Jeszcze tylko do 20 października br. można zgłaszać fotografie do konkursu fotograficznego „Rozwój w obiektywie” organizowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Prace będą przyjmowane pośrednictwem strony www.konkursmsz.national-geographic.plw ramach 3 kategorii tematycznych:
- Demokracja i prawa człowieka w rozwoju,
- Edukacja i przedsiębiorczość kluczem do lepszego życia,
- Wpływ środowiska przyrodniczego na życie człowieka.
Celem organizowanego konkursu fotograficznego jest zwiększenie zainteresowania obywateli Polski problemami rozwoju świata, a także poszerzenie świadomości społecznej nt. Milenijnych Celów Rozwoju i zrozumienia złożoności problemów rozwoju globalnego.
Według danych Światowego Programu Żywnościowego: ponad miliard ludzi na całym świecie cierpi z powodu głodu i niedożywienia, z czego 98% stanowią mieszkańcy krajów rozwijających się Afryki i Azji; co piąta osoba na ziemi żyje za równowartość poniżej 1,25 USD na dzień; około 100 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji na poziomie podstawowym, zaś 75% dorosłych analfabetów na świecie stanowią kobiety; co roku powikłania okołoporodowe zabijają około 300 tysięcy kobiet w krajach rozwijających się,a setki milionów osób rocznie choruje na malarię.
Pomoc rozwojowa stanowi odpowiedź ze strony krajów rozwiniętych na problem ubóstwa. Unia Europejska jest największym donatorem oficjalnej pomocy rozwojowej na świecie. Komisja Europejska wraz z krajami członkowskimi finansuje aż 60% wszystkich światowych inicjatyw na rzecz rozwoju. Polska stara się aktywnie brać udział w kształtowaniu polityki na rzecz redukcji ubóstwa i finansuje projekty pomocowe mające na celu wsparcie rozwoju krajów mniej zamożnych. Rocznie ze środków budżetu państwa na współpracę rozwojową przeznaczanych jest około 1,4 mld PLN, co stanowi 0,09% polskiego dochodu narodowego brutto.
Tematyką konkursu są wyzwania,przed którymi stojąkrajerozwijające się lub przechodzące transformację ustrojową. Zgłaszane do konkursu fotografie powinny prezentować życie codzienne, kulturę oraz problemy, jakie muszą przezwyciężać mieszkańcy tych krajów. Pełna lista krajów rozwijających się dostępna jest na stronie internetowej www.oecd.org/dac/stats/DAC%20List%20used%20for%202012%20and%202013%20flows.pdf.
Zdjęcia nadesłane do konkursu podlegają ocenie Jury, w którego skład wchodzą:
– Martyna Wojciechowska – dziennikarka i podróżniczka, redaktor naczelna magazynu NationalGeographic Polska oraz NationalGeographicTraveler,
– Agnieszka Franus – zastępczyni redaktor naczelnej NationalGeographic Polska i NationalGeographicTraveler, od 2 lat prowadzi Akademię Fotografii Traveler,
– Wojciech Franus – kierownik działu graficznego NationalGeographic Polska,
– Jan Hofmokl – ekspert ds. współpracy rozwojowej, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej, Edukacji Globalnej i Wolontariatu w Departamencie Współpracy Rozwojowej MSZ,
– Beata Kita-Sposób – ekspert ds. edukacji globalnej, specjalista w Departamencie Współpracy Rozwojowej MSZ, odpowiedzialna za wdrażanie oraz popularyzację programu polskiej współpracy rozwojowej.
Spośród nadesłanych zdjęć Jury konkursu przyzna nagrody pieniężne: Grand Prix w wysokości 5 000 zł, a także pierwsze miejsce w wysokości 3 000 złi dwa wyróżnienia w wysokości 1 500 zł w każdej z trzech kategorii tematycznych.
Aby wziąć udział w konkursie należy zarejestrować się na stronie www.konkursmsz.national-geographic.pl. Każdy uczestnik może przesłać do 5 fotografii w każdej kategorii tematycznej. Każde zdjęcie musi posiadać: tytuł, opis, miejsce jego zrobienia oraz rok, w którym zostało wykonane. Szczegółowe informacje o sposobie zgłaszania zdjęć znajdują się w regulaminie konkursu, który dostępny jest na stronie www.konkursmsz.national-geographic.pl