Czy Polacy chętnie nawiązują nowe znajomości podczas wakacji? Jaki stosunek mają do swoich rodaków spotykanych za granicą? Momondo przeprowadziło badania trendów turystycznych wśród obywateli 23 krajów, w tym Polski. Okazuje się, że ponad połowa Polaków chętnie nawiązuje nowe kontakty, a prawie 40 proc. chętnie poznaje swoich rodaków.
W badaniu przeprowadzonym wśród 23 149 ankietowanych z całego świata, zapytano o stosunek do osób innych narodowości oraz rodaków spotykanych na wakacjach. Wyniki pokazały, że Polacy chętnie nawiązują relacje i utrzymują kontakty z ludźmi poznanymi w czasie wakacji. Duże znaczenie ma znajomość języka angielskiego, a także coraz łatwiejszy dostęp do lotów i hoteli na całym świecie.
Chętnie nawiązujemy nowe znajomości
Badanie przeprowadzone na zlecenie momondo pokazało, że aż ponad połowa Polaków (56%) lubi rozmawiać z mieszkańcami odwiedzanych destynacji. Zaskakującym może wydawać się fakt, że nie tylko młodsze pokolenia czują się swobodnie poza ojczyzną. Najwięcej, bo aż 65% ankietowanych, nawiązujących znajomości zagranicą, to osoby w wieku od 56 do 65 lat.
„Wyniki badania pokazują, że Polacy bez względu na wiek, lubią nawiązywać znajomości w czasie wakacji. Coraz łatwiej jest nam porozumiewać się z nowo poznanymi osobami, dzięki czemu możemy nie tylko poznać nowych przyjaciół, ale także dzięki ich pomocy, lepiej odkrywać miejsca, do których podróżujemy” – mówi Marta Krywult, Online Marketing Manager w momondo.
To właśnie rdzenni mieszkańcy najlepiej zarekomendują najciekawsze atrakcje, autentyczne restauracje, w których serwowane są tradycyjne potrawy. Dlatego warto jest znaleźć lokalnego „przewodnika”, z którym miło spędzimy czas, nie tylko na zwiedzaniu, ale także podczas wieczornych wyjść. Będąc na wakacjach nawiązujemy również znajomości z ludźmi z różnych części świata. Polacy lubią rozmawiać z osobami z innych krajów, zadeklarowało to aż 35% ankietowanych. Warto dodać, że znajomości te często nie kończą się wraz z powrotem – wiele z nich potrafi przerodzić się w wieloletnie przyjaźnie. Wbrew powszechnej opinii, Polacy na urlopie są przyjaźnie nastawieni do nowopoznanych rodaków – 38% deklaruje, że lubi rozmawiać z Polakami, którzy inicjują kontakt, ale tylko 13% przyznaje, że samemu zaczyna taką rozmowę. Tylko 4% unika takich sytuacji, ponieważ woli poznawać cudzoziemców.
Jak odpowiedzieli mieszkańcy innych krajów?
Badania zostały przeprowadzone nie tylko w Polsce, ale także w ponad 20 innych krajach, między innymi we Francji, Szwecji czy Australii. Preferencje badanych znacznie różnią się od siebie, co pozwala wysnuć wiele ciekawych wniosków. Kanadyjczycy bardzo cenią sobie wzajemne towarzystwo – aż 40% z nich inicjuje rozmowę z rodakami napotkanymi na wyjeździe. Dla porównania – tylko 15% Duńczyków i tyle samo Brytyjczyków nawiązuje takie znajomości. Badania wskazują Brazylijczyków, jako najbardziej otwartych na poznawanie nowych osób – aż 71% ankietowanych nawiązuje relacje z mieszkańcami odwiedzanych destynacji, podczas gdy tylko 8%, stwierdziło, że woli nie rozmawiać z ludźmi poznanymi na wakacjach.
Wyniki wyglądają podobnie w odniesieniu do Polaków. Niewiele, bo tylko 11% respondentów zadeklarowało, że niechętnie rozmawia z obcymi w czasie wyjazdu. Dane zawarte w raporcie to dowód na to, że będąc na wakacjach – z dala od pracy i codziennych obowiązków – stajemy się bardziej otwarci i chętniej nawiązujemy nowe znajomości.