Londyński Big Ben zabrzmi ponad 40 razy przez trzy minuty, aby uczcić pierwszy dzień igrzysk olimpijskich w Londynie przed oficjalną ceremonią otwarcia.
Tysiące dzwonów zabije w całym Zjednoczonym Królestwie w piątek 27 lipca dzięki artyście Martinowi Creedowi w ramach Festiwalu Londyn 2012, który jest finałem trwającej od czterech lat Olimpiady Kulturalnej.
Słynny Big Ben wybije ponad 40 razy pomiędzy 8:12 a 8:15, aby obwieścić rozpoczęcie igrzysk olimpijskich. Jest to historycznie wydarzenie, ponieważ ostatnia taka miała miejsce 60 lat temu, kiedy od 9:30 co minutę dzwon wybił 56 uderzeń z okazji pogrzebu króla Jerzego VI.
O 08:12 zabrzmią również dzwony Zgromadzenia Narodowego Walii, dzwony irlandzkiego Stormontu oraz szkockiego parlamentu.
Celem projektu „Work No. 1197” jest ustanowienie światowego rekordu dla największej liczby dzwoniących jednocześnie dzwonów i dzwonków. Każdy może wziąć udział w tej akcji dzwoniąc w piątek o 08:12 jakimkolwiek dzwonem lub dzwonkiem przez trzy minuty. Na stronie www.allthebells.com można również pobierać darmowe dzwonki Work No. 1372 na telefony komórkowe.
Szacuje się, że od 2008 roku w Olimpiadzie Kulturalnej wzięło już udział 18 mln osób. Na jej finał czyli Festiwal Londyn 2012 przygotowano dla publiczności ponad 10 milionów bezpłatnych biletów. W trakcie Festiwalu odbędzie się 130 światowych premier i 85 premier w Wielkiej Brytanii. W sumie zaplanowano 12 tys. imprez w 900 obiektach w całym kraju.
Inne wydarzenia w ramach Festiwalu Londyn 2012:
Wystawa „The Olympic Journey: The Story of the Games” („Podróż olimpijska: Historia igrzysk”) opowiada historię igrzysk olimpijskich poprzez osiągnięcia starożytnych i współczesnych sportowców. Odwiedzający zostaną zabrani w podróż ze starożytnej Grecji, gdzie narodziły się igrzyska olimpijskie, poprzez wizję barona Pierre’a de Coubertina, dzięki któremu igrzyska odrodziły się wieki później. Wystawa opowiada również historie znanych olimpijczyków, w tym Steve’a Redgrave’a, Cathy Freeman, Kelly Holmes i Jesse’go Owensa. Wystawę można oglądać w Royal Opera House. Obejmuje ona unikalne eksponaty
Muzeum Olimpijskiego w Lozannie, które zostaną po raz pierwszy pokazane w Londynie (bezpłatny wstęp: 28 lipca -12 sierpnia 2012).
BBC Proms 2012, największy na świecie festiwal muzyki klasycznej w tym roku jest częścią Festiwalu Londyn 2012. Wydarzenia, które odbywają się w Royal Albert Hall od szóstego tygodnia Festiwalu obejmują:
- Cykl inspirowany tematyką Pokoju Olimpijskiego z udziałem Daniela Barenboima
i West-Eastern Divan Orchestra, która łączy arabskich i izraelskich graczy, tworząc „orkiestrę przeciw ignorancji”. Barenboim będzie po raz pierwszy dyrygował pełnym cyklem symfonii Beethovena w Londynie, który zwieńczy wykonanie 9. Symfonii Beethovena w dniu otwarcia Igrzysk, czyli 27 lipca. Orkiestra wykona również ważne utwory innego rewolucyjnego kompozytora, Pierre’a Bouleza, jednej z najbardziej wpływowych osobowości we współczesnej muzyce w ostatnich 60 latach; - 29 lipca zdobywcy Oskara Wallace i Gromit zadebiutują na Proms podczas światowej premiery nowego widowiska. Usłyszymy muzykę Johna Adamsa, Debussy’ego
i Szostakowicza oraz nowy utwór z okazji Proms: My Concerto in Ee, Lad; - Również 29 lipca Aldeburgh World Orchestra z dyrygentem Sir Markiem Elderem i 124 obiecującymi profesjonalnymi muzykami z ponad 30 krajów z całego świata zagra podczas swojego finałowego koncertu w tym roku.
