Puck. Urocze, małe kaszubskie miasteczko położone na skraju Kępy Puckiej, oblewane wodami Zatoki Puckiej zwanej Małym Morzem. Raj dla osób kochających sporty wodne, dla rodzin z dziećmi, dla osób aktywnych i tych pragnących wyciszenia wśród przepięknych krajobrazów. Radosny latem, melancholijny jesienią, zimą zapadający w subtelny sen, by na wiosnę znów zakwitnąć. Szukając wyjątkowego miejsca na mapie Polski od razu wiedziałam, gdzie skierować swój wzrok. Moje rodzinne miasto napełnia mnie swoją pozytywną energią za każdym razem, kiedy wracam do domu, wyrywając się z wielkomiejskiego pędzącego życia centralnej Polski.
Ziemia Pucka niewątpliwie jest miejscem bogatym w tradycje kulturowe, wątki historyczne, smakowite jedzenie czy oryginalnych ludzi. To tutaj usłyszysz regionalny język kaszubski, zachwycisz się smakiem smażonego dorsza, wypoczniesz na czystej plaży i poczujesz „to coś”. Puck jest miejscem otwartym na przyjezdnych gości, posiadającym szeroką i atrakcyjną propozycję turystyczną, aby spędzić czas dzieląc go pomiędzy relaksem a zabawą. Towarzystwo Kaszubów, ludzi o silnym charakterze i poczuciu humoru, aktywnych i rozmownych, może sprawić, że nasz gość dowie się czegoś więcej o „północnej perle Polski”. Trzeba również przyznać, że Matka Natura szczodrze obdarzyła ten kawałek Polski. Malowniczy krajobraz skarp i klifów wpadających wprost do Zatoki Puckiej zachwyca i jednocześnie zastanawia nad swoją trwałością. Skarpy, bowiem wyglądają jakby z impetem i w całej swej okazałości miały zaraz runąć do wody. Cały pas puckiego wybrzeża leży w przepięknej strefie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Na tym obszarze znajduje się jeden z najsłynniejszych pomników przyrody nieożywionej zwany Dwunastu Apostołów. Jest to grupa głazów narzutowych wypłukanych przez fale sztormowe. Największy z nich mierzy w obwodzie 7,2 metra i osiąga wysokość 1,6 m.
Nadmorska turystyka piesza i rowerowa
Takie otoczenie stwarza idealne warunki do uprawiania pieszej turystyki – najprostszej formy aktywności fizycznej dostępnej dla najszerszej grupy ludzi. Na terenie Ziemi Puckiej wyznaczono 3 szlaki przeznaczone do wędrówki i zaopatrzone w bazę noclegową i gastronomiczną.
Szlak żółty – Szlak Swarzewski z Pucka do Władysławowa
Uznawany za najłatwiejszy. Trasa liczy 12 kilometrów i wiedzie Klifem Swarzewskim przez wyżej wspomniany Nadmorski Park Krajobrazowy z Pucka do Władysławowa. Odcinek zapewnia wspaniałą panoramę na zakole Zatoki wraz z klifem i dumnie prezentującą się farę kościoła. W pobliskim Swarzewie, jeszcze przed Władysławowem, warto wejść do Sanktuarium Maryjnego, aby zobaczyć cudowną figurkę Matki Boskiej z Dzieciątkiem, zwanej Królową Polskiego Morza.
Szlak niebieski – krawędzią Kępy Puckiej z Pucka do Wejherowa
Ten 33-kilometrowy szlak prowadzi od Pucka, przez Rzucewo, Osłonino, Mrzezino, Rekowo, przez Lasy Wejherowskie, aż do znanej Kalwarii. W trasie wydzielają się dwa odcinki. Pierwszy z nich, od Pucka do Mrzezina, ma charakter nadmorski. Prowadzi brzegiem Zatoki lub ciekawiej mówiąc: Skrajem Małego Morza. Natomiast od Mrzezina do Wejherowa idzie się tzw. Brzegiem Pradolin, większą część trasy drogami leśnymi. Szlak jest szczególnie atrakcyjny ze względu na swoje walory widokowe (pradoliny, zatoka) i dlatego polecany do przebycia w porze wiosenno-letniej. W porze jesiennej może urzec paletą barw kompleks leśny Puszczy Darżlubskiej. Podczas wędrówki można napotkać wyznaczone miejsca do biwakowania i rozpalenia ogniska i co nieodłączne w takich wyprawach – pieczenia kiełbasek
Zatrzymując się w Rzucewie warto rzucić okiem na majestatyczny Zamek Jan III Sobieski (świadczący usługi gastronomiczno-hotelarskie), a także Park Archeologiczny prehistorycznych łowców fok. W okolicach Osłonina znajduje się natomiast rezerwat ptactwa wodnego BEKA.
Szlak czarny – Szlak Grot Mechowskich z Pucka do Krokowej
Zapewnia blisko 30 kilometrów wędrówki przez wieś Mechowo i Puszczę Darżlubską, nieopodal Jeziora Dobrego aż do Krokowej. Idąc tym szlakiem można napotkać wiele osobliwych tworów natury. Rezerwat buków, głazy narzutowe zwane Bożą Stopką i Diabelskim Kamieniem czy Groty Mechowskie – fenomen geologiczny na skalę Europy wśród jaskiń. Mimo, iż jest to najkrótsza podziemna trasa turystyczna w Polsce, niemniej warto wstąpić i przyjrzeć się tej osobliwości.
