Czekając na upragniony urlop czy weekendowy wypad za miasto zaczynamy rozmyślać, gdzie wybrać się, aby smacznie zjeść, co zobaczyć i jak spędzić wolny czas – aktywnie czy relaksacyjnie. W głowie układamy sobie naszą wymarzoną urlopową listę „TOP 10”.
Czym powinniśmy kierować się w wyborze atrakcji i miejsc wartych odwiedzenia? Oto 10 niezwykłych rzeczy i miejsc, o których warto pomyśleć podczas wypoczynku na Podkarpaciu.
1.Polska Alaska
To właśnie na Podkarpaciu możesz poczuć się jak na Alasce! – piękne górskie doliny i wzgórza, wiatr na twarzy, szybki oddech i szczekanie psów ciągnących sanie (zimą) czy też specjalny pojazd kołowy (latem). Wyprawa górskimi ścieżkami Bieszczad zaprzęgiem psów husky to wyjątkowe połączenie sportu i rekreacji, który daje dużo radości i zastrzyk pozytywnych emocji. Tę formę rekreacji można uprawiać zarówno latem, jak i zimą. Sportowy klub psich zaprzęgów z Rzeszowa zrzesza pasjonatów psów ras północnych, jak również promuje niezwykłą dziedzinę sportu, jaką jest liga zaprzęgowa. (www.nome.itl.pl)
2.Traperska przygoda
Na Podkarpaciu nie sposób się nudzić. Ze spływu kajakowego lub na pontonach po rzece San możesz wybrać się na przygodę w siodle rodem z Dzikiego Zachodu wraz z bieszczadzkim „zaklinaczem” koni – „Prezesem”. Kilkudniowe, konne wyprawy traperskie w najpiękniejsze zakątki Bieszczad zapewniają niesamowite przeżycia. (http://www.koniewbieszczadach.pl/index/onas)
3.Park Gwiezdnego Nieba
Bieszczady również nocą oferują wiele atrakcji. Z uwagi na ich unikalne walory powstał tutaj Park Gwiezdnego Nieba „Bieszczady”. Dzięki prawdziwej ciemności, niespotykanej w obrębie aglomeracji z uwagi na miejską łunę, niebo nigdzie nie wygląda tak pięknie. Wyjątkową ofertę turystyczną stanowią warsztaty i zajęcia z fotografii przyrodniczo-astronomicznej, a także pokazy astronomiczne. Oferta skierowana jest nawet do zupełnych nowicjuszy w temacie fotografii i astronomii (www.gwiezdnebieszczady.pl)
4.Krywulki – cudeńka ze szklanych koralików
Krywulki – piękne kolie z kolorowych szklanych koralików zapinanych pod samą szyję zachwycają swoją oryginalnością i niepowtarzalnym wzornictwem. Krywulki wytwarza się przy wykorzystaniu techniki mozaikowej, siatkowej czy tkanej. Dawniej krywulki były noszone przez łemkowskie dziewczęta i świadczyły o ich zamożności.
Te cudeńka ze szklanych paciorków mogą być oryginalnym dodatkiem do niejednej kreacji. Jeśli lubisz folkowe inspiracje modowe to właśnie na Podkarpciu możesz zdobyć tak cenny i unikatowy dodatek do Twojej garderoby. Cenny tym bardziej, że kultywowaniem tego rękodzieła zajmuje się zaledwie kilka osób. Niektóre pracownie oferują też warsztaty z tworzenia karpackiej biżuterii (www.pracownia-miodosytnia.pl). Która z pań nie chciałaby własnoręcznie stworzyć dla siebie wymarzonej biżuterii?
5.Naleśnik Gigant
Podkarpacie to właściwe miejsce dla kulinarnych smakoszy. To istny tygiel smaków i tradycyjnych potraw, opartych niejednokrotnie na ponad 100 letnich recepturach z kuchni bojkowskiej, łemkowskiej, ormiańskiej, żydowskiej, niemieckiej i staropolskiej kuchni dworskiej.