Duński artysta Olafur Eliasson powraca do Tate Modern z nowym projektem zatytułowanym Little Sun. Po dziewięciu latach, które minęły od nowatorskiego projektu Weather Project w Turbine Hall, Eliasson zaprasza do obejrzenia sztuki w całkowicie nowym świetle. Darmowe wieczorne wydarzenia „bez prądu” w dawnej elektrowni umożliwią zwiedzającym obejrzenie surrealistycznej kolekcji Tate Modern jedynie przy oświetleniu specjalnych lampek „Little Sun” (pierwszy pokaz: 28 lipca 2012, 22:15 – północ). Podczas Little Sun odwiedzający będą mogli również dowiedzieć się więcej o energii słonecznej oraz sytuacji energetycznej na świecie. Little Sun, opracowane wraz z inżynierem Frankiem Ottesenem, jest sztuką, która łączy światło pochodzące z energii słonecznej z pozasieciowymi rozwiązaniami na świecie ( bezpłatny wstęp: 28 lipca – 23 września 2012).
Art Drive! BMW Art Car Collection 1975-2010 to kolekcja artystycznie przerobionych samochodów BMW, które zostaną po raz pierwszy pokazane w Zjednoczonym Królestwie na parkingu w Shoreditch. Można je będzie oglądać za darmo przez dwa tygodnie. Kolekcja, która zaczęła powstawać ponad 35 lat temu, obejmuje samochody BMW zmienione przez światowej sławy artystów, takich jak: David Hockney, Jenny Holzer, Jeff Koons, Roy Lichtenstein, Robert Rauschenberg i Andy Warhol. Wystawa samochodów przerobionych przez 16 artystów z całego świata jest dostępna na parkingu NCP Car Park przy Great Eastern Street ( bezpłatny wstęp: 21 lipca-4 sierpnia, 12:00-21:00).
Battle for the Winds to spektakularne i darmowe trzydniowe wydarzenie teatralne na świeżym powietrzu, które odbędzie się w Weymouth i Portland dla uczczenia igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich 2012. Wezmą w nim udział tysiące artystów i uczestników z m.in. siedmiu hrabstw brytyjskiego regionu South West. (‘Gathering of the Winds’, plaża Weymouth, 28 lipca 2012, 12:00 – 16:00; ‘Doldrums Lair’, High Angle Battery, Portland, 27 lipca 2012 – bezpłatny wstęp , wymagana rezerwacja – www.brownpapertickets.com; występy w południe, o 12:30, 13:00, 13:30, 14:00).
Secrets: Hidden London, czyli ukryte sekrety Londynu to możliwość odkrycia niektórych wspaniałych i ukrytych perełek Londynu. Czołowi artyści i instytucje kulturalne przekształciły mniej znane miejskie krajobrazy, m.in. kanały, kąpieliska i parki, łącząc je z tańcem, operą i specjalnie stworzonymi instalacjami.
The Owl and The Pussycat to operowy spektakl na wodzie ze słowami byłego członka Monty Python, Terry’ego Jonesa i specjalnie zamówionej na tę okazję muzyki stworzonej przez zdobywczynię Oskara kompozytorkę Anne Dudley, który zostanie wykonany w Graham Street Gardens w Shoreditch (darmowe wejście, 29 lipca 2012, 15:00 i 18:00 – wymagana rezerwacja, proszę wejść na www.roh.org.uk. Cztery olbrzymie, wykonane przez człowieka stożkowe wzgórza w Northala Fields w Northolt zostaną zmienione przez artystów krajobrazu, czyli Red Earth, którzy wplatają wiele naturalnych drewnianych rzeźb i instalacji w naturalne tereny (bezpłatny wstęp: 25 lipca – 9 września 2012).
