Spółka Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin wydała komunikat w sprawie kontroli Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Jego funkcjonariusze wykryli wiele nieprawidłowości w zamówieniach publicznych. Władze lotniska nie zgadzają się z zarzutami.
W oświadczeniu przysłanym do naszej redakcji czytamy: „Kontrola CBA, jaka była przeprowadzona w spółce Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin, jest rutynowym działaniem przy inwestycjach z wykorzystaniem środków publicznych. Spółka Mazowiecki Port Lotniczy nie podpisała protokołu kontroli ze względu na szereg umotywowanych zastrzeżeń, które zgodnie z prawem (art. 45 ust. 3 ustawy o CBA), w dniu 31 lipca br. złożyła do Szefa CBA. Tym samym procedura kontrolna nie została zakończona. Zgodnie z art. 45 ust. 5 ustawy o CBA Szef CBA jest obowiązany dokonać analizy zgłoszonych przez Spółkę zastrzeżeń, a w przypadku stwierdzenia ich zasadności polecić zmianę lub uzupełnienie odpowiedniej części protokołu kontroli. Spółka Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin kwestionuje w swoich zastrzeżeniach m.in. dopuszczenie się licznych błędów formalnych w sporządzonych dokumentach oraz popełnienie nieprawidłowości w zakresie stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych. Port Lotniczy działa nie tylko zgodnie z prawem, ale i najwyższą troską o środki publiczne”.
„Liczne błędy formalne”
Kontrola CBA trwała od maja do lipca 2012r. Jej wyniki zostały już przekazane do Prokuratury Rejonowej w Nowym Dworze Mazowieckim, która przez kilka miesięcy prowadziła śledztwo w sprawie nieprawidłowości przy zamówieniach publicznych udzielanych przez zarządzającą lotniskiem spółkę.
– Kontrola wykazała liczne błędy formalne w dokumentach księgowo-finansowych oraz projektowych, sporządzanych przez pracowników spółki. Stwierdzono także nieprawidłowości w zakresie stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych, w tym m.in. zaniżenie wartości przeprowadzanego zamówienia oraz dzielenie go na części, co może świadczyć o celowym wyłączeniu przepisów tej ustawy – informuje CBA.
Protokół pokontrolny CBA nowodworska prokuratura przekaże Prokuraturze Okręgowej Warszawa-Praga. Powód? waga sprawy.
– Port Lotniczy działa nie tylko zgodnie z prawem, ale i najwyższą troską o środki publiczne – zapewnia tymczasem Edyta Mikołajczyk, doradca zarządu spółki.
Budowa lotniska Modlin kosztowała blisko 370 mln zł. Udziałowcami spółki Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin są Agencja Mienia Wojskowego, województwo mazowieckie, Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze oraz miasto Nowy Dwór Mazowiecki.