Od piątku 16 listopada do niedzieli 18 listopada 2012r. na Stadionie Narodowym w Warszawie odbywają się nowe Warszawskie Targi Turystyczne PODRÓŻE. Organizatorem jest spółka targowa Murator EXPO. Partnerem wydarzenia – miesięcznik „Podróże”.
Blisko 110 wystawców targów, które odbędą się w Galerii Stadionu Narodowego, to zagraniczne ośrodki promocji krajów i regionów, polskie regiony, biura podróży z ofertą zagraniczną i krajową, hotele, ośrodki SPA, firmy z ofertą turystyczną dla dzieci i seniorów, także agroturystyczną, ponadto przewoźnicy, firmy czarterowe, producenci i dystrybutorzy odzieży i sprzętu sportowo-turystycznego, wydawcy literatury turystycznej: przygodowej, dokumentalnej, przewodników i map oraz media.
Na targach obok oferty biur podróży, prezentować się będą kraje i regiony, a wśród nich destynacje ciepłe i słoneczne – Dominikana, Jamajka, Maroko czy Węgry, jak również wyjątkowo atrakcyjne zimą – Finlandia, Słowacja czy Folgaria we Włoszech, której 100-kilometrowe trasy zjazdowe oraz szeroka pokrywa śnieżna pośród dolin i pagórków oferują emocjonujące doznania narciarskie.
Program Warszawskich Targów Turystycznych PODRÓŻE pęka w szwach. Przez trzy dni, nie licząc wielu atrakcji w stoiskach wystawców, odbędzie się około 60 wydarzeń towarzyszących: konferencji, paneli dyskusyjnych, szkoleń, spotkań ze znanymi podróżnikami, dyskusji
i projekcji filmów a także pokazów.
W piątek Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze zaprasza na wręczenie nagród w Ogólnopolskim Konkursie PTTK „Gmina Przyjazna Rowerzystom” realizowanym w ramach projektu „Rowerem przez Polskę”, Magazyn Literacki Książki ogłosi piątą edycję konkursu na najlepsze przewodniki turystyczne i publikacje kartograficzne „Nagrody Magellana”, a Polskie Stacje Narciarskie i Turystyczne, przy współudziale GOPR i TOPR, zapraszają młodzież do udziału w programie edukacyjnym „Bezpieczny stok”, który powstał by promować bezpieczne i odpowiedzialne zachowania zimą w górach i na stokach narciarskich oraz jazdę w kaskach.
Podczas targów można będzie obejrzeć wystawę fotograficzną poświęconą laureatom tegorocznych Certyfikatów Polskiej Organizacji Turystycznej (stoisko 46). Certyfikaty w Konkursie na Najlepszy Produkt Turystyczny przyznawane są nowatorskim i przyjaznym turystom, miejscom, obiektom, imprezom oraz przedsięwzięciom realizowanym na poziomie regionalnym i lokalnym.
Certyfikat oznacza dla turysty rekomendację i gwarancję możliwości spędzenia w sposób wyjątkowy czasu wolnego w Polsce tzn. przeżycia wielu niezapomnianych doznań kulturalnych, rozrywkowych, a także rekreacyjno-przygodowych. Lista wszystkich certyfikowanych produktów to spektrum możliwości do zaplanowania wyjazdów weekendowych, pobytów krótko- i długoterminowych, a przede wszystkim bogactwo turystyki w Polsce, którą warto polecać i którą warto się chwalić.
Ważnym ogniwem targów są eksperci – znani podróżnicy, a także pasjonaci – miłośnicy różnorodnych dyscyplin sportowych i aktywności. Podróżnicy, sportowcy – na wielu spotkaniach – dzielić się będą wiedzą, doświadczeniem i pasją, zachęcając w ten sposób gości targów do aktywnego spędzania ich urlopów w kraju i zagranicą.
Na wiele inspirujących i tematycznie różnorodnych spotkań z podróżnikami – pasjonatami zaprasza redakcja „Podróży”. Gośćmi redakcji będą Julia Zabrodzka i Bartek Kaftan – fotografka i dziennikarz, stali współpracownicy „Podróży”, od lat podróżujący po meksykańskich wioskach, którzy połowę roku spędzają w Ameryce Łacińskiej (sobota). W targowym programie przygotowanym przez redakcję znalazło się też spotkanie z Tomaszem Grzywaczewskim – podróżnikiem i dziennikarzem, współorganizatorem wyprawy Long Walk Expedition, podczas której, wraz z dwoma towarzyszami wyprawy, pokonał 8 000 km pieszo, konno i na rowerze przez Syberię, aż do Kalkuty (sobota).
