Wakacje to najbardziej wyczekiwany okres na spełnienie swoich urlopowych planów. Metawyszukiwarka Skyscanner przygotowała analizę najczęściej wybieranych kierunków podróży, średniej długości pobytu, a także porównała średnie ceny lotów. Dokąd wybierzemy się tego lata na urlop?
Najchętniej wybierane kierunki podróży
W czołówce bez zmian podobnie jak w roku ubiegłym utrzymuje się Hiszpania, Włochy, Grecja i Portugalia. Spektakularny wzrost popularności odnotowała Gruzja. Do słynącego z malowniczych widoków, gościnności, wina i chaczapuri kraju w tym roku wybierze się prawie dwa i pół razy więcej Polaków niż w roku ubiegłym. Nic dziwnego – siatka bezpośrednich połączeń oferowanych przez regularne jak i tanie linie lotnicze między Polską a Gruzją sukcesywnie się rozwija, zwłaszcza na trasie Warszawa – Tbilisi i Warszawa – Kutaisi, ale również z południa Polski na trasie Katowice-Kutaisi. Do Tbilisi uda się w tym roku o prawie 70% więcej podróżujących, z kolei Kutaisi odnotowało wzrost popularności na poziomie 360% w porównaniu z rokiem 2015.
Kolejnym hitem tegorocznych wakacji jest Malta, do której uda się niemal dwukrotnie więcej podróżujących. To wyspiarskie państwo-miasto położone w środkowej części Morza Śródziemnego z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów. Na Malcie znajdziemy zarówno starożytne świątynie, chrześcijańskie katakumby czy barokowe kościoły, jak i piaszczyste plaże z lazurowym morzem. To doskonały kierunek dla tych, którzy cenią chwile błogiego lenistwa, jak i aktywny wypoczynek.
Analiza Skyscanner wskazuje, że jednym z najpopularniejszych kierunków egzotycznych wypraw w tym roku jest Indonezja. Poleci do niej o niemal 150% więcej turystów niż w 2015 roku. Mimo, że położona w Azji Południowo-Wschodniej, w odróżnieniu od Tajlandii, Wietnamu czy Kambodży, w których w tym czasie panuje pora deszczowa, Indonezja przeżywa szczyt sezonu i gwarantuje wymarzoną pogodę z rajskimi widokami.
W czołówce lokalnych podróży znalazł się Wrocław i Gdańsk, dzięki stale rosnącej siatce połączeń. Najliczniej, bo o 80% więcej niż w roku ubiegłym udamy się do Wrocławia. To doskonała alternatywa na weekend w mieście bądź na city break, zwłaszcza dla tych, którzy nie planują dłuższego urlopu. Z kolei Gdańsk odwiedzi o ponad połowę więcej podróżujących – miasto jest doskonałą bazą wypadową do zlokalizowanych na wybrzeżu ośrodków wypoczynkowych i hoteli.
Wśród kierunków, które w tym roku straciły na popularności jest m.in. Japonia, którą odwiedzi o jedną trzecią mniej turystów niż w roku ubiegłym, Malezja ze spadkiem 25% oraz Indie – tam uda się 15% mniej podróżujących.
Ogromny wzrost podróżujących do Gruzji pokazuje, że coraz częściej wybieramy nieoczywiste kierunki i szukamy miejsc niekoniecznie odległych geograficznie, ale na pewno kulturowo. To dowód, że stajemy się coraz bardziej otwarci, ciekawi, jak i chętni do przeżywania nowych doznań. Wybieramy miejsca gdzie czujemy, że mamy jeszcze dużo do odkrycia i przeżycia. To regiony, do których jeszcze do niedawna przelot byłby bardzo kosztowny, bądź też niedogodny, ze względu na ograniczoną siatkę połączeń. – mówi Magdalena Greloff, Marketing Manager w firmie Skyscanner. – W Skyscanner nieustannie pracujemy nad nowymi opcjami wyszukiwania, które obalają stereotypowe przekonanie o wysokim koszcie lotu, jak i wspierają podróżujących w wyborze najbardziej dogodnego i komfortowego połączenia.
Średni czas pobytu i ceny
Podróżujący, którzy mogą pozwolić sobie na urlop dłuższy od standardowego w wymiarze 14 dni udadzą się w zdecydowanie bardziej odległe miejsca, niż europejskie riwiery. W USA spędzą średnio 35 dni i niemal tyle samo w Australii – 34 dni, ponad 40 dni przeznaczą na wybrane kraje Afryki oraz Ameryki Południowej. W Azji spędzą średnio trzy tygodnie, głównie w Chinach i w Japonii, zaś średni pobyt na południu Europy wyniesie około 11-12 dni.
Ze względu na mistrzostwa Euro 2016 ceny biletów do Francji w sezonie wakacyjnym wzrosły o około 16% w porównaniu z ubiegłym rokiem. Lot do Norwegii również będzie kosztować nas więcej – o około 22%, i niemal tyle samo do sąsiedzkich Czech. Bez zmiana pozostała chętnie odwiedzana przez Polaków Hiszpania, a inne najbardziej uczęszczane kraje Europy południowej odnotowały atrakcyjne dla kieszeni spadki. Do Grecji za bilet zapłacimy o 19% mniej, do Włoch o 14% mniej, a lecąc do Chorwacji zaoszczędzimy prawie 15% w porównaniu z ubiegłym rokiem.
Warto przyjrzeć się połączeniom lokalnym, których ceny zmalały o 22%. To doskonała wiadomość dla tych, którzy zdecydują się na spędzenie urlopu na polskim wybrzeżu lub w górach.
Polacy na urlopie wakacyjnym spędzają średnio około 7-14 dni i rzadko kto może pozwolić sobie na pobyt odbiegający od średniej. Stale rozbudowująca się siatka połączeń lotniczych, również w Polsce, a także nowe porty lotnicze umożliwiają nam ograniczenie czasu podróży do minimum, by jak najdłużej cieszyć się wakacjami. Skyscanner, chcąc wyjść naprzeciw podróżującym stale udoskonala opcje wyszukiwania lotów tak, by nasi użytkownicy mogli wybrać podróż dopasowaną do indywidualnych preferencji, jak koszt, czas lotu, czy liczba przesiadek. – mówi Magdalena Greloff, Marketing Manager w firmie Skyscanner.
Więcej informacji na temat najtańszych i najdroższych kierunków podróży znajdziesz na interaktywnych infografikach dostępnych tutaj bądź tutaj.