Miłośnicy architektury lub historii znajdą w Czechach mnóstwo zabytków wszystkich stylów i epok. Oczy zmęczone zwiedzaniem miast uśmierzy piękna przyroda kilku parków narodowych, sportowców zaś ucieszą świetne warunki w czeskich i morawskich górach. Ale Republikę Czeską można, a nawet trzeba poznawać od strony narodowej kuchni i specjalności regionalnych w restauracjach oznaczonych logo Czech Specials.
Królewska Praga
Zacznijmy nasze zwiedzanie najpopularniejszych miejsc Republiki Czeskiej w jej stolicy – Pradze. Dużo zwiedzających przylatuje tu samolotem, więc wszystko zależy od organizacji dalszej części pobytu. Już na międzynarodowym porcie lotniczym Ruzyně można rozpocząć odkrywczą misję kulinarną w restauracji Budweiser Budvar. Narodową kuchnię reprezentuje tu na przykład polędwica w sosie śmietanowym z tradycyjnym knedlem lub pieczona kaczka z knedlem i kapustą, z praskich specjałów możemy spróbować np. gulaszu praskiego wędliniarza.
Kto nie zwiedził Zamku Praskiego, Mostu Karola, wzgórza Petřín lub Starego Miasta, tego w Pradze jakby nie było. Zanim zobaczymy wszystkie zabytki historyczne i inne ciekawostki i zaznamy niepowtarzalnej atmosfery wzniosłości i królewskiego majestatu minionych wieków, na pewno będziemy mieli ochotę zjeść coś typowo czeskiego. Proszę się nie bać, z głodu w Pradze nie umrzemy. W pobliżu wszystkich wspomnianych zabytków znajdziemy od razu kilka restauracji, będących gwarancją jakości kulinarnej i oferty specjalności narodowych i regionalnych.
Przykładowo wspomnijmy o lokalach Lví dvůr, Restaurant Koppernik w hotelu Pyramida, Ada Restaurant w hotelu Hoffmeister, Klášterní pivovar Strahov z własną produkcją miejscowego piwa oraz o restauracjach Svatý Norbert, Stará prádelna, Potrefená Husa, Restaurant & Garden Platina, Restaurace U Černého orla. Oprócz tradycyjnych czeskich potraw narodowych oferują tu także specjalności regionalne, np. pieczone cielęce nóżki faszerowane ozorem wołowym, pasztet z mięsa z wątrobą i borówkami, „škubánky s mákem” – rwaki z makiem, „španělské ptáčky“, czyli zrazy zawijane z cielęciny, pstrąga przyrządzonego na oryginalny miejscowy sposób lub czarną polewkę, przyrządzaną tradycyjnie w czasie świniobicia. Restauracji z logo Czech Specials i miejscowymi specjałami jest jednak w Pradze naturalnie dużo więcej.
Zimowe pojadanie w górach
Czeskie i morawskie góry znajdują się zazwyczaj na terenach przygranicznych, więc mogą zachęcać do zwiedzenia zarówno gości z sąsiednich krajów, mających bliżej w góry niż do stolicy, jak i odwiedzających Pragę, którzy po zwiedzaniu rozjeżdżają się, by poznać wszystkie zakątki kraju. Na skutek większej odległości od centrum kraju, bliskości granic i zróżnicowanego klimatu górskiego powstała tu duża liczba specjalności regionalnych.
Najbardziej znane są Karkonosze, gdyż znajduje się tu najwyższa góra RC oraz najstarszy park narodowy. Centrum, znane także wśród zagranicznych klientów, stanowi Špindlerův Mlýn. Chociaż nie jest on dużym miastem, potrafi zaoferować turystom naprawdę kompleksowy serwis dla udanego urlopu, i to łącznie z trzema restauracjami posiadającymi certyfikat Czech Specials. Żurku karkonoskiego (krkonošské kyselo), typowego dawnego dania miejscowych górali, można spróbować w Hotelu Praha i w Harmony Club Hotel, a słodkim akcentem, plackiem z jagodami i migdałową kruszonką, można zakończyć w hotelu Nechanický.
Na północnych Morawach polecam wybrać Jesioniki lub Beskidy, przy czym w obu przygranicznych regionach można odkryć prawdziwe kulinarne perły. Na przykład staroczeską zupę z soczewicy zjemy w Sportohotelu Kurzovní w Karlovej Studánce w Jesionikach, typowy beskidzki gulasz kapuściany pokrzepi zaś Państwa w Hotelu DUO w miejscowości Horní Bečva.
