W przededniu sezonu zimowego sudeckie ośrodki turystyczne przygotowują ofertę dla swoich gości na najbliższe miesiące. W Kotlinie Kłodzkiej – dzięki inwestycjom w okolicach Czarnej Góry – amatorzy białego szaleństwa otrzymają najbardziej kompleksową i atrakcyjną ofertę w regionie. To tu jest najwięcej w Polsce tras zjazdowych z homologacją FIS.
Dzięki szeregowi sprawnie przeprowadzonych na przestrzeni kilku lat inwestycji, w Kotlinie Kłodzkiej powstał ośrodek turystyczny z iście alpejskimi ambicjami. Sieć wyciągów i tras jest systematycznie rozbudowywana (w tym sezonie na zboczach Czarnej Góry powstaną trasy biegowe, nowość w tym rejonie), a już istniejąca infrastruktura plasuje ośrodek w czołówce polskich zimowych kurortów. To właśnie na Czarnej Górze jest najwięcej w kraju – aż cztery – trasy zjazdowe z homologacją Międzynarodowej Federacji Narciarskiej FIS. Miłośnicy jednej deski docenią też profesjonalny snowpark, a ci, którzy w góry wybierają się z najmłodszymi – usługi szkoły należącej do ośrodka.
– Jako chyba pierwszy ośrodek w Polsce, dzięki współpracy z instruktorami, stworzyliśmy dużą, profesjonalną szkołę narciarską. Zapewniamy maksimum bezpieczeństwa tym, którzy przyjechali do nas stawiać pierwsze kroki na stoku, a to bardzo istotne, zwłaszcza dla najmłodszych i ich rodziców. – mówi Arkadiusz Kitkowski, Kierownik Ośrodka Czarna Góra.
W nadchodzącym sezonie będzie można przekonać się, jak na poszerzenie oferty turystycznej wpłynie ekspansja inwestycji w kierunku mniejszych, położonych w pobliżu Czarnej Góry ośrodków. Ta ostatnia, jak również stacje narciarskie Kamienica oraz Lądek Zdrój, zostały połączone w Ski Region Śnieżnik. Między miejscowościami – każda z nich posiada własną infrastrukturę sportową, noclegową i gastronomiczną – będzie kursował bezpłatny Ski Bus, a przepustowość systemu kolei i wyciągów sięgnie niemal 20 000 osób na godzinę.
Weekendowy nocleg lub inwestycja na lata
Rozwój ośrodka Czarna Góra rozwiązał problem bazy noclegowej w okolicach Stronia Śląskiego. Tereny o ogromnym potencjale turystycznym nie dysponowały wystarczającą liczbą miejsc, w których mogliby zatrzymać się goście, a inwestor zdawał sobie z tego sprawę. Stąd decyzja o budowie nie tylko nowoczesnego ośrodka, ale i bazy noclegowej na miarę alpejskich kurortów. Dziś odwiedzający Czarną Górę mogą wynająć apartament w wysokim standardzie, w kompleksie położonym zaledwie 100 metrów od stacji kolei narciarskich – za kwotę porównywalną do najmu kwatery w pensjonacie w miejscowości oddalonej od ośrodka o kilka kilometrów.
Nie ma wątpliwości, że osiedle apartamentowców u podnóża Czarnej Góry powstało specjalnie z myślą o miłośnikach zimowych sportów: w każdym budynku znajduje się profesjonalnie wyposażona narciarnia oraz sauna, w której można zrelaksować się po dniu spędzonym na stoku. Model najmu luksusowych mieszkań jest popularny, ale górska nieruchomość równie dobrze sprawdza się jako inwestycja. Taki wariant – zakupu mieszkania i wynajmowania go odwiedzającym okolice masywu Śnieżnika turystom – z roku na rok zyskuje zwolenników.