Zapewne każdy kto odwiedził Hiszpanię miał okazję spróbować pysznej Paelli. To jedno z dań, które najbardziej kojarzymy z tym krajem. Czy wiecie skąd wzięła się jej nazwa?
Nazwa dania wywodzi się od naczynia w którym pierwotnie ją przygotowywano: paellera. Paellera to patelnia z dwoma uchwytami o standardowej średnicy 30 cali, czyli ponad 75 cm. Takiego rozmiaru paellerę najczęściej powiesza się nad ogniskiem, a posiłek spożywa się na powietrzu.
Początkowo Paella, pochodząca z Walencji, była posiłkiem dla ludzi pracujących. Gotowana na ogniskach blisko miejsc pracy, a spożywana bezpośrednio z metalowych naczyń przy pomocy drewnianych łyżek. Jest połączeniem składników, które ówcześnie były powszechnie dostępne: świeżych warzyw, drobiu, królika i ryżu uprawianego na rozległych polach ryżowych.
Wraz z popularyzacją Paelli powstawało coraz więcej odmian dania. Owoce morza nie są jego pierwotnym składnikiem. Każdy kto tak twierdzi, jest w błędzie.
Wyróżniamy kilkanaście różnych rodzajów Paelli: Paella de Mariscos, z owocami morza; Paella Valenciana, połączenie królika, kurczaka i owoców morza; Paella Vegetariana, która składa się tylko z warzyw; Paella Negra, gdzie dla nadania czarnego koloru ryż gotowany jest z kałamarnicą. Oczywiście nie może zabraknąć najpopularniejszej i najchętniej wybieranej: Paelli Mixta.
Paella Mixta to mieszanka drobiu, wieprzowiny i owoców morza. Zainteresowanych przyrządzeniem takiego dania serdecznie zapraszam na mojego prywatnego bloga: agi.ms, gdzie dzięki uprzejmości andaluzyjki Marii, w najnowszym wpisie szczegółowo opisuję jak przyrządzić prawdziwą hiszpańską Pallę Mixtę. 😉
Źródło: 1.
Autor: Agnieszka