Prace inspirowane olimpijskimi i paraolimpijskimi wartościami
The World in London to główny społeczny projekt artystyczny zainicjowany przez Photographers’ Gallery. Obejmuje on 204 specjalnie zleconych zdjęć portretowych 204 londyńczyków, z których każdy pochodzi z kraju biorącego udział w igrzyskach. Główni krajowi i zagraniczni artyści, w tym Stephen Shore, Martin Parr, Mary McCartney i Rankin wraz z obiecującymi nowymi nazwiskami przez ostatnie dwa lata fotografowali osoby na zlecenie Photographers’ Gallery. 204 portrety zostaną wystawione w formie dużych plakatów w Victoria Park w zachodnim Londynie oraz w strefie pieszej na Ramillies Street naprzeciwko Photographers’ Gallery w Soho ( bezpłatny wstęp: 25 lipca – 12 sierpnia 2012).
Art in the Park to inspirujące prace artystyczne, które zostały zainstalowane w Parku Olimpijskim na zlecenie Olympic Delivery Authority. Prace obejmują: Fast, Faster, Fastest, nowy, interaktywny projekt świetlny Jason Bruges Studio zainstalowany na jednym z pomostów na stadionie; Info Spectrum – kolorowa prezentacja pięciu kół olimpijskich przedstawiona przez znanego na świecie artystę Carstena Nicolai w formie spektakularnych, drgających fal dźwiękowych przy użyciu kolorów zachodu słońca oraz RUN, sztandarowa praca artystki Moniki Bonvicini w hali sportowej Copper Box (27 lipca 2012 – 9 września 2012). Ponadto w Parku Olimpijskim znajduje się Orbit stworzony przez uznanego brytyjskiego artystę Anisha Kapoora. Został on wykonany z pomocą ArcelorMittal i burmistrza Londynu. Mierzący 115 metrów Orbit jest najwyższą pracą artystyczną w Wielkiej Brytanii z której można podziwiać widoki na stadion i park olimpijski oraz cały Londyn.
Plakaty Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich 2012 zostały wykonane przez dwunastu czołowych współczesnych artystów. Sitodruki i litografie prac można za darmo oglądać w Tate Britain. Oficjalne plakaty na Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie 2012 wykonali: Fiona Banner, Michael Craig-Martin, Martin Creed, Tracey Emin, Anthea Hamilton, Howard Hodgkin, Gary Hume, Sarah Morris, Chris Ofili, Bridget Riley, Bob i Roberta Smith oraz Rachel Whiteread ( bezpłatny wstęp: 21 czerwca – 23 września 2012).
Wystawa medali olimpijskich i paraolimpijskich w Muzeum Brytyjskim opowiada historię powstania medali na Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie 2012 od wydobycia metalu w Rio Tinto poprzez powstanie projektu, aż po produkcję w mennicy. Wystawa obejmuje przedmioty pochodzące z XIX-wiecznych igrzysk
w Shropshire wraz z medalami z Igrzysk Olimpijskich, które odbywały się w Londynie w 1908 i 1948
roku oraz Igrzysk Paraolimpijskich z 1960 i 1984 roku (darmowe wejście, 8 lutego – 9 września 2012).
Rio okupuje Londyn to 30 artystów z Rio, którzy okupują ulice, sceny i place Londynu podczas Igrzysk Olimpijskich 2012 przez żywiołowe 30 dni pełne sztuki, muzyki, tańca, teatru, filmu i poezji. We współpracy
z londyńskimi artystami, goście z Rio stworzą wydarzenia w tradycyjnych przestrzeniach artystycznych, jak
i bardziej nietypowej scenerii stolicy. W pierwszym tygodniu igrzysk 30 artystów będzie „okupowało” przez jedną noc Muzeum V&A udostępniając instalacje, występy, warsztaty i gry w ramach Friday Late: Going for Gold (darmowe wejście, 27 lipca 2012).
Dodatkowe atrakcje podczas szóstego tygodnia London 2012 Festival:
Sacrilege to nadmuchiwana replika Stonehenge zdobywcy nagrody Turnera Jeremy’ego Dellera, czyli darmowa i interaktywna instalacja na świeżym powietrzu, po której mogą skakać zarówno dorośli, jak i dzieci (do 9 września 2012). Lokalizacje na ten tydzień to: King Edward Paddington Recreation Ground (28 lipca 2012) i Cheam Park (29 lipca 2012).
