Mastercard opublikował ranking 44 największych turystycznych „ukrytych skarbów” Europy. Zawiera on wyjątkowe, mniej znane i dostępne w umiarkowanych cenach lokalizacje turystyczne. W zestawieniu turystycznych „ukrytych skarbów” Europy na wysokim, 11. miejscu uplasowały się polskie Kaszuby.
Ten pomorski region, położony wśród malowniczych jezior, lasów i wzgórz, jest zamieszkany przez Kaszubów – grupę etniczną o unikalnej kulturze, posługującej się językiem kaszubskim, który jest trudny do zrozumienia nawet dla Polaków z innych części kraju. Region ten ma bardzo wiele do zaoferowania. Jezioro Wdzydzkie, nazywane przez miejscowych „kaszubskim morzem”, jest rajem dla kajakarzy i żeglarzy. Dolina Słupi jest z kolei jednym z najstarszych parków krajobrazowych w Polsce. Do innych miejsc wartych obejrzenia zaliczymy m.in. Kaszubski Park Etnograficzny, Świat Labiryntów Bliziny i znajdujące się w kilku miejscach kamienne kręgi określane jako „polskie Stonehenge”. Całe Kaszuby można podziwiać ze szczytu Wieżycy (329 m n.p.m.).
Nieodkryte miejsca na mapie Europy
Największe „ukryte skarby” turystyki w Europie zostały wytypowane na podstawie danych zgromadzonych przez Mastercard oraz informacji uzyskanych od autorów lokalnych blogów podróżniczych i specjalistów ds. turystyki, a następnie uszeregowane według takich kryteriów jak m.in.: piękno krajobrazu, różnorodność (atrakcje przyrodnicze i kulturalne), koszty pobytu, dostępne udogodnienia czy powszechne przyjmowanie płatności bezgotówkowych[1].
Pierwsze miejsce w zestawieniu zajął region Asturii w północnej Hiszpanii, z przepięknymi górami Picos de Europa i klasztorem Covadonga. To prawdziwa perła, gdzie wciąż jeszcze nie ma zbyt wielu turystów, a ceny są przystępne. Zaraz za Asturią znalazła się Malta ze średniowiecznym miastem Zebugg, a trzeci na liście jest region Salzkammergut w Austrii z przepięknym jeziorem i miejscowością Hallstatt.
15 największych „ukrytych skarbów” turystyki w Europie:
|
|
1. Klasztor Covadonga w Asturii, Hiszpania | 9. Regiony miasta Wolos i półwyspu Pilion, Grecja |
2. Mdina i Zebbug, Malta | 10. Velika Planina, Słowenia |
3. Region Salzkammergut, Austria | 11. Kaszuby, Polska |
4. Azory, Portugalia | 12. Naarden, Holandia |
5. Perast, Czarnogóra | 13. Przylądek Kolka, Łotwa |
6. Lednice-Valtice, Czechy | 14. Delta Dunaju, Rumunia |
7. Wyspa Pag, Chorwacja | 15. Park Narodowy Pogórza Balatonu, Węgry |
8. Wyspa Saaremaa, Estonia |
Z kartą na wakacje
Oprócz rankingu wakacyjnych atrakcji turystycznych, Mastercard udostępnił też wyniki badania opinii na temat tego, jak Polacy opłacają wydatki związane z podróżami[2]. Jak wynika z ankiety, polscy turyści już niemal połowę takich płatności realizują z pomocą karty. W efekcie stanowi ona najpopularniejszy sposób płacenia i deklasuje gotówkę, zarówno w przypadku wydatków przed wyjazdem, jak i w trakcie podróży. Karty cieszą się popularnością, ponieważ stanowią uniwersalny, międzynarodowy instrument płatniczy, który zapewnia jednocześnie wygodę i bezpieczeństwo.