Rowerzystów zachwyci ścieżka rowerowa prowadząca przez Półwysep Helski. Trasa Puck-Hel liczy ok. 44 km i jest uważana przez wielu kolarzy za niezwykle przyjemną, wręcz urzekającą. Trzeba jednak uważać, ponieważ w niektórych momentach ze ścieżki korzystają również piesi.
Inna trasa na dwa kółka to oznakowana droga z Mechowa do Jastrzębiej Góry, a także szlak brzegiem Kępy Puckiej i Swarzewskiej.
Miłośników piłki siatkowej z pewnością przyciągną nowoczesne boiska do „plażówki”, która w Pucku cieszy się ogromną popularnością. To tutaj niegdyś swoją formę szlifował Pucczanin Daniel Pliński, 3-krotny mistrz Polski w siatkówce plażowej w sezonie 2002, 2003 i 2004, reprezentant kadry w Ligach Światowych, a także niezwykle utalentowany zawodnik Marcin Wika, powołany w styczniu 2008 roku na turniej kwalifikacyjny do Igrzysk Olimpijskich w Pekinie.
Złapać wiatr w żagle
Zatoka Pucka, jako jeden z najlepszych akwenów wodnych w środkowo-wschodniej Europie stwarza dla miasta ogromną szansę na rozwój i stanowi niewątpliwie jego cenną zaletę. Potwierdzają to corocznie organizowane Mistrzostwa Europy i Świata w różnego rodzaju klasach żeglarskich i windsurfingowych. Rzesze uśmiechniętych i aktywnych entuzjastów żagli i wszelkiego sprzętu pływającego mogą skorzystać z usług mariny z portem jachtowym, ośrodka szkoleń żeglarskich, portu rybackiego, trenerów kite i windsurfingu. Dla amatorów przygotowano działające przy Harcerskim Ośrodku Morskim „HOM” szkółki „pod żaglami”, dzięki którym adepci mają możliwość nauki pod opieką doświadczonych instruktorów. Warunki pogodowe na Zatoce można śledzić na stronie http://www.windguru.cz/pl – szczegółowej, a przy tym czytelnej bazie informacji.
Warto zobaczyć
Niewątpliwą zaletą Pucka są jego zabytki. I nie chodzi wcale o ich nieobliczalną ilość, sławę, czy bogactwo. W mieście o powierzchni niemal 5 km2 i liczbie ludności około 12 tys. nie znajdziecie wielkich monumentów. Jednak te, które znajdziecie, warte są poświęcenia, chociaż chwili uwagi Przed rozpoczęciem zwiedzania polecam udać się na Plac Wolności 2 (potocznie Rynek) i odszukać Centrum Informacji Turystycznej – bogato wyposażone w broszury promocyjne, ulotki, mapy i przewodniki.
Co warto zobaczyć w Pucku:
Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy
Fara p.w. św. apostołów Piotra i Pawła. Gotycka architektura z charakterystycznej czerwonej cegły.
Port Rybacki z symbolicznym pierścieniem. Miejsce istotnych dla naszego kraju Zaślubin Polski z Morzem dokonanych 10 lutego 1920r. przez generała Józefa Hallera
Port Jachtowy i molo
Stanowisko archeologiczne puckiego Zamku z XIV-XVI w.
Klify nad Zatoką tzw. Rozgard
Jako, że Puck jest miastem aktywnym i do tej aktywności również zaprasza, w najbliższym czasie odbędą się imprezy sportowe, na które organizatorzy już dziś serdecznie zapraszają.
19-21.09, Międzynarodowy Turniej Piłki Siatkowej KORAB CUP 2014, Puck, hala MOKSIR, al. Lipowa 3c
27-28.09, Turniej koszykówki ulicznej – Streetball Cup Ziemi Puckiej o Puchar Burmistrza Miasta Puck, Plac Wolności
04.10, Regaty Zamknięcia Sezonu o Puchar Przewodniczącego Rady Miasta Puck – klasa „Puck”, Zatoka Pucka
Przydatne linki:
www.miastopuck.pl
http://www.kaszubypolnocne.pl/informacja_turystyczna.html
http://moksir.puck.pl
http://www.skarbykaszub.pl
http://www.windguru.cz/pl/
Gastronomia:
Smażalnia u Budzisza – oferuje ryby smażone, gotowane i wędzone, przygotowane według tradycyjnych kaszubskich receptur.
Perła Pucka – przyjemna restauracja zlokalizowana na końcu puckiego mola.
Admirał Inn Pub – przekąski, drinki, dobre piwo, do tego stół bilardowy i darty. Można się zrelaksować
Restauracja Beka – uczestnik „Kuchennych Rewolucji” Magdy Gessler.
Restauracja Pub Emi – porządne porcje w dobrej cenie. Dobra pizza!
Willa Puck Cafe – szczególnie polecam ciasta, niebiańsko smaczne
Kafeteria Mistral – pyszna kawka plus coś słodkiego, oczywiście z widokiem na Zatokę.
Cafe Prowincja – urocza kawiarnia z subtelnym wystrojem. Często rozbrzmiewa w niej muzyka „na żywo”.
Noclegi:
Admirał Inn Pokoje
Willa Puck Apartamenty
Pokoje gościnne Gosia
Pokoje gościnne Katarina
I wiele innych dostępnych na http://www.eholiday.pl
Tekst i zdjęcia: Daria Majda