Tyrolski region Zugspitz Arena, kraina niebosiężnych szczytów i malowniczych górskich jezior, zaprasza wszystkich zwolenników aktywnego wypoczynku na wakacje pełne rozmaitości. Osiem miejscowości regionu, położonych w fantastycznej alpejskiej scenerii, oferuje niezliczone możliwości aktywnego spędzenia wolnego czasu zarówno osobom szukającym sportowych wyzwań, jak i rodzinom z dziećmi. O urozmaicenia i niezapomniane wrażenia dba sama natura.
Osiem kurortów wypoczynkowych regionu Zugspitz Arena – Ehrwald, Lermoos, Berwang, Bichlbach, Biberwier, Heiterwang am See, Lähn Wengle i Namlos – zapewnia swoim gościom ekscytujące wakacje pełne zdrowego ruchu na świeżym powietrzu. Na zwolenników aktywnego wypoczynku czekają tu dziesiątki kilometrów szlaków wędrownych, tras wspinaczkowych oraz ścieżek do uprawiania kolarstwa górskiego o wszystkich stopniach trudności.
Miłośnicy gry w golfa mają świetną okazję do szlifowania uderzeń i celności na dziewięciodołkowym polu, leżącym na dnie słonecznej, otoczonej zewsząd górami, doliny. Ponad głowami graczy rysują się potężne sylwetki Zugspitze i Sonnenspitze. Region nie zapomniał także o rodzinach z dziećmi. Wakacyjne oferty przygotowane specjalnie z myślą o nich przewidują mnóstwo przygód i atrakcji dla najmłodszych, a jednocześnie relaks i aktywne zajęcia dla ich rodziców.
Dzieci mają zapewnioną opiekę i uczestnictwo w wycieczkach do wielu ciekawych miejsc w okolicy. Za spędzeniem tu urlopu przemawiają także atrakcyjne ceny pakietów pobytowych i stosunkowo łatwy dojazd (autostradą Monachium – Garmisch-Partenkirchen lub Ulm – Füssen) oraz fakt, że po drodze nie musimy korzystać z płatnych dróg.
W drogę! Kolarstwo górskie, turystyka piesza i wspinaczka górska
Otoczony górskimi pasmami: Wettersteingebirge, Mieminger Kette i Alpami Ammergawskimi region Zugspitz Arena oddaje do dyspozycji turystów dobrze rozbudowaną sieć szlaków wędrownych, tras rowerowych i ścieżek wspinaczkowych.
Już po raz kolejny został on wyróżniony przez magazyn „Mountainbike“ tytułem „najlepszego regionu kolarstwa górskiego w Austrii“, a „Mountain Bike Holidays“ okrzyknął go mianem „Approved Bike Area 2012“.
Przed sympatykami eskapad rowerowych w góry o każdym stopniu zaawansowania stoi otworem blisko 100 oznakowanych tras o łącznej długości 4330 km i łącznej różnicy wysokości 100 tys. m. Kolarze preferujący jazdę rekreacyjną wybierają np. szlak nad jezioro Heiterwanger See, wyróżniający się niezwykłymi walorami krajobrazowymi i przyrodniczymi. Zwolenników kolarstwa ekstremalnego zainteresuje raczej trasa freeride’owej na Grubigstein w Lermoos, usiana licznymi przeszkodami. Region posiada doskonałą infrastrukturę kolarską: w okolicy działa szkółka kolarstwa górskiego oraz wiele wypożyczalni sprzętu i punktów serwisowych.
Okoliczne góry przecina 150 szlaków wędrownych o zróżnicowanym stopniu trudności. Miejscowe szkółki alpinistyczne mają w ofercie, oprócz klasycznych wędrówek, także wycieczki specjalne, np.: wędrówki o wschodzie lub zachodzie słońca oraz wędrówki o wybitnych walorach poznawczych – szlakiem orchidei lub alpejskich ziół. Ścieżki wędrowne w Zugspitz Arena prowadzą do unikatowych osobliwości przyrodniczych – pięknych wodospadów i tajemniczych jezior – oraz do tyrolskich atrakcji kulinarnych.
