Zaklęcie podróżne.
– To opowieść o tym, jak smakuje Kreta. Oraz o poszukiwaniu na greckiej wyspie sposobu na długie, udane życie – mówi Michał Obst Głombiowski, autor książki „Zaklęcie podróżne. Kreta do kuchni”.
Pozycja, która ukazała się właśnie nakładem Wydawnictwa Dolnośląskiego, opowiada o największej greckiej wyspie pogrążonej w posezonowym spokoju.
Punktem wyjścia stały się dla autora badania przeprowadzone ponad pół wieku temu. Wykazały, one że tradycyjna dieta oraz tryb życia wyspiarzy przyczyniają się nie tylko do ich długowieczności, ale też poczucia szczęścia i spełnienia. Najniższa śmiertelność, długa średnia życia i niska zapadalność na poważniejsze choroby kazały postawić pytanie, czy sekret Kreteńczyków da się przenieść do innych krajów?
– „Badanie siedmiu krajów”, które ujawniło wyjątkową długowieczność mieszkańców greckiej wyspy, jest dość szeroko znane – mówi Głombiowski. – Podobnie jak wynikające z niego zalecenia dietetyczne. Moja podróż na Kretę nie miała więc na celu ich odkrycia. Chciałem raczej poszukać odpowiedzi na pytanie, co przez te kilkadziesiąt lat się zmieniło. Interesowało mnie, czy ten Święty Graal naszej nieśmiertelności wymknął się nam z rąk.
„Zaklęcie podróżne” nie jest typowym reportażem, ani pozycją kucharską (choć o jedzeniu jest w niej sporo). To książka podróżnicza, daleko jednak wykraczająca poza typową relację z odwiedzanych miejsc. Zwyczaje kulinarne wyspiarzy stały się dla autora pretekstem do poszukiwania źródła szczęścia, ale też do zmierzenia się z poczuciem ulotności i zagadkowości losu. Ta opowieść, ilustrowana bogato nastrojowymi czarno-białymi zdjęciami, jest próbą uchwycenia istoty ludzkiego życia. Miejsca, spotkani ludzie, ich opowieści, historia, religia kreślą obraz wyspy, prowokując do rozmyślań o podróżowaniu, byciu w drodze oraz szukaniu własnego miejsca i cenie, jaką się za nie płaci.
Michał Obst Głombiowski
Zaklęcie podróżne. Kreta od kuchni
Wydawnictwo Dolnośląskie
Rok wydania: 2017
O autorze:
Michał Obst Głombiowski
Dziennikarz, autor książek podróżniczych. Związany z magazynem National Geographic Traveler, publikował także m.in. w Polityce, Gazecie Wyborczej, Magazynie Sukces, Onet.pl. Jego książka o Ameryce Środkowej (Wieczorem przyjdź na zòcalo) zdobyła Nagrodę Magellana w kategorii Najlepsza książka podróżnicza roku 2013, była także nominowana do nagrody podróżników Czwarty Żywioł. Zaklęcie podróżne jest efektem półrocznego pobytu autora na Krecie.