Można też będzie wziąć udział w spotkaniu ze Stefanem Czernieckim – laureatem 1. edycji Memoriału im. Piotra Morawskiego, członkiem zespołu Alpinus Expedition Team, który na łamach „Podróży” opisywał swoją wyprawę po dziewiczych terenach Wenezueli (sobota). Gośćmi „Podróży” i Wydawnictwa ZYSK będą także: Jacek Pałkiewicz – znany podróżnik i odkrywca, członek brytyjskiego Królewskiego Towarzystwa Geograficznego, autor wielu książek, m.in. „Sztuki Podróżowania (niedziela), Michał Kruszona – autor „Czarnomorza” (niedziela) oraz Tadeusz Biedzki – autor najnowszej książki „Sen pod baobabem”, w której opisuje niezwykłych mieszkańców Afryki (niedziela).
Redakcja „Podróży” i Fujifilm zapraszają ponadto na wernisaż zdjęć pt. „Azja, Ameryka, Afryka – okiem Fotopodróżnika” (piątek). Targi będą też miejscem rozstrzygnięcia plebiscytu „Skarby Podróży” prowadzonego od kwietnia br. roku na łamach miesięcznika. Goście targów, kupując bilet wstępu, otrzymają aktualny numer miesięcznika „Podróże”.
W niedzielę Waldemar Heflich, redaktor naczelny „Żagli” zaprosi na spotkanie z kpt. Mariuszem Główką o przygotowaniu czarterowego Rejsu po Mazurach, do Grecji, Chorwacji, na Karaiby i na wyspy Zielonego Przylądka. Kapitan zaprezentuje także swoją najnowszą książkę – „Poradnik żeglarski, jak pływać dobrze, szybko i bezpiecznie”. Tego samego dnia magazyn ŻAGLE proponuje też spotkanie z Marcinem Gienieczko pt. „Zapasy z syberyjskim gigantem” o samotnym rejsie Leną na canoe od rezerwatu bajkalsko-leńskiego do ujścia w Morzu Łaptiewów.
W piątek i w sobotę na targach można będzie też spotkać legendę skoków narciarskich – Wojciecha Fortunę. Suwalska Organizacja Turystyczna zaprasza na spotkania ze złotym medalistą olimpijskim z 1972 r. z japońskiego Sapporo i podpisywanie autorskiej książki pt. „Szczęście w powietrzu”. National Geografic proponuje w sobotę spotkanie z Olgą Morawską pt. „Małe wielkie podróże” – o podróżach bliskich i dalekich… najważniejsze, że bardzo ciekawych, All Inclusive zaprasza na sobotnie spotkanie „W drodze na najwyższe szczyty Afryki – Tanzania, Kenia, Uganda” z Robertem Gondkiem – fotografem i podróżnikiem, zafascynowanym Afryką, jej kulturą, ludźmi, przyrodą i górami.
Miłośnikom podróży z napędem na cztery koła polecamy spotkania z przedstawicielami Klubu Turystyki Motorowej PTTK „Bezdroża” z Częstochowy, którzy zrelacjonują wyprawy na Ukrainę i Bałkany (sobota-niedziela). Przedstawiciele Klubu proponują też spotkanie w sobotę z częstochowskim grotołazem – Jerzym Zygmuntem pt. „Z jury w góry” – ostatni eksploratorzy, podziemne wyścigi – zwycięstwa i porażki, przygody z nauką w tle, o tym będą opowieści
z jaskiniowych wypraw.
Tym, którzy myślą o aktywnym wypoczynku na jachcie polecamy spotkanie z Piotrem Banachem (Globtourist) – Jachting dla niewtajemniczonych, czyli jak zorganizować sobie wakacje na jachcie bez patentów (sobota).
Amatorów jazdy na rowerze, w imieniu PTTK, zapraszamy na niedzielne spotkanie z Andrzejem Kaleniewiczem – turystą-krajoznawcą, współautorem programu GPSwielkopolska i poradnika „Wybieram rower”, który w niedzielę opowie o swojej wyprawie rowerowej Wzdłuż Dunaju.
Miłośników kajakarstwa zapraszamy w niedzielę na Dzień Kajakarza na Targach PODRÓŻE. Gościem magazynu „Wiosło” będzie Aleksander Doba, który jako pierwszy przepłynął Ocean Atlantycki kajakiem między kontynentami, startując z Dakaru w październiku 2010 r. i zawijając w lutym 2011 r. do portu w Acarau w Brazylii.