Punktem kulminacyjnym tegorocznego sezonu wędrownego będą dwie pięciodniowe wyprawy o nazwie „Big Five Tour”, zaplanowane na 25-29 czerwca i 27-31 sierpnia 2012. W ramach tej imprezy chętni mogą w towarzystwie przewodników górskich wyruszyć na zdobycie pięciu najwyższych szczytów regionu, przy czym każdego dnia zwiększa się stopień trudności, powoli przygotowując uczestników do etapu finałowego – zdobycia najwyższego szczytu Niemiec, Zugspitze.
Wspinaczka górska z roku na rok cieszy się wciąż rosnącą popularnością, dlatego też Zugspitz Arena na bieżąco poszerza i udoskonala swoją ofertę w tej dziedzinie turystyki. U podnóża Zugspitze powstały parki wspinaczkowe o wszystkich stopniach trudności. Po południowej stronie góry biegnie 160 szlaków wspinaczkowych, a dzięki ich słonecznemu położeniu sezon wspinaczkowy trwa tu wyjątkowo długo. Liczne schroniska górskie na szlakach zapraszają na zasłużony odpoczynek i pyszne regionalne potrawy.
Planowanie wypraw w domu
Osoby wybierające się w góry regionu Zugspitz Arena na rowery, szlaki wędrowne czy wspinaczkowe, mogą przygotować swoje wyprawy ze wszystkimi szczegółami przed wyjazdem. Pomocny będzie im w tym specjalny portal internetowy, gdzie znajdą szczegółowe mapy wektorowe z dokładnym profilem terenu, z możliwością zaznaczenia przebiegu szlaków i punktów orientacyjnych.
Siedząc wygodnie w domu i klikając myszką, mamy okazję przejrzeć 100 tras podzielonych na następujące kategorie: wędrówki, kolarstwo górskie, szlaki tematyczne, a także wspinaczka górska i skałkowa. Hiperlinki kierujące do systemu nawigacyjnego GPS, do Google Earth oraz Wikipedii zastępują tradycyjne mapy i przewodniki turystyczne, gdyż pozwalają dotrzeć do wszystkich przydatnych informacji, takich jak: opis szlaku, miejscowości, szczyty, osobliwości przyrodnicze i zabytki leżące po drodze. Znalezione na portalu szlaki i informacje można zgrać na telefon komórkowy z funkcją GPS, a odpowiednie fragmenty map w pliku PDF o dużej rodzielczości wydrukować.
Golf dla dorosłych, przygoda dla dzieci
Wakacje wśród szemrzących potoków, tajemniczych lasów i zielonych, wysokogórskich pastwisk regionu Zugspitz Arena rozwijają w dzieciach zamiłowanie do alpejskiej przyrody. Tyrolski region cieszy się dużą popularnością wśród rodzin z dziećmi, ze względu na szeroki i atrakcyjny wachlarz ofert familijnych. Propozycje na czas wolny posiadają nie tylko walory rozrywkowe, ale i poznawcze. Tutaj zgłębimy tajniki alpejskich ziół, opuścimy się na linie w dół wodospadu i usłyszymy legendę o skarbie ukrytym w źródłach Loisach. Amatorzy zawrotnej prędkości mają do wyboru rafting na rwącym potoku Bichlbach, zabawę na wodnej zjeżdżalni w aquaparku Lermoos lub jazdę najdłuższym letnim torem saneczkowym na terenie Tyrolu, w Biberwier.
W parku linowym w Bichlbach koordynację i zdolność pracy w zespole mają okazję ćwiczyć już nawet maluchy w wieku sześciu lat. Dla odmiany charakter rekreacyjny posiadają wycieczki statkiem po jeziorze Heitwanger See oraz odwiedziny w parku zoologicznym Bichlbach. Towarzyszem dziecięcych zabaw jest maskotka Bartl Bergfrosch – sympatyczna żaba w tyrolskich spodenkach, która ma w zanadrzu wiele wspaniałych przygód dla swoich małych przyjaciół.
