni. Wynajęcie mieszkania w Tajlandii zaczyna się od kilkuset złotych miesięcznie, porcja jedzenia to zaledwie kilka złotych. Para emerytów mająca do dyspozycji około 3000 zł miesięcznie może liczyć na bardzo wygodne życie, bez konieczności odmawiania sobie przyjemności. Tajlandia to rajskie plaże, fascynujące świątynie i przepyszne jedzenie. Odważ się zamieszkać w domku na plaży po drugiej stronie globu. Wnuki na pewno chętnie będą Cię w nim odwiedzać.
- Portugalia
Portugalia to jedno z państw w Europie Zachodniej, w którym notuje się porównywalne zarobki i koszty życia co w Polsce. Nie jest to na pewno najtańszy kierunek do życia na emeryturze, ale jeśli chce się oszczędzić i zarazem być stosunkowo blisko Polski, warto rozważyć Portugalię. Dla zainteresowanych kupnem mieszkania dobra wiadomosć – ceny nieruchomości zwłaszcza na wybrzeżu są niedoszacowane, dlatego kupno opłaca się bardzij niż wynajem. Poza wysokim poziomem infrastruktury i podobną (bo europejską) kulturą, na miejscu czeka spokój, dużo słońca i pięknej przyrody. W Portugalii można też dobrze zjeść i zaspokajać potrzeby estetyczne podczas koncertów fado, a miasta oferują bogaty kalendarz wydarzeń kulturalno – artystycznych.
- Kolumbia
Kolumbia w ostatnich latach pnie się w górę rankingów określających rozwój gospodarczy i poziom życia. Przede wszystkim wysoko oceniane są opieka zdrowotna i jakość środowiska naturalnego, dzięki temu starsze osoby mogą czuć się bezpiecznie, zdrowo i korzystać z wolnego czasu. Koszty życia są w tym południowo-amerykańskim kraju średnio o 20-30 procent niższe niż w Polsce (porównanie cen w stolicach). Skyscanner przypomina, że Kolumbia leży nad Morzem Karaibskim – to oznacza dostęp do cudownych plaż i czystej, turkusowej wody. Poza odpoczynkiem nad wodą można tu odkrywać wspaniałe parki narodowe jak Cañon Del Río Claro czy Tayrona.
- Nikaragua
Nikaragua brzmi jak koniec świata, ale warto ją poważnie rozważyć, jeśli planuje się wyprowadzkę z Polski na emeryturę. Ceny mieszkań są tu aż o połowę niższe, tanie jest też życie codziennie, jedzenie i inne produkty, siła nabywcza polskiego emeryta jest tu zdecydowanie większa i da się to odczuć. Nikaragua wyróżnia się pod kątem jakości środowiska naturalnego, dość wysoko również ocenia się tutejszą opiekę zdrowotną. Gigantycznym plusem Nikaragui jest jej położenie – od zachodu cieszy się 320 kilometrami wybrzeża nad Oceanem Spokojnym, od wschodu 480 kilometrami granicy z Morzem Karaibskim. Piękna, postkolonialna architektura, wulkany, plaże i rajskie wyspy – tu można spędzać jesień życia
- Ekwador
Stosunkowo niedroga ziemia i niskie ceny wynajmu to jedne z głównych zalet Ekwadoru jako kierunku do przeprowadzki na emeryturę. Równikowy klimat pozwoli wygrzać kości, słońce dostarczy witaminę D, a na czas upałów można uciec w chłodniejsze Andy. Na terenie wzniesień Kordyliery Zachodniej znajduje się Park Narodowy Cajas, obejmujący ponad dwieście malowniczych jezior pochodzenia polodowcowego. Wielokulturowa stolica Quito czy fascynujące Wyspy Galapagos to inne miejsca, które można odkrywać podczas emerytury w Ekwadorze.
- Filipiny
Poza ciepłym klimatem i wspaniałą przyrodą, jedną z największych zalet Filipin są bardzo niskie koszty utrzymania. Są one kilka razy niższe niż w Polsce, więc polska emerytura zyskuje tu na wartości. Dzięki temu, żyjąc tu można pozwolić sobie na prywatną opiekę medyczną. Państwowa może być na bardzo różnym poziomie – w większych miastach na zachodnim, we wsiach na bardzo niskim. Filipiny to cudowni ludzie i przepiękna przyroda. Dla wielu osób znaczenie może mieć także fakt, że to kraj w osiemdziesięciu procentach katolicki.