Tradycyjny wileński cykl imprez „Boże Narodzenie w stolicy” każdego roku zachęca, byśmy uwierzyli w cud Bożego Narodzenia, wspólnie cieszyli się i radością dzielili się z innymi. To czas, kiedy w Wilnie w jeden świąteczny cykl łączą się najważniejsze i najpiękniejsze publiczne imprezy, w których udział można wziąć bezpłatnie.
– Chodzi o szerzenie ducha Bożego Narodzenia oraz wciągnięcie wszystkich wilnian i gości miasta w świąteczną atmosferę. W tym roku główną atrakcją stanie się miasteczko bożonarodzeniowe, które stanie w pobliżu Placu Katedralnego. W miasteczku mieszkańcy i goście miasta będą mieli niepowtarzalną okazję pojeździć na świątecznej karuzeli, pozdrowić bliskich w oryginalny sposób, wybrać prezent czy ogrzać się przy lampce grzanego wina – mówi portalowi NaWalizkach.com.pl Bartłomiej Kowal, dyrektor Centrum Informacji Turystycznej Litwy.
Cykl imprez „Boże Narodzenie w stolicy” przekształci Wilno w miasto jeszcze bardziej jasne, przytulne i otwarte dla wszystkich.
Więcej informacji o imprezach, organizowanych w ramach projektu –www.kaledossostineje.lt.
CO NASZ CZEKA W WILNIE:
CHOINKA BOŻONARODZENIOWA
11 grudnia – 6 stycznia, Plac Katedralny
Wielka choinka bożonarodzeniowa na Placu Katedralnym jest nazywana przez Litwinów narodową choinką kraju. W tym roku wokół niej będzie bardzo ruchliwie i wesoło – dzieci będą wożone bożonarodzeniową kolejką, której wagoniki będą ozdobione migającymi girlandami. Świąteczna muzyka przyciągnie zwiedzających i przechodniów, będzie zachęcać nie tylko do zrobienia zdjęć przy choince, ale także do wypróbowania proponowanych atrakcji.
ZAPALENIE CHOINKI I OTWARCIE MIASTECZKA
11 grudnia, godz. 19, Plac Katedralny
Choinka na Placu Katedralnym jest nazywana narodowym drzewkiem kraju. Tradycyjnie jej zapalenie ogłasza początek okresu świątecznego nie tylko w Wilnie, ale też w całym kraju i połączone z imponującym spektaklem audio-wizualnym, przeznaczonym dla wilnian i gości. Wraz z wieloma artystami i ważnymi litewskimi osobistościami choinkę zapali rodzina wilnian, wybrana w drodze losowania.
11 grudnia – 6 stycznia , Skwer Odminių (obok Placu Katedralnego) W dni powszednie, godz. 16-22, w weekendy godz. 10-22
Piękna tradycja miasteczka bożonarodzeniowego będzie w tym roku kontynuowana z jeszcze większą energią i natchnieniem. W miasteczku bożonarodzeniowym mieszkańcy miasta i goście będą mieli niepowtarzalną okazję pojeździć na karuzeli, pozdrowić bliskich w oryginalny sposób, wybrać prezent czy ogrzać się przy lampce grzanego wina.
BANK PREZENTÓW
11-30 grudnia, Plac Katedralny
Wymieniacie się prezentami w kręgu przyjaciół ? Chcecie zaskoczyć bliską osobę, albo po prostu zwrócić uwagę znajomych? Bank Prezentów pomoże pomysłowo wręczyć świąteczne upominki: przynieście prezent pod choinkę na Placu Katedralnym, a my skontaktujemy się z odbiorcą i zaprosimy w Boże Narodzenie do odbioru upominku w najbardziej świątecznym miejscu miasta – na Placu Katedralnym.
ZUPA BOŻONARODZENIOWA
11 i 18 grudnia, miasteczko bożonarodzeniowe
Służba Pomocy Zakonu Maltańskiego na Litwie oraz bracia bernardyni już trzeci rok w grudniu przygotowują akcję, której celem jest pomaganie osobom niepełnosprawnym, samotnym, starszym, potrzebującym wsparcia materialnego i duchowego.
Projekt „Boże Narodzenie w stolicy” przyłącza się do tej kampanii i przygotowuje imprezę, podczas której znane osoby z całej Litwy będą częstowały przechodniów bożonarodzeniową zupą w miasteczku bożonarodzeniowym, jednocześnie zachęcając do składania bożonarodzeniowych datków dla ludzi ubogich, znajdujących się pod opieką Zakonu Maltańskiego.
KONCERTY MUZYKI BOŻONARODZENIOWEJ W KOŚCIOŁACH WILNA
13–30 grudnia
Jest to cykl bezpłatnych imprez dla miłośników muzyki klasycznej i sakralnej w kościołach Wilna. W ich czasie koncertują słynni soliści operowi, chóry, zespoły muzyczne. Dyrektor artystyczny cyklu jest Sigutė Trimakaitė.
SZOPKA I UROCZYSTOŚCI JEJ POŚWIĘCENIA
22grudnia – 6 stycznia
Szopka to symbol Bożego Narodzenia. Każdego roku przypomina ona najważniejsze wartości: rodzinę, miłość bliźniego, zrozumienie, jedność i nadzieję. Uroczystość poświęcenia szopki odbędzie się 24 grudnia na Placu Katedralnym.
POCHÓD TRZECH KRÓLI
6 stycznia
Jest to ostatnia impreza okresu świątecznego, zachęcająca do radosnego i wspólnego pożegnania Bożego Narodzenia. Pochód, którego centrum stanowią ubrani w kolorowe kostiumy Trzej Królowie i ich świta, jest szczególnie lubiany przez dzieci.