Kiedy dzieci są zajęte i pod dobrą opieką, rodzice mogą miło spędzić czas doskonaląc techniki gry w golfa na dziewięciodołkowym polu należącym do klubu Tiroler Zugspitz Golf. Pole leży między Ehrwald i Lermoos, pośród pokrytych mchem wzgórz, w bajecznej scenerii masywu Wetterstein. Na przestronnych torach przeszkód, na oświetlonym i ogrzewanym driving range dorośli ćwiczą precyzyjne puttowanie i długie uderzenia, otoczeni zapierającą dech w piersi panoramą Alp. W każdą niedzielę od 15:30 do 16:30 odbywają się bezpłatne kursy golfa dla osób, które jeszcze nie miały z tym sportem styczności. Prowadzi je kierujący akademią profesjonalista, Patrick Mc Hugh. Klub udostępnia uczestnikom kursu nieodpłatnie sprzęt golfowy (kije i piłeczki).
Historia i tradycja po tyrolskiej stronie Zugspitze
Tyrolski region Zugspitz Arena mile zaskakuje nie tylko zapalonych zdobywców szczytów i miłośników przyrody, ale także wielbicieli tradycji. Na szczycie najwyższej góry Niemiec znajduje się nowoczesne muzeum, poświęcone różnym zagadnieniom związanym z górą.
Do muzeum dostaniemy się kolejką linową Tiroler Zugspitzbahn Wystawa zaprasza w fascynującą podróż w czasie od pierwszego zdobycia szczytu w roku 1820, poprzez kolejne etapy budowy i modernizacji kolejki linowej po wydarzenia współczesne. Wzbogaca ją trójwymiarowa prezentacja multimedialna, pokazująca fascynujące spektakle przyrody, rozgrywające się każdego dnia na scenie Zugspitze. Oszklona na całej wysokości dawna hala wjazdowa kolejki pełni dziś funkcję platformy widokowej i darzy odwiedzających urzekającą panoramą Alp.
Więcej wakacyjnych wrażeń z kartą turystyczną „Z-Ticket“
Karta turystyczna regionu Zugspitz Arena „Z-Ticket“ jest niezbędym „towarzyszem” turystów, którzy od aktywnego wypoczynku oczekują urozmaiceń. Jest ona dostępna od 24 maja do 21 października i ważna przez 7 dni. W jej cenę wkalkulowane są wolne przejazdy kolejką Tiroler Zugspitzbahn oraz pięcioma innymi kolejkami linowymi, a także przejazdy regionalnymi autobusami. Jej posiadacze mogą na gorąco decydować o wycieczkach danego dnia, nie narażając się na dodatkowe koszty: od wjazdu na Zugspitze po zjazd najdłuższym letnim torem saneczkowym w Tyrolu.
Rodziny cenią sobie ofertę „Z-Ticket“ ze względu na możliwość wolnego wstępu na liczne kąpieliska i do aquaparków. W programie karty są również oferty dla amatorów mocnych wrażeń, np. widowiskowy downhill na hulajnogach w Biberwier. Najwięcej korzyści przynosi kupno karty przy jednoczesnej rezerwacji tygodniowego pakietu pobytowego w okresie od 24 maja do 8 lipca lub od 1 września do 21 października. Wówczas „Z-Ticket” otrzymamy w promocyjnej cenie. Sprzedaż kart prowadzą dolne stacje wszystkich kolejek linowych.
Więcej informacji na stronie zugspitzarena.com oraz opod nr tel.: +43-5673-20-000
Tyrolski region Zugspitz Arena leży po austriackiej stronie góry Zugspitze w tyrolskim rejonie Außerfern. Od północy otacza go potęży masyw Wetterstein ze znamiennym szczytem Zugspitze, od południa łańcuch górski Mieminger Kette. W skład regionu wchodzi osiem miejscowości wypoczynkowych: Ehrwald, Lermoos, Berwang, Bichlbach, Biberwier, Heiterwang am See, Lähn-Wengle i Namlos. Zugspitze, najwyższa góra Niemiec, leży na granicy Niemiec i Austrii. Można się na nią dostać zarówno od strony niemieckiej, jak i austriackiej. Z Ehrwald na zachodni szczyt góry kursuje kolejka linowa Tiroler Zugspitzbahn
Zdjęcia: Zugspitz Arena