Już 200 lat upłynęło od publikacji „Dumy i uprzedzenia”, najsłynniejszej powieści Jane Austen, przedstawiającej historię miłości energicznej Elizabeth Bennet i niewzruszonego pana Darcy. Wielka Brytania przygotowała specjalne atrakcje związane z tą rocznicą.
Dokładnie 29 stycznia 1813 roku Jane Austen otrzymała pierwszą, drukowaną kopię „Dumy i uprzedzenia”. Po dwustu latach od publikacji, tytuł ten niezmiennie znajduje się w czołówce najpopularniejszych brytyjskich powieści. Jest także najczęściej wybieraną pozycją w programie „adopcji książek” Biblioteki Brytyjskiej (British Library), w którym zbierane są fundusze na renowację starych publikacji. O tym, jakie wydarzenia będą towarzyszyć tej rocznicy, a także gdzie można znaleźć ślady obecności Jane Austen, piszemy poniżej.
Wydarzenia rocznicowe
Ostatnie osiem lat życia Jane Austen spędziła w miejscowości Chawton w hrabstwie Hampshire (na południowym wybrzeżu Anglii). Właśnie tam wprowadzała poprawki do „Rozważnej i romantycznej” oraz „Dumy i uprzedzenia”, a także napisała późniejsze powieści – „Mansfield Park”, „Emmę” i „Perswazje”. Obecnie w domu pisarki mieści się Jane Austen’s House Museum (Muzeum Domu Jane Austen).Od 2 lutego do końca maja można tam obejrzeć wystawę poświęconą „Dumie i uprzedzeniu”: opisanej w niej historii, procesowi powstawania powieści oraz znaczeniu książki dla współczesnych czytelników. Wśród eksponatów znajdują się pierwsze wydania „Dumy i uprzedzenia”, oryginalne ilustracje do książki oraz stół, przy którym pisała Austen.
Miłośnicy talentu pisarki mogą także odwiedzić katedrę w Winchester, gdzie znajduje się jej grób. Zarówno muzeum, katedra, jak i biblioteka Chawton House Library (należąca niegdyś do młodszego brata Austen – Edwarda) zaplanowały specjalne wydarzenia na ten rok: nowe trasy zwiedzania, wykłady i wystawy. W programie obchodów jest także bal w stylu regencji, zainscenizowany przez grupę taneczną Hampshire Regency Dancers, oraz wystawa kostiumów z telewizyjnej adaptacji „Dumy i uprzedzenia” wyprodukowanej przez BBC w 1995 roku.
W Bath tradycyjnie we wrześniu odbywa się Festiwal Jane Austen(Jane Austen Festival). Dzięki specjalnym atrakcjom, zaplanowanym od 13 do 21 września, tegoroczna edycja zapowiada się na najbardziej interesującą z dotychczasowych.
Inspiracje miejsc
Pierwowzorami wielu okazałych posiadłości i zachwycających krajobrazów przedstawionych w powieściach Jane Austen były prawdziwe miejsca. Jednym z nich jest Chatsworthw hrabstwie Derbyshire, rodowy majątek książąt Devonshire i jedna z najsłynniejszych zabytkowych posiadłości w Wielkiej Brytanii (położona w regionie East Midlands, ok. 3 godziny drogi z Londynu). Chatsworth był inspiracją dla Pemberley, rodzinnej rezydencji pana Darcy’ego, którą w powieści odwiedza Elizabeth Bennet.
Parę kilometrów dalej znajduje się miasteczko Bakewell, uznawane za inspirację dla fikcyjnego Lambton, w którym zatrzymała się Elizabeth podczas wycieczki z wujostwem Gardiner. Jane Austen poznała je podczas podróży. Podobno pisarka zatrzymała się w miejscowym hotelu Rutland Arms, w pokoju numer 2.
