Szesnaście miesięcy na planie zdjęciowym, 57 pojedynczych ekspedycji, ponad 800 tysięcy przebytych kilometrów i 500 godzin surowego materiału filmowego w jakości HD, z którego następnie wybrano najlepsze ujęcia. Czyżby kolejna hollywoodzka produkcja? Nic z tych rzeczy. Liczby te oddają bowiem skalę i rozmach, jaki towarzyszył produkcji programu dokumentalnego „Dzikie Chiny”, którego bohaterem stało się współczesne Państwo Środka.
W lutym mało znane oblicze tego tajemniczego i wciąż obcego dla ludzi Zachodu miejsca na mapie świata zaprezentuje Animal Planet. Premiera: w sobotę, 2 lutego, o godz. 15 na kanale Animal Planet. Emisja kolejnych odcinków: soboty, o godz. 15.00.
Całe przedsięwzięcie było bez precedensu, gdyż chińskie władze po raz pierwszy zezwoliły zagranicznym filmowcom na zbieranie materiału video w niemal wszystkich zakątkach kraju i aktywnie włączyły się w produkcję. Dzięki temu powstała sześcioodcinkowa seria, która w pełni oddaje bogactwo naturalne i kulturowe najludniejszego i trzeciego pod względem powierzchni państwa na naszej planecie. Odsłania ona przy tym specyficzne relacje panujące pomiędzy jego mieszkańcami a przepiękną, zapierającą dech w piersiach przyrodą.
Zapewne pierwszą myślą, jaka przyjdzie większości widzom w trakcie oglądania kolejnych odsłon programu, będzie ta o ogromnej różnorodności Chin i kontrastach, jakie w nich występują. I oczywiście będzie ona jak najbardziej słuszna. Co bowiem kryje w sobie Państwo Środka? Lodowce i część najwyższego łańcucha górskiego świata Himalajów. Spalone słońcem pustynie i stepy. Położone malowniczo na wzgórzach pola ryżowe.
Dżunglę, przypominającą pod względem bogactwa przyrodniczego tę amazońską. Majestatyczne rzeki. Futurystyczne metropolie na wschodnim wybrzeżu, sąsiadujące z wioskami, których mieszkańcy żyją jak w średniowieczu. Gatunki zwierząt, o których mało kto słyszał – np. jelarangi, rokselany czy kraby wełnistorękie. Ponad 50 mniejszości etnicznych, w większości niezwykle barwnych, jeśli chodzi o zwyczaje i sposób życia. Wymieniać można by jeszcze długo.
Seria „Dzikie Chiny” to spojrzenie w głąb jednej z najstarszych cywilizacji na świecie –enigmatycznego państwa o bogatej kulturze, niezwykłej przyrodzie, różnorodnych krajobrazach i ekstremalnych kontrastach. To doskonała okazja, aby poznać to, co dotychczas było zasłonięte szczelną kurtyną.
zdjęcia: Animal Planet