Przed wyjazdem z kart korzystamy rzadziej niż inni Europejczycy (45% vs. 55% wydatków). Natomiast częściej niż turyści z innych krajów płacimy nimi za przedurlopowe zakupy (42% vs. 29%) oraz za ubezpieczenie (31% vs. 24%). Ponadto kartą płacimy najczęściej rezerwując zakwaterowanie (49%) i loty (45%).
Z kolei już w czasie trwania wakacji używamy kart chętniej niż inni Europejczycy (48% vs. 45%).
W czasie urlopu bezgotówkowo najczęściej płacimy za zakupy w sklepach (54%), za posiłki w lokalnych restauracjach (53%) oraz za bilety wstępu do atrakcji turystycznych (40%).
Zagraniczne wyjazdy głównie do Europy
Wśród wakacyjnych destynacji odwiedzanych w ostatnim roku Polacy najczęściej wskazywali na kraje naszych sąsiadów oraz państwa południowej Europy – Hiszpanię i Niemcy (9%), Czechy (8%) oraz Włochy (7%). Statystycznie, polski turysta wyjeżdża średnio 1,5 raza rocznie do Strefy euro i 0,9 raza rocznie do innych krajów. Badanie Mastercard potwierdza też, że najwięcej podróżujemy po Polsce – średnio jest to 6,7 wyjazdów rocznie.
„Coraz więcej osób docenia zalety podróżowania bez gotówki, zarówno w celach turystycznych, jak i służbowych. Dlatego Mastercard oferuje im uniwersalne, międzynarodowe rozwiązania, które zapewniają wygodę i bezpieczeństwo płatności. Polacy podróżują też coraz więcej, dlatego przygotowaliśmy dla nich listę największych, turystycznych ‘ukrytych skarbów’ Europy, która pomoże im w planowaniu wyjazdów w wyjątkowe, a jednocześnie nieoczywiste i dostępne cenowo miejsca” – mówi Kamila Kaliszyk, dyrektor ds. rozwoju rynku w polskim oddziale Mastercard Europe.
Poradnik – bezpieczna karta na wakacjach
Aby zapewnić podróżującym spokój ducha, Mastercard przygotował kilka praktycznych wskazówek i porad dotyczących korzystania z kart płatniczych w czasie wakacji:
- Poinformuj swój bank o celu podróży, tak aby w razie konieczności szybciej otrzymać pomoc, szczególnie jeśli wybierasz się w egzotyczne miejsca.
- Zapoznaj się z usługami powiązanymi z Twoją kartą dotyczącymi bezpieczeństwa, podróżowania i spędzania czasu wolnego, dzięki którym podróż będzie jeszcze bardziej udana.
- Zapisz w swoim telefonie numer, pod którym należy zgłosić zgubioną lub skradzioną kartę na wypadek, gdyby konieczne było jej zablokowanie.
- Jeśli płacisz kartą w restauracji lub kawiarni, poproś o przyniesienie terminala płatniczego lub podejdź razem z kelnerem do czytnika przy kasie.
- Nigdy nie zapisuj swojego kodu PIN na papierze ani w telefonie. Mastercard stosuje zasadę zerowej odpowiedzialności, która chroni klientów przed skutkami nieautoryzowanych transakcji, tj. zakupami, których klient nie dokonał. Warunkiem jest jednak przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa.
- Sprawdzaj swoje wyciągi i zgłaszaj każde nieprawidłowe obciążenie w ciągu 30 dni. W razie jakichkolwiek podejrzeń skontaktuj się z bankiem. Warto aktywować usługę powiadomień SMS
o transakcjach kartą lub transakcjach na rachunku. - Płacąc kartą korzystaj z dodatkowego zabezpieczenia. Dzięki usłudze chargeback masz prawo
do złożenia reklamacji w swoim banku, jeśli opłacona kartą usługa nie została wykonana, bądź też była wykonana wadliwie albo niezgodnie z zamówieniem.
[1] Więcej informacji o rankingu można znaleźć w stopce poniżej.
[2] Badanie przeprowadzone w 13 krajach europejskich, w tym w Polsce. Więcej informacji w stopce poniżej.