Na Walizkach

  • Wiadomości
  • Loty
  • Miejsca
  • Porady
  • Top 10
  • Krótkie wypady
Atrakcje, Polska

W Budnikach zaświeci słońce

11 marca, 2013

Budniki to tajemnicza, opuszczona miejscowość położona w Karkonoszach, na południe od Karpacza i Kowar. Choć ostatni mieszkańcy wynieśli się stamtąd w latach pięćdziesiątych, to współcześni miłośnicy tego miejsca nadal kultywują dawne tradycje. Jedną z nich jest żegnanie i witanie słońca, które nie zagląda do Budnik przez niemal całą zimę.

Budniki_-Pozegnanie_slonca_fot._Zbigniew_Piepiora

W tym roku uroczystości związane z przywitaniem słońca zaplanowano na 17 marca na rozwidleniu Tabaczanej Ścieżki i Żółtego Szlaku.

Historia miejscowości sięga XVII wieku, kiedy to w wyniku wyniszczającej wojny 30-letniej okoliczni mieszkańcy szukali schronienia w niedostępnych terenach górskich. Osiedla tego typu miały charakter tymczasowy, skąd najpewniej wzięła się pierwsza nazwa osady – Forstbauden (Leśne Budy).

Budniki_Schronisko_w_Budnikach_zrodlo_Marka_Karkonosze

Gdy niebezpieczeństwo minęło, część osadników zostało na miejscu trudniąc się pasterstwem, wyrobem serów czy robotami leśnymi. Ponad sto lat później, w związku z rozwojem turystyki, Budniki zaczęły przeżywać okres największego rozkwitu. Na przełomie XIX i XX wieku w wiosce powstały nawet dwie gospody. W późniejszych latach na terenie wsi funkcjonowała także filia ewangelickiej szkoły i schronisko.

We wspomnieniach dawnych mieszkańców można przeczytać o występowaniu co zimę grubej pokrywy śnieżnej, która utrudniała komunikację nawet pomiędzy poszczególnymi domostwami. Szczególnie uciążliwy w tym czasie był także brak słońca, które przez 113 dni w roku nie wychodziło ponad masyw Grzbietu Kowarskiego.

Budniki_iepiora

Z tego względu rokrocznie odbywały się uroczystości. 26 listopada organizowano pożegnanie, zaś 19 marca przywitanie słońca. Choć dziś po dawnej miejscowości pozostały jedynie zarysy fragmenty ruin, tradycja ta jest kultywowana przez miłośników Budnik. Spotykają się oni na terenie wsi aby wspólnie wspominać dawne dzieje i planować działania na przyszłość.

Budniki_Schronisko_i_domek_w_Budnikach_zrodlo_Marka_Karkonosze

Uroczystości związane z przywitaniem słońca zaplanowano na 17 marca (niedziela). Zbiórka zorganizowana zostanie o godzinie 9:00 na parkingu przy Ośrodku Konferencyjno – Wypoczynkowym Krucze Skały przy ul. Wilczej 1 w Karpaczu oraz przy urzędzie miasta w Kowarach. Obie grupy spotkają się w Budnikach ok. godziny 11:00, na rozwidleniu Tabaczanej Ścieżki i Żółtego Szlaku.

W planach jest ognisko, więc warto zaopatrzyć się w prowiant w postaci kiełbaski. Powitanie Słońca w Budnikach to jedyna impreza w Polsce, podczas której można obserwować wynurzanie się małej karkonoskiej wioski z ciemności. Więcej informacji na temat samego wydarzenia, jak i działalności miłośników opuszczonej miejscowości znajduje się na stronie www.budniki.pl

czytaj więcej: Budniki pogrążą się w ciemnościach

Autor: redakcja

Comments

comments

Tags | Budniki, impreza, Karkonosze, słońce
 0
Share Now

You Might Also Like

Atrakcje, Biura, Europa, Gdzie spać, Hotele, Top 10

Top 6 imprez karnawałowych w Europie

7 stycznia, 2015
Europa, Sporty zimowe

Mała Upa w Karkonoszach – gwarancja śniegu!

4 grudnia, 2012
Atrakcje, Europa

Urodzinowa impreza w Tatralandii

4 lipca, 2013
Atrakcje, Ciekawostki, Europa

Karkonosze: wrześniowe imprezy i nowa mapa dla cyklistów

2 września, 2015
Previous Post W Las Vegas nie zaszpanujesz zegarkiem
Next Post British Airways: Airbusem A380 do Los Angeles i Hongkongu

Video

Zapisz się do naszego Newslettera

Dwa razy w miesiącu będziesz otrzymywać wybrane promocje, ciekawe porady i dedykowane oferty.

    Hand Picked Posts

    • Porady

      Lecisz do ulubionych krajów Polaków? Naucz się tych 10 zwrotów i zyskaj sympatię miejscowych!

      25 października, 2025
    • Porady

      Jak spakować bagaż podręczny do samolotu – praktyczny poradnik dla podróżnych

      25 października, 2025

    Tagi

    Air France atrakcje Azja bilet Boże Narodzenie cena Chopin Czechy Dubaj Emirates Finnair Gdańsk hotel jedzenie KLM konkurs Kraków lato Londyn lot lotnisko Lufthansa Modlin narty nocleg obniżka okazja pasażer PLL LOT podróż polska Poznań połączenie Praga promocja Ryanair samolot tani urlop wakacje Warszawa Wizz Air wyjazd wyprzedaż zima




    Obserwuj nas na Facebooku

    Archiwum

    meta

    • Zaloguj się
    • Kanał wpisów
    • Kanał komentarzy
    • WordPress.org

    strony

    • Cookie Policy
    • Nowa odsłona serwisu NaWalizkach
    • O nas
    • Regulamin
    • Reklama

    © 2020 Na Walizkach. All Rights Reserved. Designed by 022studio.pl