Rezydencje znane z ekranizacji
Na potrzeby telewizyjnej adaptacji BBC z 1980 roku, rolę Pemberley „odegrała” posiadłość Renishaw Hall & Gardens w Derbyshire. Natomiast w kolejnej produkcji tej stacji, mini serialu z 1995 roku, jako siedzibę Darcy’ego ukazano rezydencję Lyme Park, leżącą na terenie pobliskiego Parku Narodowego Peak District. To właśnie w Lyme nakręcono pamiętną scenę, w której Colin Firth, jako pan Darcy, po przepłynięciu jeziora, pojawił się w mokrej koszuli przed zaskoczoną Elizabeth.
Oczywiście, najbliższa opisowi Pemberley jest posiadłość Chatsworth. Pokazano ją z zewnątrz w filmie z 2005 roku, z Keirą Knightley i Matthew MacFadyen’em w rolach głównych. Na uwagę zasługuje skarpa Stanage Edge położona w Peak District, z której Elizabeth podziwia wspaniały widok na Park Narodowy, a także uroczy hotel The Peacock, w którym zatrzymali się aktorzy podczas kręcenia scen w tej okolicy. Kolejne miejsce znane z filmu to posiadłość Basildon Park (w pobliżu Reading, ok. godzinę drogi z Londynu), występująca jako Netherfield Park – rezydencja Bingley’a. To w jej wnętrzach nakręcono scenę balu, w którym Elizabeth i Darcy zatańczyli po raz pierwszy.
W tej georgiańskiej posiadłości można zrelaksować się na podwieczorku w herbaciarni, a w antykwariacie poszukać używanych wydań książek Jane Austen. Fani ekranizacji z 2005 roku rozpoznają miejsce oświadczyn Darcy’ego w neoklasycznej świątyni położonej w ogrodach Stourhead(w Mere, tuż obok Salisbury, dwie godziny drogi na południowy zachód z Londynu).Ogrody te objęte są opieką National Trust (brytyjska organizacja chroniąca zabytki i przyrodę) ze względu na znajdujące się w nich niezwykłe odmiany kilkusetletnich drzew.
Bath Jane Austen
Rocznica wydania „Dumy i uprzedzenia” jest dobrą okazją, aby poznać Bath, miejscowość uzdrowiskową, w której Jane Austen mieszkała w latach 1801-1806. Jego georgiańska architektura niewiele się zmieniła od czasów, w których żyła pisarka, dzięki czemu spacer przez centrum miasta pozwala wczuć się w ówczesną atmosferę oraz z łatwością przywołać sceny opisane w jej książkach. Jane Austen Centre (Centrum Jane Austen) to prawdziwa gratka dla jej fanów. Zgromadzono tu rękopisy pisarki oraz nagrania audio jej dzieł. W herbaciarni Regency Tea Room można skosztować herbaty z tradycyjną, brytyjską babeczką scone, a w sklepie z pamiątkami zakupić torby i znaczki z napisem „Kocham Darcy’ego!”. Firma Bath Boutique Stays proponuje jedyną w swoim rodzaju okazję, aby zatrzymać się w domu, w którym mieszkała Jane Austen z rodziną, czerpiąc inspirację dla swoich powieści – „Opactwo Northanger” oraz „Perswazji”.
Przydatne informacje:
Pełna lista wydarzeń związanych z rocznicą znajduje się na stronie www.prideandprejudice200.org.uk.
Muzeum Domu Jane Austen w Chawton oraz katedra Winchester znajdują się tylko o godzinę jazdy pociągiem z Londynu. Godziny otwarcia i inne szczegółowe informacje można znaleźć na stronach www.jane-austens-house-museum.org.uk oraz http://winchester-cathedral.org.uk.
Bath jest oddalone o półtorej godziny drogi pociągiem z Londynu i godzinę od najbliższego portu lotniczego w Bristolu. Informacje o atrakcjach tego miasta można znaleźć pod adresem http://visitbath.co.uk. Strona Festiwalu Jane Austen to www.janeausten.co.uk. Rezerwacji noclegu w domu rodzinnym Austenów (z własnym wyżywieniem) można dokonać na stronie www.bathboutiquestays.co.uk. Ceny zaczynają się od 179 funtów za noc.
Znajdź loty do Wielkiej Brytanii na portalu – Centerfly.pl
Okazyjne loty do Wielkiej Brytanii na portalu – PanSamolocik.pl