Nowoczesne samoloty są coraz większe i szybsze, a trasy, które pokonują, coraz dłuższe. Latanie z jednego końca świata na drugi na pokładzie dwupoziomowych maszyn to dla wielu podróżnych wciąż niesamowite przeżycie.
Biorąc pod uwagę imponujące wymiary tych samolotów, łatwo zrozumieć, dlaczego zyskały one przydomek „wielkich ptaków”. Airbus A380 to gigant przestworzy o rozpiętości skrzydeł wynoszącej prawie 80 metrów. Na swoim pokładzie może pomieścić aż do 544 pasażerów w czterech różnych klasach. Nieco mniejszy Boeing 777 niewiele mu ustępuje – jego rozpiętość skrzydeł wynosi 65 metrów i może przewieźć aż 396 pasażerów.
KAYAK.pl sprawdził, jakie trasy podróży wybrać w 2016 roku, aby okrążyć Ziemię największymi samolotami świata.
Dla Polaków przygoda rozpoczyna się 1 kwietnia 2016 r. od rejsu liniami Emirates, na pokładzie samolotu Boeing 777-300ER z lotniska Chopina w Warszawie do Dubai International Airport. Po tygodniu spędzonym w egzotycznym Dubaju, pora na wypróbowanie komfortu Airbusa A380-800 i przelot liniami Hong Kong Airlines do Hongkongu. Z wschodniego wybrzeża Chin jest już niedaleko do Tokio. Po 7 dniach odpoczynku w stolicy Japonii kolejny przystanek na liście to Kapsztad, dokąd 22 kwietnia 2016 r. można dotrzeć liniami Emirates. W myśl zasady, że słońca nigdy za wiele, z Kapsztadu warto udać się do Sydney, podróżując na pokładzie wygodnego Boeinga 777. Kiedy przygoda w kraju kangurów dobiegnie końca, można kontynuować podróż w sąsiednim kraju kiwi – Nowej Zelandii. Natomiast kolejny przystanek zakłada zmianę klimatu, czyli wizytę w Vancouver. A stamtąd znów podróż do ciepłych krajów – tydzień w Miami i tydzień w Rio de Janeiro. Po dużej dawce witaminy D, można liniami TAM polecieć do Nowego Jorku i zrobić tam tygodniowy przystanek przed powrotem do Warszawy. Ostatnie połączenie odbywa się kultowym Dreamlinerem, a realizowane jest przez krajowe linie lotnicze LOT.
„Podróżowanie na pokładzie wielkich samolotów to niepowtarzalne przeżycie i jeden z celów na liście ‘rzeczy do zrobienia’ wielu zagorzałych podróżników. Dla tych, którzy nie są jeszcze zdecydowani, dokąd wybrać się w nadchodzącym roku, wymienione trasy mogą być świetnym źródłem inspiracji.” podkreśla Vera Pershina, dyrektor KAYAK na Polskę i Rosję i dodaje: „naszym głównym celem jest pomaganie użytkownikom we wszystkich aspektach planowania podróży. Na naszej stronie do dyspozycji mają takie narzędzia, jak Explore czy strony poświęcone liniom lotniczym. Ułatwiają one znalezienie nowych kierunków wypraw i najlepszych połączeń lotniczych.”
UWAGI
Powyższa analiza została opracowana w oparciu o wyszukiwania lotów na KAYAK.pl w przedziale czasowym od 27.11.2015 do 11.12.2015, znalezionych na KAYAK.pl w dniach 27.11., 3.11 i 11.12.2015. Na trasie Nowy Jork-Warszawa nie są dostępne loty bezpośrednie na pokładzie wymienionych samolotów. Podstawą wszystkich kosztów przelotów są średnie ceny lotów, które mogą ulec zmianie lub mogę nie być już dostępne. Informacje dotyczące Boeinga 777 można znaleźć tu, a informacje o Airbusie tutaj.