Górzysty i skalisty krajobraz północnych Czech przyciąga corocznie miłośników aktywnego urlopu zarówno latem, jak i zimą.
Najbardziej znanymi czeskimi górami są niewątpliwie Karkonosze z najwyższym szczytem RC Śnieżką i słynnymi ośrodkami narciarskimi Szpindlerowy Młyn, Harrachov lub Pec pod Sněžkou. Wspaniałe warunki dla sportów zimowych oferują także Góry Izerskie.
Dla letniej wycieczki krajoznawczej jest oprócz wspomnianych gór idealnym miejscem także Czeski Raj z labiryntem skalnym i rezerwatem przyrody Prachovské skály. Osobliwości miejscowej krainy odzwierciedlają się także w miejscowej gastronomii. Warto spróbować miejscowych specjałów w restauracjach oznaczonych logo Czech Specials.
Kuchnia gór i podgórzy
Na charakter miejscowej kuchni wpłynęła dostępność surowców, w regionach górskich i podgórskich ograniczona lasami i ubogimi glebami. W gastronomii znalazło tu swoje odbicie także wielowiekowe wzajemne współżycie czeskich, niemieckich i polskich mieszkańców. Zalesione pogórza zapewniały miejscowym ludziom dziczyznę, owoce leśne, grzyby, potoki zaś pstrągi. Na małych poletkach rodziły się przede wszystkim ziemniaki, kapusta, gryka, chrzan, przydomowe ogrody dawały zaś jabłka i śliwki, które przechowywano głównie suszone.
Wśród zup zajmuje tu niekwestionowane pierwsze miejsce żur karkonoski (krkonošské kyselo), natrafić tu można jednak także na zupę kminkową (oukrop), różne rodzaje wywaru lub zupy chlebowej. Do ziemniaków na wiele sposobów dodaje się kapustę, groch lub wędzone mięso
Wypoczynek na śniegu i uroki parku narodowego
Karkonosze są najwyższymi czeskimi górami, więc przez niemal cały okres zimowy oferują miłośnikom sportów zimowych dostatek możliwości do aktywnego wypoczynku. Także zaplecze i wyposażenie poszczególnych ośrodków spełnia wymagania turystów i sportowców amatorskich. Latem mogą zaś możemy podziwiać za każdym razem inne i ciągle czarujące widoki ze szczytów na krainę, porządnie rozprostować kości na dobrze oznakowanych szlakach turystycznych, wyjechać kolejką linową na Śnieżkę lub zwiedzić niektóry z wodospadów górskich na miejscowych potokach.
A gdy się zmęczymy i poczujemy głód, warto zjeść już wspominany żur karkonoski. Przyrządzają go naprawdę w wielu w restauracjach, w Szpindlerowym Młynie np. w Harmony Club Hotelu lub w hotelu Praha, w Harrachovie w Bellevue restaurant w hotelu Bílý hořec lub w miejscowości Pec pod Sněžkou w restauracji hotelu Děvín i Hořec lub też w restauracji Kladenka.
Dania z tradycyjnego pstrąga można znaleźć w restauracji Kulinář w Szpindlerowym Młynie. Hotel Horizont zachwyci nasze kubki smakowe ogniem Karkonosza w rondlu (Krakonošův oheň v rendlíku), placuszkami ziemniaczanymi i sosem grzybowym, które można popić karkonoskim miodem pitnym, kolejnym miejscowym specjałem. Desery pachnące lasem reprezentuje zaś placek z jagodami z kruszonką migdałową w restauracji hotelu Nechanický lub knedle jagodowe z serem i cynamonem.
Na biegówki i na Ještěd
Góry Izerskie rozsławiły wyścigi narciarstwa biegowego Izerska Pięćdziesiątka, w których ostatnio bierze udział ok. 4000 zawodników z RC i zagranicy. Trasa wyścigu prowadzi tzw. Magistralą Izerską. Chodzi o rozległy zespół tras biegowych (latem szlaków turystycznych), udostępniany poza wyścigiem wszystkim zainteresowanym. Jeśli wpadniemy do Liberca, nie możemy pominąć zwiedzania nadajnika telewizyjnego na szczycie Ještěd. Z miejscowych specjalności kulinarnych trzeba spróbować zupy chlebowej z warzywami w restauracji V nebi w miejscowości Josefův Důl, gdzie na drugie danie możemy zamówić inny specjał regionalny – wędzone mięso z sosem chrzanowo-migdałowym. Wieprzowej karkówki pieczonej na smalcu rozmarynowym z czosnkiem z piure z dodatkiem pęcaku spróbujemy w libereckiej karczmie Domov. Racuszki z leśniczówki (lívanečky z myslivny) można zamówić także w Libercu, w kolejnej restauracji Czech Specials – Grand restaurant Zlatý Lev.
Podróż do Czeskiego Raju to czysta przyjemność
Obszar chronionego krajobrazu Czeski Raj jest prawdziwym rajem dla wszystkich wielbicieli szkła, turystyki i odkrywania nowych wrażeń. Wśród form skalnych Prachovské skály kręci się od razu kilka szlaków turystycznych. Na jednym z masywów skalnych znajdą Państwo urokliwy zamek Hrubá Skála, którego zwiedzania nie powinniśmy odpuścić. Innymi dominantami, które nie należy podczas wędrówek ominąć, są wzgórze „kamieni szlachetnych“ Kozákov i ruiny średniowiecznego zamku Trosky. Po męczących wejściach i zejściach docenimy pożywność i świetny smak typowych miejscowych pokarmów.
Na wywar z lanymi kluskami z pietruszką, domowe bio placki ziemniaczane lub placuszki z ciasta drożdżowego z czarnymi jagodami można wstąpić do restauracji hotelu Galatea w Kosmonosach koło Mladej Boleslavi. Pyzy ze skwarkami i modrą kapustą oferuje restauracja Zlatá kovadlina w Mladej Boleslavi. Jeśli wyruszymy z Czeskiego Raju w odwrotnym kierunku, dotrzemy do miasta bajek – Jičína, gdzie w restauracji U dělové koule w hotelu Jičín warto zrobić sobie niespodziankę w postaci dania o niezwykłej nazwie „švestouka“, za którą kryje się wędzonka na słodko.
Pełną listę certyfikowanych restauracji, przepisy oraz inne ciekawostki nt. czeskiej gastronomii można znaleźć na www.czechspecials.cz
źródło: materiały prasowe