W niedzielę podejmie pierwszą w historii próbę zalania Stadionu Narodowego bardzo słoną i burzliwą wodą oceaniczną. Redaktor naczelny „Wiosła” Adam Grzegorzewski poprowadzi spotkanie „Kajakiem i łyżwami po ogrodach wysp. Szwedzkie szkiery – raj dla miłośników kajakarstwa morskiego, a także dla… łyżwiarzy uprawiających tzw. tripskate”. Będzie też spotkanie „Podróże z kajakiem czyli przeWODNIK miejski – od Krutyni do Wenecji” z Kingą Kępą i Tomaszem Woźniakiem, którzy zaczynali od Krutyni, Pilicy, a teraz pływają po Bałtyku i Adriatyku. Zwiedzają świat kajakiem, zagłębiając się także w miejskie dżungle. Ponadto Wiesław Michalak zaprezentuje spływy z przyjaciółmi z Rosji na prezentacji „Po dzikich rzekach Półwyspu Kola”.
Na Targach PODRÓŻE będą też niecodzienne pokazy i eksponaty.
Zainteresowanych sztukami walki zapraszamy w imieniu UKS Wietnamskie Sztuki Walki HAC HO, im. Sylwestra Zycha w Wołominie na piątykowe i sobotnie pokazy VOVINAM VIET VO DAO – wietnamskiej narodowej sztuki walki, które odbywać się będą obok stoiska CT POLAND nr 86.
Magazyn Turystyczny „Wasze Podróże” oraz Wikingowie Drużyny Najemnej Dziki Bez zapraszają na prezentację sztuk walki i życia Wikingów (niedziela, sala Londyn B).
W holu głównym przez trzy dni targów oglądać będziemy pokazy walki i fechtunku oraz wystawę średniowiecznych machin oblężniczych oraz namiot ze zbrojownią z tego samego okresu przygotowane przez poznańską firmę Siege Studio oraz Regiment Piechoty Zaciężnej z Malborka. Eksponaty są na stałe dostępne do oglądania m.in. na Zamku w Czersku (gmina Góra Kalwaria).
To tylko wybrane pozycje programowe, pełny program wydarzeń targowych znajduje się na stronie www.targipodroze.pl.
Targowe kino
W specjalnie, na czas targów, zorganizowanej sali kinowej (sala Paryż C) przez trzy dni można będzie oglądać serię podróżniczą pt. „Nie ma jak Polska”, przygotowaną przez Polską Organizację Turystyczną oraz serię Travel 2010-12 przygotowaną przez telewizję Travel Channel, promujące najciekawsze polskie zakątki. Goście targów zobaczą m.in.: filmy o Wieliczce, Krynicy Zdrój, Kopalni w Zabrzu oraz Nowej Hucie czy Podziemiach Rynku w Krakowie.
Rodzinne PODRÓŻE
Dziecko i podróż to wyjazd z wieloma niewiadomymi. Czy może być udany? Jak się do niego przygotować? Na te i inne pytania na pewno padną odpowiedzi podczas Targów PODRÓŻE.
Miłośnikom rodzinnych wakacji Ania i Tom Alboth (Rodzina bez Granic) podróżujący z córeczkami oraz Anna i Krzysztof Kobusowie (goście portalu czasdzieci.pl, dziennikarze i fotografowie, od lat wędrujący z synami po całym świecie (www.malypodroznik.pl) opowiedzą o swoich doświadczeniach w wyprawach z dziećmi oraz doradzą jak bezpiecznie zabierać na nie swoje pociechy.
O podróży z dzieckiem na wyspę Lanzarotte, słynącej nie tylko ze swojej powulkanicznej historii, ale również, z ciekawej architektury opowie Anna Bachtin – mama 5- letniej Niny, dyrektor artystyczny magazynu Gaga. O rodzinnych wyprawach opowiadać będzie też Łukasz Ciepłowski reporter działu podróże w magazynie Gaga ojciec Wiktora (9 l.) Marcela (7 l.) i Kornela (1,5 roku). Podróżują z żoną Magdaleną i dziećmi od 2007 roku, prowadzą wraz z żoną stronę www.globurwisy.pl.
Targi dla Małych Podróżników
Na Warszawskich Targach Turystycznych PODRÓŻE Mali Podróżnicy na pewno nie będą się nudzić. Partnerzy Strefy Dziecięcej, którymi są: Teatr Puszka, miesięcznik Gaga i portal informacyjno-rozrywkowy Czas.Dzieci.pl przygotowali mnóstwo atrakcji.
