Silne trzęsienie ziemi w Indonezji. Epicentrum znajduje się na południowy zachód od Banda Aceh. Miało ono siłę 8,9 w skali Richtera – podaje Reuters. Indonezyjskie służby geologiczne wydały ostrzeżenie o możliwym wystąpieniu tsunami.
Do wstrząsów o silne 8,7 stopni w skali Richtera doszło na południowy zachód od Indonezji, na Oceanie Indyjskim. Odnotowano je na głębokości 33 kilometrów, około 500 kilometrów na południowy zachód od Sumatry oraz tysiąc kilometrów na zachód od Kuala Lumpur w Malezji. Wstrząsy wtórne miały mieć siłę 6,5 stopni w skali Richtera. Były też odczuwalne w Singapurze, Tajlandii oraz Indiach.
Wstrząs był tak silny, że odczuli go mieszkańcy m.in. w Tajlandii, Singapuru i Indii. Fala tsunami na wschodnim wybrzeżu Indii może mierzyć sześć metrów.
Na razie nie pojawiły się informacje na temat ofiar czy zniszczeń, w miejscu w którym zatrzęsła się ziemie.
Władze Indonezji wysłały do prowincji Aceh, na północno-zachodnim krańcu Sumatry, ekipy ratownicze. W prowincji nie ma elektryczności, tworzą się korki, ponieważ ludzie uciekają do wyżej położonych miejsc – relacjonuje przedstawiciel centrum kryzysowego.
Ta część kraju była już bardzo zniszczona podczas tsunami w grudniu 2004 roku. Wówczas zgineło 168 tysięcy ludzi.
Tajlandia wydała już nakaz ewakuacji mieszkańców wybrzeży Andamanów w obawie przed tsunami. Osobom przebywającym na wybrzeżu nakazano ewakuację w głąb wysp. Służby spodziewają się na wyspach Phuket i Phang Nga fal o wysokości od 1,6 do 2 metrów.
Archipelag leżący między Zatoką Bengalską a Morzem Andamańskim jest popularny wśród zagranicznych turystów. Po trzęsieniu ziemi o sile 8,7 stopni w skali Richtera, do któego doszło na Oceanie Indyjskim, ostrzeżenie przed tsunami wydano też dla Sri Lanki i Indonezji.
Świadkowie informują, że trzęsienie ziemi było bardzo silne, panuje chaos, ludzie w panice uciekali z domów i szukają chronienia w wyższych rejonach, w obawie przed tsunami.
W wyniku tsunami w 2004 roku zginęło w sumie około 230 tysięcy ludzi – głównie z Indonezji, Sri Lanki i Indii.
IAR, ces
zdjęcia: Wikipedia