Była Austria i Słowacja – teraz przyszedł czas na Polskę. Już w przyszłym tygodniu zawita do nas infobus promujący stare siedziby szlacheckie z terenów Czech i Moraw. Opiekunowie dziesięciu czeskich pałaców i zamków zjednoczyli siły po to, by dzięki projektowi „Otwórzcie 13 komnatę“, opartym na spotkaniu z legendarną postacią związaną z tymi zabytkami, przyciągnąć do byłych siedzib szlacheckich także zagranicznych gości.
– Nasz infobus, mobilne centrum informacyjne przyciąga przechodzących obok jak silny magnes już samym swoim wyglądem. Na ścianach infobusa przedstawione są naturalnej wielkości wszystkie dziesięć legendarnych postaci, związanych z różnymi zamkami i postaciami. Prawie u każdego widza wzbudzają ciekawość – informuje Jiri Senohrabek, jeden z organizatorów akcji.
A wszystko opiera się na grze. Należy zwiedzić siedem wybranych budowli – otrzymując ich klucze, by dotrzeć do owej tajemniczej 13 komnaty…
W piątek 24 sierpnia infobus stanie w centrum Zabrza (plac Wolności), natomiast podczas weekendu 25-26 sierpnia – przed wejściem do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego, obok klubokawiarni Rebel Garden, na terenie Parku Śląskiego w Chorzowie.
– Dzięki pomocy przedstawicielstwa Czeskiej Centrali Ruchu Turystycznego w Polsce, a także właścicieli Rebel Garden, z naszym projektem będą mieli okazję zapoznać się mieszkańcy polskich miast, oddalonych jedynie o kilkadziesiąt kilometrów od czeskiej granicy – informuje Pavel Hlaváč z organizacji Złoty Pas Niziny Połabskiej (Zlatý pruh Polabí).
Szczegółowe informacje, a także reguły gry i różne ciekawostki związane z projektem można znaleźć na stronach: www.otevrte13komnatu.cz , www.polabi.com
Historyczne obiekty i ich tajni przewodnicy, prezentowani podczas akcji:
Klasztor Broumov – Zbójnicki syn Lotrando
Zamek Decin – Czarny rycerz (Zygmunt z Vartenberku)
Pałac Grabstejn – Święta Barbara
Zamek Chlumec nad Cidliną – Graf figlarz (Oktawian Kinsky)
Zamek Kacina – Duch grafa Rudla
Pałac Kost – Kat Herman
Zamek Kozel – Krasnoludek Radous
Zamek Slatinany – Dżokejka Lata Brandisova
Pałac śląsko-ostrawski w Ostrawie – Łotr Jachim Zahozenec