Relaks w uzdrowisku
Karlowe Wary i Mariańskie Łaźnie należą do miejscowości uzdrowiskowych popularnych przede wszystkim wśród zagranicznych klientów. Źródła wód leczniczych, zabiegi kuracyjne wraz z pierwszorzędną opieką lekarską oraz historyczny koloryt obu miast są gwarancją wypoczynku oraz odnowy psychicznej i biologicznej. Również tutaj można kontynuować odkrywanie tajemnic czeskiej kuchni narodowej i regionalnej. Grandrestaurant i Becher´s bar w Karlowych Warach w prestiżowym Grandhotelu Pupp mogą się poszczycić takimi specjałami, jakimi są gulasz karlowarski lub zupa z dziczyzny z knedlami lub kluskami. W Mariańskich Łaźniach smakosza zainteresuje restauracja hotelu Cristal Palace np. knedlami serowymi z sosem piernikowym.
Skarby Czeskigo Krumlowa
Mniejsze południowoczeskie miasto stało się znane w świecie po wpisaniu jego centrum historycznego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wspaniały renesansowy zamek, pełna krętych średniowiecznych uliczek dzielnica Latrán, coroczny międzynarodowy festiwal muzyczny z występami zagranicznych gwiazd muzyki klasycznej – to wszystko wzbudza zainteresowanie czeskich i zagranicznych turystów Czeskim Krumlowem. Także tutaj można dogodzić swojemu podniebieniu w którymś z lokali z oznaczeniem Czech Specials. Bezpośrednio w Czeskim Krumlowie znajdziemy jeden z nich – Švamberský dům. Przyrządzone tu narodowe specjały – knedle ziemniaczane nadziewane wędzonym mięsem, sznycle lub pieczeń wieprzowa z knedlem i kapustą – są prawdziwym wrażeniem. Południowoczeską kuchnię reprezentuje tu karp na niebiesko po staroczesku.
W celach sportowych i handlowych do Brna
Metropolia Moraw to brama na winiarskie południe Republiki Czeskiej, sama ma jednak wiele do zaoferowania. Na Tor Wyścigowy im. Masaryka zjeżdżają się corocznie zwolennicy sportu motocyklowego z całego świata. Targi Brneńskie są znane dzięki kilku międzynarodowym targom, na których zawiązuje się kontrakty i współpracę np. w zakresie budownictwa, budowy maszyn, mody, przemysłu samochodowego, elektrotechniki, transportu itp. Brno ma wiele do zaoferowania także pod względem narodowej i regionalnej gastronomii.
Jeśli wybierzemy się do restauracji Moravská chalupa, proszę spróbować morawskiej zupy cebulowej z wędzonym mięsem, pieczonych kawałków wieprzowiny zwanych „moravský vrabec” lub pieczonej gęsi odpustowej. Tradycyjny deser proszę zjeść w kawiarni Zemanova kavárna, gdzie oferują między innymi posypane tartym piernikiem pierożki ziemniaczane z nadzieniem z powideł lub knedliczki twarogowe z czarnymi jagodami i białym serem. Królika przyrządzonego na kilka sposobów zjemy w Bohéma Café Restaurant przy ul. Starobrněnskiej, a wędzonego pstrąga z dressingiem koperkowym zaś w lokalu Kozlovna U Badinů.
Gdy wino współgra z potrawą
Na południowych Morawach rodzą się osobliwe, a jednak delikatne wina, których można skosztować w wielu małych i większych wytwórniach lub piwnicach winnych. Gdy tu przyjedziemy, odkryjemy, że jeśli dobierze się odpowiednie wino do odpowiedniego dania, to taka harmonia zapiera dech i zmusza nas próbować jeszcze i jeszcze. W związku z winem wymieniam dwa miejsca, gdzie znajdziemy restauracje z certyfikacją Czech Specials – Velké Bílovice i Pavlov.
Największa miejscowość winiarska w RC, Velké Bílovice, słynie ze swoich unikatowych habańskich piwnic winnych. Oprócz nich proszę zatrzymać się także w lokalu Vinařský dům, gdzie można spróbować zarówno wyśmienitych win miejscowej produkcji, jak i regionalnych specjałów, na przykład morawskiej zupy cebulowej z wędzonym mięsem.
Wysunięty w zakole rzeki Dyji grzbiet wzgórza Pálava stanowi wyraźną dominantę Niziny Północnopanońskiej i całego regionu mikulovskiego. Pod nim znajduje się tuż obok rozległych winnic barokowa wieś Pavlov. Tu głód i smak sprowadzą nas do restauracji OREA Hotelu Iris, gdzie rozsmakują się Państwo w klasycznej czeskiej kuchni i morawskich daniach regionalnych, na przykład w „morawskim wróblu” (moravský vrabec).
Pełną listę certyfikowanych restauracji, przepisy oraz inne ciekawostki nt. czeskiej gastronomii można znaleźć na www.czechspecials.cz.
oprac. Elżbieta Rzedzicka
One Response
Byłam, jadłam i duuużo piłam.Polecam wszystkim http://www.ukalicha.cz/shop/ . Suuuper !
Comments are closed.