Wystarczy wybrać się w podróż kulinarnym szlakiem Podkarpackie Smaki (www.podkarpackiesmaki.pl), aby skosztować smacznych regionalnych potraw. Na wielbicieli słodkich przysmaków czeka Naleśnik Gigant – ogromny puszysty naleśnik, a właściwie racuch, posypany cukrem pudrem i świeżymi jagodami, który można zjeść tylko w „Chacie Wędrowca” w Wetlinie. Ten certyfikowany Bieszczadzkim Produktem Lokalnym przysmak to prawdziwe „niebo w gębie”. Ale uwaga! Jego nazwa jest zasłużona! To prawdziwy gigant, więc nie traktujcie go jako zwykły deser po obiedzie. (www.chatawedrowca.pl)
6.Proziaki z masłem czosnkowym
Podczas podróży kulinarnym szlakiem Podkarpackie Smaki koniecznie trzeba spróbować kultowej wręcz na Podkarpaciu potrawy – Proziaków. Tradycja ich wyrobu sięga już ponad 150 lat!
Proziaki to placuszki wyrabiane z mąki i kwaśnego mleka z dodatkiem sody i soli i wypiekane np. na blasze. Wyjątkowy smak podkarpackiego produktu tkwi w prostocie i wykonaniu. Proziaki wyśmienicie smakują z masłem czosnkowym oraz z podkarpackim miodem i regionalnymi konfiturami.
7.Bieszczadzka kolejka wąskotorowa
Jeśli myślisz, że kolejka to zabawka tylko dla małych chłopców, to jesteś w błędzie! Przejażdżka bieszczadzką kolejką wąskotorową zwaną ciuchcią sprawi wiele radości i dzieciom, i dorosłym. Kolorowe wagony jak z bajki zabiorą Cię w bajeczną podróż po pięknych bieszczadzkich krajobrazach.
Bieszczadzka Kolejka Leśna powstała przed I Wojną Światową. Trasa, którą przemierza kolejka uznawana jest za najpiękniejszą trasę krajobrazową wśród kolei wąskotorowych. Warto więc wybrać się w taką podróż sentymentalną. (www.kolejka.bieszczady.pl)
8.Tunel schronowy w Stępinie
To obok Twierdzy Przemyśl obowiązkowy przystanek dla wielbicieli turystyki „militarnej”.
Zbudowany w latach 40. XX wieku wchodził w skład kwatery głównej Hitlera „Anlage Süd„. Ciekawostką są koleje losu kompleksu militarnego po II wojnie światowej. W latach 60. XX wieku wydzierżawił je Narodowy Bank Polski, a następnie stały się częścią… pieczarkarni! Tunel schronowy można zwiedzać codziennie w okresie wakacji, a od września w weekendy. (www.schronkolejowy.pl)
9.Czekoladki inspirowane winem
Z fascynacji winem ła ręcznie wyrabiana seria czekolad inspirowanych tym szlachetnym trunkiem – Linia ChocoWine, skomponowana z naturalnych składników o niespotykanych smakach – czekolada zalewana jest wraz z np. płatkami nagietków czy róży, świeżych jagód i truskawek
Czekolady ChocoWine możesz kupić tylko w Dworze Kombornia niedaleko Rzeszowa. W tym pięknym kompleksie pałacowym na podróżnych czeka także wyśmienita staropolska kuchnia dworska i Salon Win Karpackich skrywający 300 gatunków win z całych Karpat. Degustację czas zacząć! (www.dworkombornia.pl)
10.Do wód zdrojowych po zdrowie
Do wód zdrojowych udawały się nasze prababki i babki, aby uleczyć ciało i ducha. Uzdrowiska były też często świadkiem płomiennych romansów.
Podkarpackie uzdrowiska niewiele mają już wspólnego z kojarzonymi przez nas sanatoriami z okresu komunizmu, które tłumnie odwiedzali emeryci. Dzisiaj wyjazd do uzdrowisk stał się modny już wśród młodych turystów – to alternatywny sposób na spędzanie czasu w górach i jednocześnie zadbanie o swoje zdrowie. Jeśli chcesz skorzystać z dobrodziejstw wód leczniczych i dodatkowo cieszyć się pięknymi widokami, to wybierz się do Iwonicza Zdrój. To jedno z najstarszych polskich uzdrowisk, które łączy w sobie niezwykłe właściwości lecznicze wód zdrojowych z zabiegami SPA i Wellness. (www.iwonicz-zdroj.pl)