Showtime (21 lipca – 9 września 2012) to największy londyński festiwal sztuki na świeżym powietrzu prezentowany przez burmistrza Londynu. Trwający siedem tygodni Showtime jest połączeniem najlepszej sztuki ulicznej, w tym cyrku, karnawału, teatru, tańca, muzyki i opery, prezentowanej przez artystów
z różnych krajów. 30 wybranych występów obejmuje Bureau of Silly Ideas i ich niezwykły teatr uliczny
i wyczyny, gladiatorów tworzących pokaz pod napięciem elektrycznym 4 milionów woltów, hip hopowy show taneczny o miłości, kobiecą grupę grającą na perkusji, którą ostatnio widzieliśmy na ceremonii olimpijskiej
w Pekinie i imponującą taneczną grupę z Bollywoodu z unoszącymi się aniołami zawieszonymi na żurawiach. W tym tygodniu: centrum handlowe Ealing Broadway, 12:00 (29 lipca 2012); Exhibition Road, 12:00 (30 lipca 2012) www.molpresents.com/showtime
Światowy Festiwal Szekspirowski czci znanego na całym świecie Williama Szekspira. Atrakcje szóstego tygodnia London 2012 Festival obejmują:
- Dużo hałasu o nic, czyli klasyczną komedię Szekspira, której akcja tym razem dzieje się na indyjskim dworze. Meera Syal, aktorka, komediantka, pisarka i piosenkarka, wciela się w Beatrice. Sztukę można zobaczyć w tym tygodniu podczas przedpremierowych pokazów w Royal Shakespeare Company w Stratford-upon-Avon (26 lipca-15 września 2012).
- Shakespeare: Staging the World – the BP Exhibition to główna wystawa
w Brytyjskim Muzeum na temat prac William Shakespeara. Przedstawia również Londyn
z perspektywy sztuk słynnego dramaturga (19 lipca – 25 listopada). - Tymon Ateńczyk, osobliwa baśń Szekspira o niezwykłej rozrzutności, długach
i smutnym końcu reżyserowana przez Nicholasa Hytnera z Simonem Russellem Beale’em
w tytułowej roli; Teatr Narodowy (10 lipca – 31 października 2012).
Frieze Project East to nowa, współczesna sztuka w przestrzeni publicznej wschodniego Londynu znajdująca się w sześciu dzielnicach-organizatorach igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich 2012: Barking Dagenham, Greenwich, Hackney, Newham, Tower Hamlets oraz Waltham Forest. Artyści biorący udział w Frieze Projects East to: Can Altay, Sarnath Banerjee, Anthea Hamilton i Nicholas Byrne, Gary Webb, Klaus Weber oraz Ruth Ewan, która otrzymała nagrodę artystyczna CREATE (bezpłatny wstęp: 18 lipca – 26 sierpnia 2012).
Africa Utopia to miesięczny festiwal pełen muzyki, teatru, filmu, literatury, tańca, mody, rozmów i debat
w Southbank Centre. Jest on prezentowany wspólnie ze sławnym senegalskim piosenkarzem i obrońcą praw człowieka Baabą Maalem. Zaproszona grupa młodych delegatów – pod przewodnictwem „starszyzny”, w tym Baaby Maala, Bena Okriego, Lemna Sissaya i Wolego Soyinki – współpracuje z czołowymi organizacjami afrykańskiej sztuki i liderami w dziedzinie kultury, aby zbadać możliwość wpływu projektów artystycznych na zmiany społeczne. Atrakcje tego tygodnia to: Joe Driscoll & Sekou Kouyate w Central Bar Foyer (27 lipca 2012) oraz Baaba Maal i przyjaciele w Royal Festival Hall (28 lipca 2012).
Zapoznaj się z najnowszymi wiadomościami o London 2012 na blogu: http://www.london2012.com/blog, na Twitterze http://www.twitter.com/london2012 lub pobierz oficjalną aplikację z okazji igrzysk Join In.
Aplikacja Join In na urządzenia przenośnie jest darmowym przewodnikiem, który pomoże ci zaplanować pobyt w Wielkiej Brytanii w czasie igrzysk. Jest dostępna w sklepach App Store oraz na http://www.london2012.com/mobileapps.
Zdjęcia: Wikipedia