Warszawa to nie tylko Pałac Kultury i Nauki i pomnik Syrenki na Rynku Starego Miasta.
Przed przyjazdem do stolicy warto zaplanować wycieczkę tak, by zobaczyć najważniejsze punkty miasta. Z prognoz wynika, że we wrześniu pogoda w Warszawie pozytywnie nas zaskoczy, dlatego warto wybrać się do stolicy.
Ale co zobaczyć?
Prezentujemy TOP 10 warszawskich atrakcji.
Stare Miasto
Spacer uliczkami Starego i Nowego Miasta pozwala odpocząć od wielkomiejskiego gwaru. Nastrojowe zaułki, skwery i przytulne kawiarenki tworzą niepowtarzalną atmosferę, a dwa historyczne place – Rynek Starego i Rynek Nowego Miasta – w sezonie letnim stają się sceną dla występów muzycznych i teatralnych oraz galerią pod gołym niebem.
Zespół pałacowo-ogrodowy Łazienki Królewskie
Jeden z najpiękniejszych tego typu kompleksów w Europie, założony w XVII wieku. Jest miejscem licznych wydarzeń o charakterze kulturalnym i rozrywkowym. Na jego terenie można zobaczyć wspaniałe zabytki architektury, z których najważniejszym jest Pałac na Wyspie zbudowany dla króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Był jego letnią rezydencją, w której odbywały się przyjęcia i wydawano słynne obiady czwartkowe.
Zespół pałacowo-parkowy w Wilanowie
Letnia rezydencja króla Jana III Sobieskiego a następnie Augusta II oraz najznakomitszych rodów magnackich. Jest jednym z najpiękniejszych zabytków europejskiego baroku i świadectwem świetności Rzeczypospolitej. Przy pałacu jest wspaniały, dwupoziomowy barokowy ogród włoski i romantyczny park w stylu angielskim. Wilanów jest miejscem ważnych wydarzeń kulturalnych i koncertów. W dawnej ujeżdżalni znajduje się Muzeum Plakatu.
Pałac Kultury i Nauki
Wzniesiony w latach 1952-1955 jako dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego jest najwyższym budynkiem w Warszawie. Mieści m.in. teatry, muzea, kino, basen oraz salę koncertową. Na 30. piętrze znajduje się najwyżej położony taras widokowy miasta.
Muzeum Powstania Warszawskiego
Muzeum otwarte w 60. rocznicę wybuchu walk powstańczych, jest wyrazem hołdu dla tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę i jej stolicę. Mieści się w budynku dawnej elektrowni tramwajowej i jest jednym z najnowocześniejszych muzeów w Polsce. Nad gmachem góruje wieża, z symbolem Polski Walczącej, na szczycie której znajduje się taras widokowy.
Muzeum Narodowe
Posiada bogaty zbiór eksponatów pochodzących ze wszystkich epok, od starożytności po współczesność. Odbywają się tutaj też liczne wystawy czasowe, prezentujące sztukę z całego świata. Skrzydło gmachu od strony Wisły zajmuje Muzeum Wojska Polskiego prezentujące dzieje oręża polskiego, z ciekawą ekspozycją na zewnątrz.
Warszawski Ogród Zoologiczny
Założony w 1928 roku ogród zamieszkuje obecnie kilka tysięcy zwierząt, jednak prawdziwą atrakcją warszawskiego ZOO są brunatne miśki, których wybieg znajduje się na zewnątrz ogrodu, przy alei Solidarności, i które podziwiane są przez przechodniów.
Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego
Fasada budynku, która symbolizuje szereg otwartych ksiąg, jest jednym z ciekawszych przykładów współczesnej architektury w Warszawie. Na dachu znajduje się ogólnodostępny ogród. Spacerujący mogą przez specjalne okna lub szklany dach zajrzeć do ciekawego wnętrza Biblioteki.
Multimedialny Park Fontann
Znajdują się one na podzamczu, w urokliwym miejscu, blisko Starego Miasta i Wisły. Z 367 dysz tryska jednocześnie nawet 30 tysięcy litrów wody na minutę. Strumienie są oświetlane kolorowym światłem z prawie 300 reflektorów typu LED. Co pewien czas na mgiełce z rozpylonej wody pojawiają się olśniewające, laserowe animacje. Na oczach widzów Syrenka schodzi z pomnika, przepływa pod mostem Świętokrzyskim, a potem rusza w miasto samochodem marki Warszawa. Pokazom towarzyszy muzyka, zarówno klasyczna (Chopin), jak i pop, na przykład hit Lady Gagi. Pokazy multimedialnego widowiska „Woda – Światło – Dźwięk” odbywają się od maja do września w piątki i soboty o 21.30 (maj i wrzesień – 21.00). W pozostałe dni tygodnia prezentacja bez laserów i dźwięku.
Miejsca związane z Fryderykiem Chopinem
Fryderyk Chopin jest bez wątpienia najbardziej znanym Warszawiakiem. Spędził tutaj 20 pierwszych lat swego życia. Tu uczył się muzyki, zdobywał ogładę i dawał pierwsze koncerty. Spacerując ulicami miasta trafiamy na miejsca, w których mieszkał lub bywał. W Warszawie znajduje się najbogatsza na świecie kolekcja chopinianów.
źródło: materiały prasowe Urzędu Miasta st. Warszawy
zdjęcia: Wikipedia