Niektórzy z nas często tak samo nie mogą jak i nie chcą zostawiać swoich czworonożnych podopiecznych na głowie rodziny, czy przyjaciół lub też boją się pozostawiać je w zwierzęcych hotelach. Przy niedalekich podróżach, zwłaszcza samochodem, zabranie psa na wyprawę nie powinno stanowić problemu, dlatego też HomeToGo.pl, największa na świecie porównywarka domów i apartamentów na urlop sprawdza, które z państw Europy oraz rejonów Polski, są najbardziej przyjazne dla podróżujących ze zwierzakiem.
Polska w Top 10
Co ciekawe, Andora, 15 najmniejszy kraj na świecie plasuje się na samym szczycie podium, jeśli chodzi o przyjazność zwierzętom w domach i apartamentach wypoczynkowych. Tu aż 61% obiektów pozwala na przyjazd z psem, co stanowi duży kontrast w porównaniu z krajami sąsiadującymi takimi jak Francja (28%), czy Hiszpania (22%). Kraje Europy Południowej nie są tak elastyczne jak mogłoby się wydawać, jeśli chodzi o możliwość przyjazdu z czworonogiem. W Portugalii jedynie 3 z 10 domów pozwalają na wypoczynek z pupilem, we Włoszech i Grecji niewiele więcej, bo tylko 4 z 10.
Na drugim miejscu w rankingu znajduje się Słowacja – tu 5 na 10 badanych obiektów oferuje wypoczynek z pupilem. Kraj z największą ilością jezior (187.000) i niewiele mniejszą liczbą wysp wygrywa w tym rankingu brąz. W Finlandii, podróżujący z psem znajdą odpowiednie zakwaterowanie w około 49% z domów. Jest to prawie dwa razy wyższy wynik niż w Holandii, gdzie jest to możliwe w jedynie 27% obiektów. Polska plasuje się na dziewiątym miejscu w rankingu, z wynikiem ponad 42% obiektów przyjaznych czworonogom, co jest wynikiem sporo wyższym od ogólnie liberalnych Niemiec (35%).
Południe Polski bardziej przyjazne pupilom
Gdzie najlepiej zabrać pupila na wakacje w Polsce? Według danych HomeToGo.pl najbardziej przyjazne destynacje to na pewno rejon dolnośląski (68%) oraz małopolski (63%). Oba te regiony znajdują się na południu Polski, więc znajdziemy tam nie tylko góry z przepięknymi widokami, ale też większą ilość noclegów przyjaznych dla naszych czworonożnych przyjaciół. Mniej przyjazne noclegi dla naszych pupili znajdziemy w wielkopolskim (40%) oraz lubelskim, które zajmuje ostatnie miejsce w Polsce. W okolicach Lublina, tylko 3 z 10 obiektów przyjmie naszego futrzaka. Zgodnie z zasadami Unii Europejskiej zwierzęta powinny być zaczipowane oraz posiadać paszport i ważną książeczkę szczepień. W przestrzeniach publicznych, poza wyznaczonymi terenami, powinny być również prowadzone na smyczy.
Całość raportu dostępna jest na stronie: https://www.hometogo.pl/raporty/na-urlop-z-pupilem-gdzie-najlatwiej-znalezc-zakwaterowanie/
Metodologia
Badanie opiera się na danych z 1,3 mln domów i apartamentów wakacyjnych w całej Europie, dostępnych za pośrednictwem porównywarki HomeToGo. Wynik oznacza stosunek liczby obiektów noclegowych oferujących możliwość przyjazdu z pupilem podzielonej przez ich całkowitą liczbę w danym kraju.