Toruń to nie tylko piernikowe przysmaki, choć właśnie pierniki należą do ważniejszych symboli tego miasta. Warto poznać też inne atrakcje największego ośrodka turystycznego w województwie kujawsko-pomorskim, zwłaszcza że toruńskie muzea wcale nie są nudne.
Na weekend, jeden dzień lub dłużej – Toruń przyciąga turystów z całej Polski. A Ty, czy miałeś już okazję przyjechać do miasta, które w XIII wieku założyli Krzyżacy?
Jeśli nie, trzeba nadrobić podróżnicze zaległości i na początek „liznąć” nieco historii, a ma ona różne smaki – nie tylko piernikowy. AccorHotels przygotował dla Ciebie kilka najciekawszych muzeów, które warto odwiedzić w czasie podróży do Torunia.
Muzeum Żywego Piernika – ul. Rabiańska 9
Chcesz sprawdzić, jak smakuje prawdziwy toruński piernik? Koniecznie wybierz się do Muzeum Żywego Piernika, zlokalizowanego w zabytkowym spichlerzu z 1863 roku. To miejsce, którego nie możesz pominąć w czasie pobytu w Toruniu. Oprócz zaczerpnięcia garści informacji o historii miasta i piernikowej tradycji każdy ma tam możliwość własnoręcznie wypiec swój piernik zgodnie z XVI-wieczną piekarską recepturą.
Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika – ul. Franciszkańska 9/11
Wycieczka do Torunia to okazja do poznania miejscowych atrakcji, ale również do obejrzenia całkiem sporego kawałka świata. Jak to możliwe? Spieszymy z instrukcjami – wystarczy złożyć wizytę w Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika. Ten znany globtroter urodził się w Toruniu, a większość swojego życia poświęcił wraz ze swoją żoną, także podróżniczką – Elżbietą Dzikowską – na odkrywanie nieznanych lądów. To właśnie ona po śmierci Halika przekazała ponad 800 eksponatów z ich licznych wypraw po najdzikszych zakątkach świata.
Kamienica Pod Gwiazdą – Rynek Staromiejski 35
Jak mieszkali w dawnych czasach zamożni torunianie? Przekonasz się o tym, odwiedzając barokową Kamienicę Pod Gwiazdą. Bogate drewniane dekoracje, zakręcone schody i rzeźby to jednak nie jedyne atrakcje XIII-wiecznego budynku. We wnętrzu mieści się także kolekcja zabytków z Chin, Japonii, Indii, Korei i Wietnamu, a na podwórzu – ogród orientalny o powierzchni 200 m2.
Dom Mikołaja Kopernika – ul. Kopernika 15/17
Prawdopodobne miejsce urodzenia najsławniejszego torunianina mieści się w średniowiecznej kamienicy przy ul. Kopernika. Dlaczego prawdopodobne? Zamożna rodzina Koperników miała w Toruniu kilka nieruchomości, jednak historycy przypuszczają, że to właśnie w domu, który należy obecnie do oddziałów Toruńskiego Muzeum Okręgowego, urodził się astronom. Jeśli jesteś ciekaw, jak mieszkał i pracował uczony – koniecznie tam zajrzyj. Wybierając nocleg w hotelu w Toruniu zlokalizowanym niedaleko centrum, zdecydowanie skrócisz sobie drogę do tej atrakcji. Nie zapomnij też spojrzeć w gwiazdy w największym astronomicznym centrum obserwacyjnym w Polsce, należącym do Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
Muzeum Techniki i Inżynierii Komunalnej – ul. Św. Józefa 37/49
Toruńskie wodociągi powstały w 1893 roku i dziś mają status zabytkowych. Dzięki pompom mieszkańcy Torunia mieli do dyspozycji czystą wodę. Zabytkowa stacja pomp, 32-metrowa wieża ciśnień, hala maszynowni, studnia zbiorcza i inne budynki gospodarcze Stacji Pomp Stare Bielany udostępnione są do zwiedzania, a cześć wodociągów nadal znajduje się w użytku. We wnętrzu wieży mieści się ekspozycja poświęcona rozwojowi inżynierii komunalnej.
Planujesz wyjazd do Torunia? To świetnie! Czekają tam na Ciebie wyjątkowe atrakcje. Skorzystaj nie tylko z niepowtarzalnej szansy upieczenia własnego piernika, lecz także skosztuj sporego kawałka historii zamkniętego w toruńskich muzeach.