Targowe przedszkole pod opieką Teatru Puszka znajduje się na poziomie 2. (w okolicy sal konferencyjnych). Najmłodsi goście mogą tu kreatywnie i miło spędzać czas pod okiem fachowych opiekunów. Teatr Puszka to firma zrodzona z pasji teatralnej. Pomysłodawcami, inicjatorami i twórcami są aktorzy: Aneta i Robert Płuszka oraz kilkudziesięcioosobowy zespół animatorów. Doświadczenie sceniczne: aktorskie, literackie i reżyserskie, przekładają na działalność teatralno- rozrywkową. Zapraszamy wszystkie Dzieci do targowego przedszkola pod opieką Teatru Puszka na poziomie 2.
Strefa zabaw dla dzieci miesięcznika Gaga znajduje się na stoisku magazynu (nr 57) w Galerii Targowej na poziomie -1, a w niej: ekologiczny plac zabaw, gdzie czeka mnóstwo kreatywnych gier, kącik rysunkowy z wykorzystaniem edukacyjnych malowanek, kącik plastyczny „marzenia małego podróżnika”, szkółka tańca, warsztaty z elementami teatralnymi i muzycznymi, pokazy języka migowego, malowanie buziek w kolorowe wzorki, gry i konkursy z nagrodami. W pobliżu Strefy Zabaw magazynu Gaga znajduje się Kącik Relaksacyjny Rodzica. Podczas targów czynny będzie punkt psychologiczny, w którym konsultacji i porad dla rodziców będzie udzielać redaktor naczelna magazynu Gaga – Małgorzata Ohme.
Do Strefy Dziecięcej należy też stoisko portalu CzasDzieci.pl (nr 30), a w nim: prezentacja prac dzieci wyłonionych podczas konkursu plastycznego „Znam, kocham, zapraszam!”, prezentacja działu „Wycieczki” na portalu CzasDzieci.pl oraz goście: Anna i Krzysztof Kobusowie.
Warszawskie Targi Turystyczne PODRÓŻE czynne będą w dniach i godzinach:
Piątek i Sobota: 10.00-18.00
Niedziela: 10.00-17.00
Zasady wstępu:
- bilet normalny jednokrotnego wstępu – 8 zł
- bilet ulgowy jednokrotnego wstępu – 5 zł
Bilet ulgowy – za okazaniem legitymacji: emeryci i renciści, uczniowie
i studenci do 26 roku życia
- bilet rodzinny jednokrotnego wstępu 15 zł – dwoje dorosłych + 1-3 dzieci do lat 18-tu (dzieci powyżej 12 roku życia proszone są o okazanie legitymacji szkolnej)
- imienny karnet wielokrotnego wstępu dla jednej osoby 20 zł
- wstęp wolny:
– przedstawiciele branży turystycznej po dokonaniu rejestracji
– dziennikarze za okazaniem legitymacji prasowej
– zorganizowane grupy szkolne i przedszkolne z opiekunami po wypełnieniu formularza rejestracyjnego
– dzieci poniżej 12 roku życia
– seniorzy po 70 roku życia
– osoby z widoczną niepełnosprawnością w towarzystwie opiekuna
Komunikacja
- Taxi Partnerem Targów jest Wawa Taxi – tel. 22 333 444
- Oficjalnym przewoźnikiem Targów są Koleje Mazowieckie, które oferują szybkie połączenia z Lotniska Warszawa Modlin i/lub z Lotniska Chopina na Stadion Narodowy na Warszawskie Targi Turystyczne PODRÓŻE w cenie 12 zł (Stacja Warszawa-Stadion). Koleje Mazowieckie, na stoisku targowym zaprezentują najnowszą ofertę – bilet lotniskowy. Ponadto promować będą nowoczesny tabor i aktualny rozkład jazdy na listopad. Dodatkowo uczestnicy Targów będą mieli okazję zapoznać się z propozycją handlową skierowaną do podróżnych z Warszawy i województwa mazowieckiego.
Na Stadion Narodowy można także dojechać:
- komunikacją miejską:
al. Zieleniecka
Tramwaje: 7, 8, 22
Autobusy: 123,138, 146, 147, 166, 509, 517
Rondo Waszyngtona
Tramwaje 7, 8, 9, 22, 24, 25
Autobusy: 102, 111, 117, 123, 138, 146, 147, 158, 166, 507, 509, 517, 521
- Koleją – Przystanek Warszawa Stadion
Koleje Mazowieckie
SKM (Szybka Kolej Miejska)
- samochodem i zaparkować na zewnętrznych parkingach zlokalizowanych od strony
al. Zielenieckiej
Mapka komunikacyjna: http://www.ztm.waw.pl/mapa/mapa_5.htm